Sıradaki içerik:

Kadınların Kadın Sağlığı Hakkında Bilmesi Gerekenler

e
sv

Organik Ürünler Ne Kadar Organik?

240 okunma — 24 Şubat 2018 20:54
organik ürünler

Son zamanlarda paketlenmiş gıdalar ve katkı maddeli ürünlerle savaşan üreticiler, bu sefer de organik ve glütensiz etiketleriyle ürünler piyasaya sürmeye başladı. Bu da birçok konuda insanları yanıltmaya başladı. Öyle ki neredeyse suyun bile glütensizi çıktı!

Organik Ürünler Gerçekte Ne Kadar Organik?

Peki bu ürünlere ne kadar güvenebilirsiniz? İşte bu sorunun cevabını bulmak oldukça zor. Çünkü paketlenmiş olan her ürün aynı tehlikeyi saçıyor.

Çocuklar ya da yetişkinler bu kaosla başa çıkmak için aslında bu tür ürünleri tüketmemekle iyi bir seçim yapabiliyor. Yani sağlıklı beslenmek için sadece doğal ve sağlıklı gıdaları tüketmek yeterli oluyor.

Organik ürünler ve hazır gıdalar, kişinin alışverişinde ve yaşam tarzında tercih ettiği maddeleri alması ve tüketmesiyle dikkat çekiyor. Ama ne yazık ki bu ürünler gerçekten organik değil! Paketlenmiş diyet ya da organik ürünlerde de katkı maddeleri, yüksek şeker oranı ve koruyucular bulunuyor.

Raf Ömrü Uzun Ürünlerdeki Tehlikeler

Raf ömrü uzun olan ürünler, koruyucu ve katkı maddesi içerdiği için oldukça tehlikeli içerikleri bulunuyor. Özellikle farklı katkı maddeleriyle bayatlamayan ve bol renklendirici içeren bu ürünler bağışıklık sistemi ve sağlık açısından ciddi tehlikeler saçıyor.

WHO tarafından yapılan araştırma sonucuna göre, bu tür gıdaları tüketen kişilerin tüketmeyenlerden %10 daha fazla kanser riski taşıdığı ortaya çıktı. Yani ciddi bir sıkıntı yaratan raf ömrü uzun gıdalar raf ömrü kısa olanlardan daha fazla tehlike saçıyor. Bunlar;

  • Çikolata ve şekerler,
  • Jelibons,
  • Paketlenmiş kek, çörek ve bisküviler,
  • Gofretler,
  • Cipsler,
  • Noddle ve hazır çorbalar,
  • Dondurulmuş gıdalar gibi ürünlerdir.

Ayrıca gazozlar ve şekerli içecek ve sodalar da bu ürünler arasında bulunmaktadır. Raf ömrünün uzun ya da kısa olması birçok kişi için önemsizdir. Ama önemli olan tüm paketlenmiş ürünlerin (ekmek dahil) aynı tehlikeyi taşıdığıdır.

Nasıl Beslenmeli?

Çölyak hastaları kendi unlarını alarak kendi ekmeklerini yapabilir. Ancak ekmek vazgeçilmez bir besin maddesi değildir. Bu yüzden ekmek olmadan da yaşamınızı sürdürmeniz mümkün olmaktadır. Ancak bakliyatlardaki glüten sıkıntı yaratabileceğinden doktorunuzdan beslenme önerileri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Protein ve lif ağırlıklı beslendiğinizde problemsiz bir biçimde hayatınıza sağlıklı devam edebilirsiniz. Ancak sağlıksız besinler, hareketsiz yaşam ve kiloyla birleştiğinde sizi daha sağlıklı bir hale getirecektir. Sağlıksız yaşam şartları ve besin alerjileri söz konusu olduğunda ise testler yaptırılarak alerji olan gıdaların tüketiminin önüne geçmek mümkün olabilir.

Bol yeşillik, bakliyat ve hayvansal proteinle beslenen kişilerin daha zinde ve sağlıklı oldukları bilinen bir gerçektir. Sadece sağlık açısından değil, kilo kontrolü açısından da bu kişiler birçok metabolik hastalıktan uzak beslenebilmektedir.

İnsanlarda Şeker İhtiyacı Var Mı?

İnsanların şeker ihtiyacı aslında yoktur. Çünkü şeker yapay bir üründür ve vücut şeker tüketimine alışkın olduğu için şeker ihtiyacı duyar. Ancak sağlıklı beslenen kişilerde şekere olan ihtiyaç minimumdur. Daha doğrusu şeker bağımlılığı olmayan birinin canı şeker çekmez.

Yapılan bir araştırmada 1 yıl boyunca sadece doğum günlerinde tatlı yiyen bir ailenin 1 yılın sonunda pastadan bir dilim bile yiyemediği ortaya çıkmıştır. Yani tatlı tüketimi sıfırlandığında vücudun buna ihtiyacı kalmayacak ve malum günlerde dahi tatlı krizleri yaşanması söz konusu olmayacaktır.

Sağlıklı beslenmek için Karatay diyeti tarzında bir beslenme sistemini tercih edenler, çok daha sağlıklı olmakta, şeker, tansiyon ve kalp rahatsızlıklarıyla karşılaşma riskleri daha düşük olmaktadır. Bu yüzden beslenme şeklinin belirlenmesi için, sağlıklı yiyecekleri çok pişirmeden ve kızartmadan tüketmek ciddi bir zindelik sağlayacaktır.

[irp posts=”6102″ name=”Sağlıklı Beslenmek İçin Farklı Tarifler”]

[irp posts=”5946″ name=”Saç Sağlığına Dikkat Eden Kadınların Bildiği 5 Şey”]

[irp posts=”1051″ name=”Sağlıklı Diyetle Zayıflama”]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.