Sıradaki içerik:

Pazartesinden Cumaya Ofis Şıklığı İçin Kombinler

e
sv

Makyaj Bazı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Uygulanır?

304 okunma — 30 Mart 2018 16:08
makyaj bezi

Makyaj yapmak çoğu kişinin başarısızlıkla sonuçlanan bir deneyimi olarak kalmaktadır. Oysa doğru kozmetik ürünleri tercih edildiğinde makyaj yapmak çok daha basit hale gelmektedir. Peki makyaj bazı nedir? Ne işe yarar? Nasıl uygulanır?

Makyaj Bazı Nedir?

Makyaj bazı, makyajın kusursuz görünmesini sağlamak ve kalıcılığını arttırmak için tercih edilen bir bazdır.

Genelde nemlendiriciler kullanılarak yapılan baz, bazen farklı ürünler ve kozmetik markalarının özel baz serisi ile de tercih edilir. Baz uygulandığında, yüzün daha kusursuz görünmesi mümkün olur. Sadece yüz için değil, göz ve dudak için de makyaj bazı tercih edilmektedir.

Makyaj Bazı Nasıl Kullanılır?

Temizlenmiş ve nemlendiricisi sürülmüş bir cildin makyaj için baza ihtiyacı olmayabilir. Ama önemli bir makyaj söz konusu olduğunda her ikisi de uygulanabilir. Makyaj bazı tüm yüz ve boyun bölgesine sürülerek, ihtiyaç halinde göz ve dudaklara da sürülebilir. Bazın uygulanması, normal bir krem sürüşü kadar basittir. Ekstradan bir çalışma yapılmasına gerek yoktur.

Makyaj Bazı Ne İşe Yarar?

Makyaj bazı, cilt üzerindeki gözeneklerin kapanmasını sağlar. Bu da cildin daha pürüzsüz ve porselen şeklinde görünmesini sağlar. Yüz için gerekli olan temel makyaj uygulamasının önemli bir parçası olan makyaj bazı, özellikle yıpranmış ve pürüzlü yüzlerin daha kusursuz görünmesini sağlamaktadır.

Makyaj Uygulaması Nasıl Olur?

Makyaj için öncelikle bazı ve fondöteni uygulayabilirsiniz. Sonrasında cildinize aydınlatıcı ve gölgelendirici kullanarak şekil vermelisiniz. Bu uygulama sonrasında ise allığınıza sürerek doğal bir görünüm ortaya çıkarabilirsiniz.

Daha sonra göz makyajına geçerek, göz makyajı için far bazı gibi ürünler kullanabilirsiniz. Makyajınızın en önemli yeri olan cildinizden sonra gözlerinize doğru ifadenin verilmesine özen göstermeniz şarttır. Göz şeklinize göre eyeliner sürerek, makyajınızı rimel sürerek tamamlayabilirsiniz. Takma kirpik kullanıyorsanız takma kirpiğinizi de bu aşamada takabilirsiniz.

Makyaj tamamlandıktan sonra makyajınızı sabitlemek için sabitleyici sprey de kullanabilirsiniz. Bu sayede daha uzun süre kalıcı olacak olan makyaj uzun süre dayanıklı olacaktır.

Baz Sürülmeden Makyaj Yapmak

Eğer pürüzsüz bir cilde sahipseniz fondöten sürmenize bile gerek yoktur. Ancak gözenekleri açık olan bir cildiniz varsa bunun için mutlaka makyaj bazı kullanmanız gerekir. Makyaj bazı dilerseniz nemlendirici kreminiz de olabilir. Bu yüzden doğru seçimleri yapmak istediğinizde makyaj uygulaması öncesinde cildinizi temizlemeye özen göstermeniz uygun olacaktır.

Temiz bir cilde süreceğiniz nemlendirici sonrası, makyajınızı yapmadan cildinizin bazı emmesine müsade etmeniz gerekecektir. Bu yüzden kremi sürdükten sonra 10 dakika kadar bekleyerek fondöteninizi sürmeye başlayabilirsiniz. Makyaj bazı kullanımı konusunda doğru seçimler yapmak istediğinizde cildiniz için uygun nemlendiriciyi kullanmak ve sonrasında fondöteninizi sürmek uygun olacaktır. Makyaj yaparken mutlaka doğru ürünü seçerek cilt tipinize uygun malzemeler kullanmalısınız. Özellikle yağlı ciltlere sahip olanlar yağ bazlı, kuru cilde sahip olanlar ise su bazlı ürünler kullanmaması gereken kişilerdir.

Allık Seçimi

Makyaj uygulamasında allık seçimi de oldukça önemlidir. Allık sürerken de cildinize uygun tercihler yapabilirsiniz. Allık uygulaması öncesinde bazınızı sürdükten sonra pratik biçimde tercih edeceğiniz makyaj sabitleme spreyi ve diğer ürün çeşitleriyle kalıcılığını arttırabilirsiniz.

Allıklarda da ciltteki gözeneklerin giderilmesi ve pürüzsüz görünümün sağlanması son derece önemlidir. Bu yüzden kusursuz bir cilt için gereken baz uygulamasının yapılması, doğal bir görünüm sağlayacak ve cildinizin kusurlarının kapatılmasını kolaylaştıracaktır. Allık ve diğer makyaj malzemelerini kullanarak makyajınızı olabildiğince doğal görünen biçimde yapmanız gerekir. Aksi halde yüzde biriken fazla malzemeler yapay bir görünüme neden olacaktır.

[irp][irp][irp]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.