Sıradaki içerik:

Işıl Işıl Bahçeler için Bahçe Aydınlatma Önerileri

e
sv

Modern Koltuk Kumaşı Seçerken Dikkat Edilecekler

387 okunma — 10 Ağustos 2020 23:19
koltuk takımı kumaş seçimi

Koltuk takımlarının ana üretim malzemeleri, ahşap iskelet, sünger ve kumaşlardan oluşturmaktadır. Bu ana malzemelerin kalitesi, üzerindeki işçiliği ve işlemeleri, koltuk takımının konforunu ve tasarımını ortaya çıkartmaktadır.

Genel hatlarıyla bir koltuk takımının tasarımının hemen hemen vücud bulması bu saydığımız malzemelerin kıstasında oluşmaktadır.

Ancak bu malzemelerin içerisinde, iki adet ürün, direkt olarak kullanıcı deneyiminde hoşnutluğu belirleyici etmen olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu etmenler, sünger ve koltuk kumaşlarıdır. Koltuk takımlarında kullanıcıya genellikle kesin olarak sunulan, kumaş seçeneği opsiyonu, doğru değerlendirilmelidir.

Peki kullanıcılar modern koltuk takımlarına, kumaş seçerken nelere dikkat etmelidir? Ya da mevcut satın alacağı koltuk takımının kumaşının özellikleri neler olmalıdır, bu detayları öğrenmelidir. İşte bu makalemiz tüm açıklığıyla aklınızdaki soruları yanıtlayacak.

Koltuk Kumaş Türleri;

Koltuk takımları içerisinde yer alan kumaşlar, kullanıcılar ile direkt temasta bulunmaları ile oldukça yüksek bir öneme sahiptir. Seçimi ile de koltuğun tasarımında doğrudan önemli bir rol oynayan koltuk kumaşlarının farklı türleri ve bu türlerin de özellikleri bulunmaktadır.

Keten Koltuk Kumaşları:

Keten koltuk kumaşları, koltuklarda oldukça fazla kullanılan kumaşların başında gelmektedir. Özellikle uygulandıktan sonraki kullanımı esnasında, esnemesi, bu kumaşın en önemli özelliklerinin başında gelmektedir. Üstelik dayanıklı bir yapısı olması da, koltuk takımlarındaki üst düzey aşınmaya karşı direnç göstermesi, kumaşın artı özellikleri arasında yer almaktadır. Genellikle toz tutmaması, güneşe karşı da dayanıklı bir yapısı olması ile özellikle dayanıklılık ve uzun ömürlü yapıları ile ön plana çıkan keten koltuk kumaşları dayanıklıdır.

Nubuk Kumaşlar:

Modern koltuk takmılarında tercih edilemsi ile, yaşam alanlarımıza dahil ettiğimiz kumaş türleridir. İşlenmiş bir deri olan nubuk kumaşlar kadifemsi bir yapıda gelmektedir. Genellikle deri tarzı koltukların alternatifi olarak kullanılabilen, nubuk kumaşlar, deri koltukların verdiği klasik ve ağır havayı, daha spor ve modern bir görünüme kavuşturmaktadır.

Tay Tüyü Kumaşlar:

Yumuşacık dokusu, hafif tüylü yapısı ile konforlu bir koltuk takımında tercih sebebi olan tay tüyü kumaşlar modern koltuk takımlarında oldukça fazla tercih edilmektedir. Tüylerinin farklı yönlere yatması ile birlikte renk tonlarında geçişler oluşturulabilen kumaş türüdür.

Deri Kumaşlar:

Deri kumaşlar, geçmişten günümüze kadar yıllarca yaşam alanlarımıza dahil ettiğimiz değişmeyen kumaş türüdür. Hayvanların yüzülen derileri, işlendikten sonra mobilya döşemeliği haline getirilmektedir. Genellikle ofis ortamlarında, makam odalarında ve lüks yaşam alanlarında deri koltuk kumaşları sıklıkla tercih edilmektedir.

Modern yaşam alanlarında, daha çok chester koltuk takımlarında tercih edilen deri kumaşlar, yazın uzun süreli oturumlarda terletme sorunu ile karşı karşıya bırakabilmektedir.

Üstelik deri kumaşların boyaması, zaman içerisindeki aşınmaya bağlı olarak atabilme özelliğine sahiptir. Uzun süreli kullanımlarda, çatlama yapabilen ve aşınan deri kumaşlı koltuklar bu sebeple sıklıkla kullanılan yaşam alanlarında pek tercih edilmemektedir.

Diğer koltuk kumaşları içerisine ise, süet kumaşlar, gabardin kumaşlar, akrilik kumaşlar ve alkantara kumaşlar da bulunmaktadır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.