Sıradaki içerik:

Erken Yaşta Doğum Yapmak ve Riskleri Nelerdir

e
sv

Mizofoni Nedir, Nasıl Bir Psikolojik Rahatsızlıktır?

164 okunma — 30 Haziran 2019 19:23
Mizofoni Nedir, Nasıl Bir Psikolojik Rahatsızlıktır?

İlk olarak 2001 yılında Pawel ve Margaret Jastreboof ‘un bir araştırmasıyla gündeme gelen Mizofoni kelimenin tam anlamıyla ‘’belirli bir sesten nefret etme ‘’ anlamına gelmekte yani bir sese karşı aşırı yoğunlaşmış duygular göstermek. Örneğin ağız şapırtısına duyulan gereksiz öfke veya dişlerde duyulan sökme isteği duygusu. Çoğu kişi bu rahatsızlığının farkına bile varabilmiş değil ve derinlemesine bir bilgi henüz söz konusu değil. Rahatsızlık hakkında biraz bilgi edinmekte fayda var .

Mizofoni Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bakalım bu Mizofoni denilen rahatsızlık neymiş ve nasıl bir sorun olarak ortaya çıkıyormuş.

Baştan belirtelim bu rahatsızlık psikologları  ikiye ayırmış çoğu otoriter tarafında hastalık olarak değerlendirilmesi  konusunda görüş ayrılığı yaratmıştır.

Henüz Mizofoni’nin belirli bir tedavisi olmamakla beraber zaman içerisinde hastanın kişisel yaşamında aksaklıklara neden olduğu fark edilmiş ama konuya yeterli  önem  verilmemiş. Araştırmalar gösteriyor ki Mizofoni kontrol altına alınamadığı zamanlarda ciddi davranış sorunlarına yol açmaktadır.

Bunlar öfke patlamaları ve çeşitli duygusal anomaliler olabiliyor. Anomali kısaca ‘’sapaklık’’ anlamına gelmekte. Yani doğal duruma uymayan , alışılagelen ölçüde olmayan… Teksas Universitesi Nöroloji Uzmanı Aege R. Moller a göre ise işitsel değil sesle tetiklenen bir psikolojik anomali. Henüz hangi anomaliyi tetiklediği ise bilinmiyor.

Araştırmaların sonuçlarına göre Mizofoni hastalığın bir nedeni de bulunamamakta ama yaygın olarak çocukluk zamanında ortaya çıktığı görülmekte. Hangi seslerin buna neden olduğu da bireye göre çeşitlilik göstermekte.

Örneğin ; esneme, ağız şapırtısı, horlama, nefes alıp verme gibi… Mizofonin ana kaynağı ağız yoluyla çıkarılan sesler gibi gözükse de sonuçlar hiç öyle söylemiyor. Mesela  parmak kıtlatma sesi veya ayağın halıya sürülmesinden çıkan ses. Tüm bu sesler Mizofoni rahatsızlığı tetiklemekte.

Yapılan deneylerde  kişinin rahatsızlık duyduğu sesler onlara dinletildiğinde deneğin kalp atışlarının hızlandığı nabzının yükseldiği ve gözbebeklerinde büyüme gerçekleştiği gözlemlenmiş. Üstelik bu rahatsızlık toplum geneli göz önüne alındığında cinsiyet ayırımı gözetmiyor.

Aklınıza gelebilecek herhangi bir insanda bulunma olasılığı bir hayli yüksek. Misal Mazhar Alanson’un eşi bu rahatsızlıktan muzdarip . Çoğu Mizofoni rahatsızlığı yaşayan bireylerde gözlemlenmiş ki kişinin duygusal bağına göre verilen tepkiler değişim göstermekte.

Örneğin ; öksürük sesi sizi rahatsız ediyor olabilir ama bunu otobüste arkanızda öksüren birinden duymanız, babanınız öksürmesi kadar rahatsız etmeye bilir.

Mizofoni teşhisi konulan çoğu hastanın aynı zamanda OKKB yani Obsesif Kompulsif Kişilk Bozukluğu sorunu yaşadığı yeme bozukluğu ve anksiyete eğilimi olduğu da fark edilmiş ve psikologlar tarafında kayda alınmış. En önemli araştırma Amsterdam’da yapılmış ve anlaşılmış ki Mizofoni hastası olan bireylerin %50si OKKB rahatsızlığını da yaşıyor.

Eğer mizofoni hakkında daha fazla şey öğrenmek isterseniz sanal ortamlarda her kafadan bir ses mevcut. Size tavsiyemiz kimseciklere kulak vermemeniz ve bir profesyonelden yardım almanız.

Son olarak ; psikologlar bunun bir hastalık olması için göz önünde bulundurulması gereken bir kaç kriter konusunda anlaşmışlar. Bunlar;

  • Kişilerin sese verdikleri yanıtın beklenilmez ve aşırı olduğu
  • Belirgin anksiyete, panik,öfke,nefret,iğrenme ve saldırgan davranışa neden olması
  • Kaçınma ve kaçma davranışına neden olması
  • Ailesel , sosyal ve mesleki yaşamı etkilemesi olarak sıralanabilir.

Yazıya başlarken söylediğimiz gibi hastalığın veya sorunun belirli bir tedavisi yok. İsteyen psikologa gidebilir tabi buna kimsenin itirazı olamaz. Psikologlar genelde telkin yoluna başvurmakta yani kişiye özel farkındalık seansları uygulamakta.

İlaç tedavisi de mümkün fakat bu hastalığa özel bir ilaç yok .Bu rahatsızlığın İnsanların büyük bir çoğunluğunu çileden çıkardığını kimse yadsıyamaz. Siz siz olun eğer Mizofoni hastası olduğunuzu düşünüyorsanız kimselere bulaşmadan ve kendinizi yiyip bitirmeden en yakın sağlık kuruluşundaki Psikologa gidin ..

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.