Sıradaki içerik:

Çok Para Harcamadan Şık Olmanın Yolları

e
sv

Oral Seks İle Bulaşan Hastalıklar

520 okunma — 17 Şubat 2018 16:53
oral sekssin zararları

Uzmanlar bel soğukluğu nedeniyle yeni bir açıklama yaptılar ve bel soğukluğunun bulaşması için ağzımızın tehlikeli ve sessiz bir rezervuar olduğunu ifade ettiler. per Gonore adı verilen yeni bir bakterinin oral seksle yayıldığını belirten uzmanlar, bu bakterinin tedaviye de dirençli olduğunu ifade etti.

Oral Seksle Bulaşan Yeni Bir Virüs.

Her yıl 78 milyon kişinin bel soğukluğuna yakalanması tehlike sinyallerinin çalmasına neden olurken, antibiyotik tedavisine direnç kazanan bu yeni tür bakterinin oral seksten sonra boğaza yerleştiğini ifade etti. Basit bir boğaz enfeksiyonu gibi belirti veren problem, ilaçlara direnç kazanan bakterinin güçlenmesi nedeniyle tedavi edilmiyor. Her yıl 78 milyon kişinin yakalandığı bir hastalık olan bel soğukluğu erkeklerde pelvik ağrılara neden olabiliyor.

Tüm İlaç Türlerine Direnç Gelişiyor

Antibiyotik tedavisiyle uygulanan ilk tedavilerde hızla direnç kazanan hastalık, çiftlerde kısırlığa da neden oluyor. Japonya, Fransa ve İspanya’da yapılan araştırmalarda, enfeksiyonun tedavi edilemez biçimde olduğu vakalarla karşılaşıldığı biliniyor. En çok yoksul ülkelerde görülen hastalık, her antibiyotiğe özel bir direnç gösteriyor.

77 Ülkede Araştırma Yapıldı

WHO (Dünya Sağlık Örgütü) 77 ülkeden toplanan verilerin incelenmesi sonucu ortaya çıkan sonucu paylaştı. Çok küçük bir bakteri olan Gonome’un belki de buzdağının sadece görünen yüzü olduğunu ifade ediyor. Boğaz iltihaplarında kullanılan Neisseria isimli türlerle karışarak dirençli hale gelen virüs, süper gonore adı verilen bakterinin gelişmesine neden oluyor.

Eşcinsellerde Kolay Tespit Ediliyor

Eşcinsel erkeklerde çok daha kolay tespit edilen bakteri, korumasız anal ve oral sekle yayılıyor. Cinsel organlardan yeşil ve sarı akıntılar, idrarda yanma ve ara kanamalar bu hastalığın belirtileri arasında yer alıyor. Her 10 heteroseksüel erkekten birinde, kadınların ise üçte birinde görülüyor. Pelvik inflamatuvar hastalık ve gebelik sırasında bebeğe geçme ihtimali olan hastalık, ilaçlar geliştirilmesine rağmen herhangi bir başarılı etki sağlamıyor.

Aşılara İhtiyaç Duyuluyor

Aşılara ihtiyaç duyulan süreçte ihtiyaç olan aşının geliştirilmesi direnç nedeniyle ilerlemeleri engelliyor. WHO sağlık ve araştırma merkezlerini yeni aşıların geliştirilmesi konusunda uyardı. Son 15 yılda antibiyotik direncini arttıran tedavinin eşcinsellerde daha sık görüldüğü ve daha kolay tespit edildiği ifade ediliyor.

Riskler Neler?

Cinsel yolla bulaşan hastalık, korunmasız cinsel ilişki ve anal seks nedeniyle ortaya çıkıyor. Sadece normal cinsel ilişki değil, oral ve anal seksin de buna neden olduğu biliniyor. Oral seksle bulaşan hastalıklar genelde;

  • Ağız ve boğaz enfeksiyonu olan partnerden,
  • Anüs ve rektum ile,
  • Chlamydia,
  • Frengi,
  • Gonore,
  • HPV,
  • HIV Trikomoniasis,
  • Herpes 1 ve 2 olarak biliniyor.

Hastalarda vajinada peniste boşalma, idrarda yanma, rektal ağrılar, ağrılı ve şişmiş penis, idrar yolu enfeksiyonlarıyla kendini belli eden belirtiler görülüyor. Bazı partnerlerde infekte olmayan partnerlere geçiş söz konusu olabiliyor. Ancak bu durum kadınlarda düşüklere ve bebeğe bulaşmalarla sonuçlanabiliyor.

Nasıl Önlem Alınabilir?

Önlem almak için öncelikle cinsel ilişkide güven duyulmayan partnerle korumalı olarak ilişkiye girmek gerekiyor. Tedbir olarak güvenli cinsel ilişki ve anal, oral seksten uzak durmak önem kazanıyor.

Bulaşıcı hastalıkların sadece vajinal yolla değil, oral yolla da bulaşması birçok açıdan mümkündür. Her zaman düzenli cinsel ilişki kurulan partnerle dahi korumasız cinsel ilişki yaşamak bu riskleri arttırıyor. Özellikle genital uçuk ve HIV gibi sorunların belirtileri göz önünde bulundurulduğunda hastalık belirtileri dikkate alınmalıdır. Hamile kadınlarda bebeğin de enfeksiyonu kapma riski söz konusu olduğundan mutlaka tedavinin en kısa sürede başlatılması ve koruma tedbirlerinin de alınması önemlidir.

[irp][irp]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.