Sıradaki içerik:

Lazer İle Vajina Beyazlatma Yöntemi

e
sv

Mevsimlere Göre Sebze ve Meyve Tüketimi Nasıl Olmalı?

319 okunma — 17 Eylül 2018 14:18
Günlük Meyve ve Sebze Tüketmek

Sebze ve meyve tüketmek zayıflama diyetlerinin yanı sıra sağlıklı beslenme açısından da sofralarımızda önemli bir yer tutar. Meyvelerde porsiyon miktarına dikkat etmek, sebzelerde ise doğru pişirmek ve saklamak sağlıklı yaşamın adımlarındandır.

Meyve ve Sebze Tüketmenin Önemi Nedir?

Meyve ve sebzeleri düzenli olarak ve zamanında tükettiğimizde vücudumuz hastalıklara karşı daha dirençli olur.

Yine çocukların fiziksel gelişimi sağlıklı ve dengeli beslenmesi için sebze ve meyve tüketimi oldukça önemlidir.

Sebzelerin Beslenmedeki Önemi Nedir? Nasıl Saklanmalıdır?

Sebzeler vitamin, mineral, fitokimyasallar ve posa gibi zengin kaynakları içlerinde bulundururlar. Yapılan çalışmalar yeterli ve düzenli sebze tüketen insanların bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve birçok kronik hastalık riskini azalttığını göstermiştir.

Sebzelerdeki yüksek lif içeriği kolesterolü ve kan şekerini dengeler, kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerini azaltır. Zayıflama diyetlerinin de olmazsa olamazı dır. Sebzeler demir, potasyum ve kalsiyum gibi maddeleri vücudumuza kazandırır.

Sebzeleri tüketmek kadar onları saklamak ve pişirmekte önemlidir. Pişirme süresini kısa tutmalıyız ve pişirme suyunu atmamalıyız. Sebzeler vitamin kaybına uğramaması için pişirilmeye yakın ve olabildiğince büyük doğranmalıdır. Pişirilirken soda eklemek, salatalara sirke dökülerek bekletmek sebzelerde A ve C vitamin kaybına yol açar. Sebzeleri saklamak istiyorsak doğramadan bütün halinde dondurmamız kayıpları azaltır.

Meyvelerin Beslenmedeki Önemi Nedir? Ne Kadar Tüketilmeli?

Özellikle kış aylarına yaklaştığımız bu günlerde bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve hastalıklardan korunmak adına meyve tüketmek oldukça önemlidir. Meyvelerin içinde bulunan antioksidan yönünden zengin vitaminler bizi soğuk kış günlerine hazırlarlar.

Antioksidan özelliği olan C vitaminini elde etmenin en kolay yoludur. Meyveler lif, vitamin ve minerallerden zengindir.Bu sebeple her çeşit meyveyi miktarında ve zamanında tüketmek önemlidir.

Bazı rahatsızlıklar sonucunda meyveler iyi bir alternatif olabilir. Kabızlık durumunda erik, kayısı, armut gibi bağır sağımızı çalıştıracak meyveler tüketilebilir. İshal olduğunuzda ise muz gibi meyveler sıvı emilimini sağlarlar ve sindirim sistemini düzenlerler.

Yine yaş meyvelerin yanında kurutulmuş meyvelerinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinir. Yalnız meyve tüketiminde dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bazı hastalık durumlarında içerdiği potasyum miktarı, şeker içeriği sebebiyle tüketimleri kısıtlanabilir.

Yumruğumuz büyüklüğünde bir meyveyi bir porsiyon olarak kabul edersek genel olarak günlük tüketimi kadınlarda 2-4 erkeklerde 3-5 porsiyon aralığındadır. Kişinin içinde bulunduğu hastalık ve boy,yaş,kilo hesaplamalarıyla değişiklik gösterebilir.

Mevsimine Göre Sebze ve Meyve Nasıl Tüketilmeli?

Mevsimlere Göre Meyve Sebze Tüketmek

Ülkemizde çeşit çeşit sebze ve meyveler yetiştirilmektedir. Sofralarımızı zenginleştiren bu yiyecekler hem oldukça sağlıklı hem de bulunması kolaydır. Kışın yetiştirildiğini bildiğimiz meyvelerin yazında raflarda yer alması insanlarda kafa karşılıklılığına sebep olmuştur. Daha sağlıklı ve kaliteli beslenmek, yiyeceklerin lezzetine varmak adına bu besinleri zamanında ve mevsimine uygun olarak tüketmek oldukça önemlidir.

Sebze ve meyvelerin mevsiminde alınması ve tüketilmesi özellikle çocukların gelişimi için oldukça önemlidir. Her yaş grubundaki çocuk için kaliteli beslenmek onları hastalıklardan koruduğu gibi geleceğe sağlam adımlarla ilerlemelerine de olanak sağlar. Aileler bu konuda daha çok bilinçlenmeli; pazar ve ya market alışverişini bilinçli bir şekilde yapmalıdır.

Doğru zamanda alınan yiyecekler ekonomik olarak cebimizi de rahatlatır. Birey basitçe oluşturacağımız beslenme takvimiyle market ve ya pazar alışverişlerini gönül rahatlığıyla yapabilir.

Mevsimlere Göre Başlıca Sebze ve Meyve Çeşitleri.

İlkbahar Meyve ve Sebzeleri

Mart Ayı: Portakal, ayva, elma, yerli muz. Pırasa, brokoli, turp, ıspanak, havuç, lahana, kereviz.
Nisan Ayı: Çilek, çağla, elma. Karnabahar, pırasa, pazı, kereviz, lahana, kuşkonmaz.
Mayıs Ayı: Dut, çağla, malta eriği, yeşil erik. Bezelye, pazı, pırasa, havuç, bakla, enginar.

Yaz Meyve ve Sebzeleri

Haziran Ayı: Kiraz, malta eriği, çilek, yeşil erik Bezelye, havuç, kabak, patlıcan, taze fasulye, en-
ginar, bamya.
Temmuz Ayı: Karpuz, kavun, üzüm, şeftali, Bezelye, kabak, taze fasulye, kabak.
Kiraz, erik, kayısı.
Ağustos Ayı: Mısır, taze fasulye, kabak, patlıcan. İncir, vişne, armut, şeftali, karpuz, kavun.

Sonbahar Meyve ve Sebzeleri

Eylül Ayı: Şeftali, kavun, üzüm, vişne, incir, armut, karpuz. Mantar, mısır, kapak, patlıcan, pazıEkim: Üzüm, muz, elma, armut Ispanak, turp, karnabahar, yer elması, lahana, pırasa
Kasım Ayı: Kestane, üzüm, ayva, armut, mandalina. Balkabağı, karnabahar, havuç, kereviz, ıspanak,
Kivi. Pırasa, pazı

Kış Meyve ve Sebzeleri

Aralık Ayı: Nar, elma, armut, kivi, mandalina. Balkabağı, ıspanak, Karalahana, pazı, kereviz,
pırasa.
Ocak Ayı: Kabak, kereviz, kara turp, lahana Greyfurt, nar, portakal, ayva, mandalina.
brokoli, karnabahar, ıspanak.
Şubat Ayı: Pancar, turp, karnabahar, pazı, lahana, Muz, portakal, greyfurt, mandalina.
Kereviz.

Diyetisyen Betül TAŞ

Doğu Akdeniz üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun olarak diyetisyen unvanını almaya hak kazandım. Mesleğimde ve yaşantımda insanların hayatına dokunmayı ve iyi niyeti ilke edindim. Eğitimini almış olduğum ve hayat boyunca öğrenmeye devam edeceğim beslenme ve diyet hakkındaki bilgilerimi kadingibi.com takipçileriyle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.