Sıradaki içerik:

Emziren Annelere Gaz Yapmayan Yemek Listesi! Beslenme Yöntemleri!

e
sv

Meyve Diyeti: Faydaları ve Zararları Nelerdir?

155 okunma — 15 Ağustos 2021 13:11
Meyve Diyeti: Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Pandemi süreci ile eve kapanan birçok insan evdeyken aldığı kiloları vermenin yollarını arıyor. Kilo vermeye karar verdiğiniz andan itibaren ise araştırmaya başladığınızda birçok farklı diyet listesi olduğunu göreceksiniz. Sağlıklı kilo vermeye yarayan listeler, ödem atma listeleri, şok diyet listeleri birbirinden farklı birçok diyet listesine ulaşmak artık oldukça kolay. Eğer sağlık herhangi bir sağlık probleminiz bulunmuyor ise bu diyet listelerinden kendiniz için uygun olanı deneyebilirsiniz.  Bu diyet türlerinden birisi de meyve diyetidir.

Sıkça tercih edilen ve hızlı kilo vermeye yardımcı olan diyetlerden biridir meyve diyeti. Özellikle yaz aylarında meyve çeşitleri artmışken uygulanabilmesi oldukça kolay diyetlerden biri. Peki nedir bu meyve diyeti, faydaları ve zararları nelerdir ve neden tavsiye edilmiyor? Yazımızda bütün bu soruların cevaplarını sizler ile paylaşacağız.

Meyve Diyeti Nedir?

Meyve Diyeti Nedir?

Meyve Diyeti Nedir?

Meyve diyeti isminden de anlaşılacağı gibi sadece meyve tüketimine izin veren bir diyet uygulamasıdır. Temel olarak tek bir gıdanın tüketimine izin verildiği için uzun süre uygulanmasının tehlikeli olabileceği diyetlerden biridir. Günlük 1000 kalori alımını hedefleyen bu diyet 3 gün veya en uzun 12 gün yapılmalıdır. Ancak uzmanların çoğu meyve diyetinin sağlıklı olmadığını ancak yine de uygulamak istiyorsanız 3 günlük uygulamanızın daha sağlıklı olacağını belirtiyor.

Meyve Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Meyve Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Meyve Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Kısa süreli yapılması tavsiye edilen meyve diyeti, meyvelerin insan sağlığına sağladığı faydalardan yararlanmak için faydalı olabilir. Meyveler yüksek antioksidan içeren besinlerdir. Vücuttaki zararlı moleküllerin temizlenmesine yardımcı olarak bağışıklık sistemini güçlendirerek güçlendirmeye yardımcı olurlar. Ayrıca özellikle yaz meyvelerinin kanseri engelleyici besin içeriklerine sahip olduğu bilinen faydalarından biri.

Meyveler aynı zamanda vitamin ve mineraller açısından da oldukça zengin besinlerdir. Bu vitamin ve mineraller hücre yenilemesine ve doku onarımına yardımcı olurlar.Bu diyet sayesinde meyvelerin bütün bu faydalarından sağlıklı ve etkili bir biçimde yararlanabilirsiniz.

Meyve Diyetinin Zararları Nelerdir?

Meyve Diyetinin Zararları Nelerdir?

Meyve Diyetinin Zararları Nelerdir?

Vücudumuz yapısı gereği protein, yağ ve karbonhidrat gibi bütün besin gruplarının dengeli bir biçimde tüketilmesine ihtiyaç duyar. Bu diyet ile sadece meyve tükettiğimizde vücudun ihtiyacı olan ama meyvelerde bulunmayan besin gruplarından faydalanamayız. Bu da çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir. Örneğin sadece meyve ile beslendiğinizde ve protein almadığınızda vücudunuzda olabilecek zararlara bir göz atalım. Vücudunuzun ihtiyacı olan proteini almadığınızda; kaslarınızda zayıflama ve erime görülebilir, ciddi kas kaybı yaşayabilirsiniz. Kas kaybı yaşanacağı için kilo verseniz bile orantısız bir vücuda sahip olursunuz. Ayrıca meyveler her ne kadar vitamine sahip olsa da yağ ile tüketilmediği zamanda vücut tarafından kullanılamayabilir. Özellikle A, D, E ve K vitaminleri yağda eriyen vitaminler olduğu için vücutta kullanılamaz. Bu vitaminlerin eksikliği ise kemik erimesi, saç dökülmesi, ciltte incelme gibi ciddi problemlere neden olabilir.

Meyve Diyeti Neden Tavsiye Edilmiyor?

Meyve Diyeti Neden Tavsiye Edilmiyor?

Meyve Diyeti Neden Tavsiye Edilmiyor?

Meyve diyetine başladığınızda kilo verdiğinizi gözlemleyebilirsiniz. Uzmanlar meyve diyeti yapanların asıl kilo problemine neden olan yağlardan değil kas erimesinden dolayı kilo verdiklerini belirtiyor. Ayrıca birçok uzman vücudun ihtiyacı olan besinleri dengeli tüketmek gerektiğini, sadece meyve ile beslenmenin ciddi sağlık problemlerine neden olabileceğinin altını çiziyor. Bu diyetin tavsiye edilmemesindeki bir diğer neden ise meyve şekeri. Meyve şekeri bildiğimiz beyaz şeker ile aynı şekilde değerlendiriliyor. Aşırı şeker tüketimine neden olan meyve diyetinin ise hücre yaşlanmasına ve kanser çeşitlerine neden olduğu biliniyor. Ayrıca yüksek miktarda meyve tükettiğinizde meyve şekeri kilo vermek yerine kilo almanıza bile neden olabilir.

Kadın Gibi ekibi olarak bu yazımızda meyve diyeti nedir, faydaları ve zararlı nelerdir sorularına cevap vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Daha fazla bilgi için sitemizde bulunan diğer yazılara göz atabilirsiniz!

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.