Sıradaki içerik:

Denenmiş Kilo Alma Yöntemleri: Sağlıklı Nasıl Kilo Alınır?

e
sv

Nasıl Zayıflayabilirim? Zayıflamanıza Yardımcı Olacak 3 Etken!

84 okunma — 16 Temmuz 2021 17:04
avatar

Earnado

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Nasıl Zayıflayabilirim? Zayıflamanıza Yardımcı Olacak 3 Etken

Zayıflamak isteyenlerin merak ettikleri ve araştırdıkları ilk soru “nasıl zayıflayabilirim” sorusu oluyor. Zayıflama yöntemleri olarak beslenme listeleri, egzersizler her ne kadar oldukça çeşitlilik gösterse de aslında genel olarak baktığınızda hepsinin 3 temel etkene dayandığını görürsünüz.

Bu yazımızda zayıflamanıza yardımcı olacak bu 3 temel etken olan, protein ve sebze ağırlıklı beslenmenin önemi, bol bol egzersiz yapma ve rafine karbonhidratları azaltma konusunda kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Zayıflamanıza Yardımcı Olacak 3 Temel Etken!

Zayıflamanıza Yardımcı Olacak 3 Temel Etken!

Zayıflamanıza Yardımcı Olacak 3 Temel Etken!

Nasıl zayıflayabilirim diye düşünürken zayıflamaya karar verip araştırmaya başladığınız anda önünüze birbirinden çeşitli beslenme listeleri, egzersizler, uzman tavsiyeleri, denenmiş diyet listeleri çıkacaktır. Her ne kadar bütün bu zayıflama yöntemleri çeşitlilik gösterse de prensipte belirli temel etkenlere dayanmaktadırlar.  Bu temel etkenleri ise 3 başlık altında değerlendirebiliriz.

 • Sağlıklı beslenme düzeni oluşturmak: Bu düzen için ise zayıflamaya yardımcı olacak protein ve sebze ağırlıklı beslenmek.
 • Vücudun çalışmasını ve daha çok kalori yakmasını sağlayarak daha hızlı zayıflamaya yardımcı olan egzersizleri yapmak.
 • Günümüzün en çok tüketilen ve kilo almanın en önemli nedenlerinden biri olarak rafine karbonhidratı azaltmak.

Zayıflamak için uyguladığınız yöntem her ne olursa olsun bu 3 temel kriteri uygulamıyorsanız kilo vermek sizin için oldukça zor olacaktır.

Nasıl Zayıflayabilirim Protein ve Sebze Ağırlıklı Beslenmenin Önemi

Nasıl Zayıflayabilirim Protein ve Sebze Ağırlıklı Beslenmenin Önemi

Nasıl Zayıflayabilirim? Protein ve Sebze Ağırlıklı Beslenmenin Önemi

Artık nasıl zayıflayabilirim sorusunu sormamak sağlıklı beslenme ile mümkündür. Zayıflamak için protein ve sebze ağırlıklı beslenmenin ne kadar önemli olduğunu tam olarak anlayabilmek için öncelikle bu besinlerin bize ne gibi faydaları olduğuna ve neden tüketmemiz gerektiğine bakmak gerekiyor.

 • Vücudumuzun en küçük yapı taşlarından biri olan protein vücutta kaslar başta olmak üzere kemik, cilt ve saçlarda bulunur. Proteinlerin vücudumuzdaki esas görevi; doku inşa etmek, güçlendirmek, onarmak ya da yenilerini üretmektir. Bu yönüyle özellikle zayıflarken oluşabilecek kas kaybının önüne geçebilmek için protein tüketimi oldukça önemlidir. Ayrıca protein açısından zengin olan besinler daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olarak daha az kalori almanıza yardımcı olurlar. Protein açısından yüksek besinlerden bazıları ise şunlar;
 • Kırmızı ve beyaz et,
 • Süt,
 • Yumurta,
 • Yoğurt,
 • Peynir,

Zayıflamak için tüketilmesi gereken olmazsa olmaz bir diğer besin grubu ise sebzelerdir. Sebze sadece zayıflamak için değil aynı zamanda sağlıklı bir beslenme düzeni için günlük beslenme rutininizde mutlaka yer alması gereken besinlerden.

Sebzeler içerisinde bulunan vitaminler, mineraller, yağlar, asitler ve karbonhidratlar ile vücudun günlük ihtiyacı olan birçok besin maddesini karşılayabilirler. Özellikle zayıflamak isteyenlerin sebze tüketmesinin nedeni sadece az kaloriye sahip olmaları değil aynı zamanda zayıflamaya yardımcı olan yüksek lif, folik asit ve potasyum gibi besin öğeleri açısından da zengin olması.

Bol Bol Egzersiz Yapın

Bol Bol Egzersiz Yapın

Bol Bol Egzersiz Yapın

Zayıflama sürecinde sağlıklı ve etkili bir biçimde kilo vermek istiyorsanız egzersizler olmadan bunu başarmanız biraz zor. Çünkü yapacağınız egzersizler sadece kalori yakmanızı değil aynı zamanda metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Daha hızlı çalışan bir metabolizma ise daha çok enerji ihtiyacı duyacak ve daha fazla kalori yakacaktır.

Nasıl Zayıflayabilirim: Rafine Karbonhidratları Azaltın

Nasıl Zayıflayabilirim: Rafine Karbonhidratları Azaltın

Nasıl Zayıflayabilirim: Rafine Karbonhidratları Azaltın

Rafine karbonhidratlar doğada doğal olarak bulunmayan ancak doğal besinlerin işlenmesi ile elde edilen şeker ve nişasta çeşitleridir. Doğal besinlere uygulanan bu işlemler besinde yer alan liflerin, vitaminlerin ve minerallerin azalmasına yol açar. Özellikle lif içeriği oldukça düşük olan bu besinler hızlı sindirildikleri için kan şekeri seviyesinde büyük dalgalanmalara neden olurlar. Bu da hızlı acıkmaya ve yemek yemeği isteğinin artmasına neden olacaktır. Yapılan birçok çalışma rafine edilmiş karbonhidratlı besinlerin özellikle karın bölgesinde yağlanmaya neden olduğunu göstermiştir.

Kadın Gibi ekibi olarak bu yazımızda sizler için: ‘‘Nasıl zayıflayabilirim?” konusu hakkında çeşitli bilgiler sunduk. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgi için bizim iletişim kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

 

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.