Sıradaki içerik:

En Çok Bilinen Pahalı Çanta Modelleri

e
sv

Mutfak Dolabı Seçimi Nasıl Olmalı?

282 okunma — 13 Aralık 2017 03:29
mutfak dolabı seçimi

Birçok kadın evde olduğu vaktin büyük çoğunluğunu mutfakta geçirir. Bu nedenle mutfak dolabı seçimi birçok kadın için oldukça önemlidir. Hem estetik açısından hem de kullanışlı olması bakımından seçilecek mutfak dolabı her kadının içine sinmelidir. Peki, mutfak dolapları ve mutfak dolabı renkleri nasıl olmalı? Gelin beraber inceleyelim.

Elbette mutfak dolabı seçimi için öncelikle karar vermeniz gereken bir şey var; özel bir sipariş mi vereceksiniz yoksa hazır dolaplardan mı satın alacaksınız?

Bu tercih, oturduğunuz evin kira olup olmamasına göre belirlenebildiği gibi, hazır dolapların mutfağınızın ölçüleriyle uyumlu olup olmadığına göre de değişebilir. Özellikle yeni yapılan evler, eski evlere göre daha küçük mutfaklar içermektedir.

Mutfak dolabı seçimi yapmak bir oturma grubu ya da yemek masası seçimi yapmaktan daha riskli bir iştir. Çünkü genel olarak mutfak dolapları, diğer büyük eşyalara göre çok daha nadir değiştirilir. Bu noktada mutfak dolapları renk, kalite ve kullanışlı olma bakımından iyice ölçülüp biçilmeden alınmamalıdır.

Mutfak Dolabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle soracak olursanız, hazır mutfak dolapları satın almak yerine özel sipariş dolap yaptırmanızı öneririz. Böylece estetiği, mutfak ölçülerinize göre mükemmel bir şekilde yaratabilirsiniz. Çünkü yüzde doksan dokuzluk bir oranda, mutfağınıza tam olarak uyabilecek bir  hazır dolap bulmanız mümkün değil! Aynı zamanda çoğu hazır mutfak dolabı, sizin hayalinizdeki rengi yansıtmayabilir.

Sözün özü, eğer bütçeniz yeterliyse, özel sipariş mutfak dolabı yaptırmak sizin için çok daha faydalı olacaktır.

Peki, dolap hangi renk olacak? Kapaklar yana mı yoksa yukarıya mı açılacak? Camlı mı yoksa düz mü olacak? Kulpları plastik mi yoksa demir mi olmalı? Yüksekliği, derinliği… Seçilmesi gereken birçok şey var ve bunlar tamamen sizin zevkinize kalmış. Ama bazı önerilerde bulunabiliriz;

Mutfak dolabı seçimi yaparken ya da özel sipariş verirken kapaklarının çam olması, kir ve yağı çok belli etmesi anlamına gelir. Bu nedenle önermiyoruz.

Plastik kulplar çabuk kırılabilir, renk atabilir, kesinlikle önermiyoruz.

Suntalam kullanılmış mutfak dolapları nemden etkilenmez ve kabarma yapmaz. Bu sebepten ötürü suntalam olup olmadığını muhakkak sormalısınız.

Eğer mutfağınız küçükse, daha geniş göstermek amacıyla bir hileye başvurabilir, açık renkleri tercih edebilirsiniz. Eğer doğal bir görünüm elde etmek istiyorsanız doğal ahşap rengini öneririz.

Ama bir mutfak dolabı seçimi yapılırken en çok dikkat etmeniz gereken şey, kullanışlı olmasıdır. Eğer yemek yapmayı ve mutfakta zaman geçirmeyi çok seviyorsanız, mutfak gereçlerinizi göz önünde bulundurarak fazla rafı ve bölmesi olan dolaplar tercih etmelisiniz. Estetik olacak diye yetersiz bir mutfak dolabına sahip olmak istemezsiniz…

Örnek mutfak tasarımları:

Mutfak Dolabı Değiştirmeden Mutfağın Görünümünü Değiştirmek

Mutfak dolabı seçimi yapmak için araştırma yaptınız ama bütçenizin yeterli olmadığını gördünüz. Ya da mutfak dolabından memnun olsanız da tasarımdan sıkıldınız. Hangi yöntemlerle mutfağınızın görünümünü değiştirebilirsiniz? Çok küçük detaylar, mutfağınızın tasarımını değiştirmenizde yardımcı olacaktır.

Mutfak dolaplarının üzerindeki kulpları modern bir görünüme kavuşturmak adına küçük düğmeler yerine geniş kulplarla değiştirebilirsiniz.

Tezgahınızı üstünde duran kavanoz ya da diğer kap kaçaklar için toplayıcı bir ürün kullanabilirsiniz.

Eğer yemek masası mutfağınızdaysa örtüsünü, yerini, gerekirse direkt olarak masayı değiştirebilirsiniz.

Mutfak dolabınızın görünümünden memnun değilseniz ve bütçe olarak henüz değiştirmek adına müsait olmadıysanız, mutfak dolabınızın kapaklarını farklı renklerde ya da desenlerde katlayabilirsiniz.

Bu makalemizde sizler için mutfak dolabı seçimi yapılırken dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili bilgi verirken aynı zamanda mutfak dolabı değiştirmeden mutfağınızın farklı görünmesini sağlayacak küçük öneriler sunduk. Umuyoruz ki faydalı olmuştur.

[irp posts=”3145″ name=”Evidea Avize Modelleri”]

[irp posts=”872″ name=”Farklı Mutfak Tasarımları”]

[irp posts=”1239″ name=”Alfemo Kanepe Modelleri”]

Yasin BOSTAN

SEO Expert, Google, SEO, SEM, WordPress, Sosyal Medya Geliştiricisi, Profesyonel İçerik Yazarı, SEO Destek Merkezi ve Dijital Pazarlama Ajansı seodem.com'un kurucusu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.