Sıradaki içerik:

Doğal Makyaj Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

e
sv

Labioplasti Nedir? Kimler Yaptırabilir?

408 okunma — 23 Ekim 2019 23:29
Labioplasti nedir ameliyati nasil olur

Labioplasti ameliyatı genital estetik ameliyatlardan biridir. Genital organda iç dudakların olması gerekenden daha büyük ya da daha sarkık olması kadınlarda pek çok farklı rahatsızlığı beraberinde getirebiliyor.  Bu rahatsızlıkların başında mantar enfeksiyonu geliyor. Terlemeye bağlı olarak ortaya çıkan mantar enfeksiyonu kaşıntı ya da kızarıklık gibi ciddi sıkıntılara da sebebiyet verdiği için çok sayıda kadın labioplasti ameliyatından faydalanmayı tercih ediyor.

Son Yılların Popüler Operasyonu: Labioplasti

Bununla birlikte iç dudakların büyük olması dar kıyafet giyememe gibi çeşitli sıkıntıları da beraberinde getirebiliyor. Mayo ya da bikini giyememek elbette herkes için ciddi bir sıkıntıya dönüşüyor.

Kadınların bir bölümünde bu problem beraberinde psikolojik sıkıntıları da getirebiliyor.

Özellikle cinsellikle ilgili çeşitli sıkıntılar yaşayabilen kadınlar aslında basit bir cerrahi operasyon ile bu problemden tamamen kurtulabilir. Labioplasti ameliyatı 15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanan cerrahi operasyonlardan biridir.

Kimler Labioplasti Ameliyatı Yaptırabilir?

İç dudaklarda sarkıklık  ya da büyüklük olan her kadın labioplasti ameliyatından faydalanabilir. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi bu işlem cerrahi bir operasyondur ve labioplasti ameliyatı olmak isteyen kişilerin cerrahi müdahaleye engel bir sağlık sorununun olmaması gerekiyor.

Bununla birlikte kişinin 18 yaşını doldurmuş olması da  gereklidir.  Hamilelik ve emzirme dönemlerinde ameliyat yapılamadığı için kadınların labioplasti ameliyatı olmak amacıyla emzirme döneminin sona ermesini beklemesi gerekiyor.

Labioplasti ameliyatı ile ilgili en çok merak edilen unsurlardan biri de bakire olanların da bu ameliyatı yaptırıp yaptırmayacağı oluyor. Bakire olanlar rahatlıkla bu ameliyattan faydalanabilir.  Labioplasti ameliyatı esnasında kızlık zarına herhangi bir zarar gelmesi asla mümkün olmaz.

Kızlık zarı vajina girişinde bulunan bir dokudur. Bu ameliyat ile müdahale edilen iç dudak bölgesi ise kızlık zarından 3 ila 4 santimetre uzakta yer alan dokudur ve  bu nedenle ameliyat esnasında kızlık zarının zedelenmesi ya da yırtılması gibi bir durum asla söz konusu olamaz.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştiriliyor. Bu nedenle işlem esnasında hastanın herhangi bir ağrı ya da acı hissetmesi mümkün olmaz.  Anestezinin etkisini göstermesinin ardından iç dudak bölgesinde fazla olan doku kesi uygulanarak çıkarılıyor.

Ardından dikiş uygulaması yapılıyor ve böylelikle ameliyat tamamlanmış oluyor. Labioplasti ameliyatının ardından dikiş uygulamasında vücutta kendiliğinden eriyen dikiş ipleri tercih ediliyor. Bu nedenle ameliyattan bir süre sonra dikiş alınmasına gerek olmuyor.  Ancak elbette tahmin edebileceğiniz gibi ameliyatın üzerinden bir süre geçtikten sonra kontrole gitmeniz gerekir.

Ameliyatın ardından iyileşme sürecinin hastalar için son derece konforlu olduğunu belirtmek gerekiyor. Öncelikle klinik istirahat gerekmediğini belirtelim.  Bu nedenle ameliyat olanlar aynı gün taburcu olur ve evine gidebilir. Hastanın anestezinin etkisi ile ihtiyaç duyması halinde evde birkaç gün dinlenmesi mümkün olabilir.

Pek çok hastanın birkaç gün içerisinde iş hayatına geri döndüğünü belirtelim.  Ameliyatın ardından en çok dikkat edilmesi gereken unsur doktor tarafından reçete edilen antibiyotik ilaçların düzenli olarak kullanılmasıdır. Böylelikle enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak mümkün olabilir.

İyileşme süreci boyunca  sauna, hamam, deniz ya da havuza  girilmemesi gerekiyor.  Aynı zamanda hijyene maksimum düzeyde dikkat edilmesi de çok büyük bir önem taşıyor. Doktorun belirttiği süre boyunca cinsel ilişki yasağı da bulunduğunu bilmenizde fayda var.

Bu yasakların tamamı dokularda tam bir iyileşme olana dek enfeksiyon gelişmesini engellemektir. Bu nedenle doktor tarafından belirtilen yasaklara harfiyen uymanız çok büyük bir önem taşıyor. Bu ameliyatta kanama riskinin çok fazla olmadığını da belirtmek gerekir. Ancak olası bir kanama durumunda derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekiyor.

Yasin BOSTAN

SEO Expert, Google, SEO, SEM, WordPress, Sosyal Medya Geliştiricisi, Profesyonel İçerik Yazarı, SEO Destek Merkezi ve Dijital Pazarlama Ajansı seodem.com'un kurucusu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.