Sıradaki içerik:

Doğum Kontrol Haplarının Faydaları ve Tedavi Amaçlı Kullanımı

e
sv

Özgüven Nasıl Kazanılır?

160 okunma — 01 Aralık 2017 21:51
özgüven nasıl kazanılır

Özgüven eksikliği birçok insanın yaşam kalitesini oldukça kötü etkileyen bir ruhsal problemdir. Peki özgüven eksikliği nedir? Kaybedilen özgüven nasıl kazanılır? Bu soruların yanıtları detaylarla birlikte makalemizde.

Öncelikle belirtmekte fayda var; özgüven eksikliği doğuştan gelmez. Her zaman sosyal fobi ile karıştırılan özgüven eksikliği problemi, hayatın olağan akışına etki eden faktörler sebebiyle ortaya çıkar.

Sosyal fobi de bir bakıma aynı kategoriye koyulsa da, genlerden aktarım yoluyla da oluşabildiği için aralarında fark vardır.

Özgüven Özgüven Nedir?

Peki özgüven nedir? Özgüven, negatif ve pozitif olarak ayrılan, bireyin kendine yönelik bakış açısıdır. Negatif özgüven (eksiklik olarak tanımlanan), insanların kendisiyle alay ettiğini düşünmek, sürekli hor görüldüğünü hissetmek ve başarı hissinden git gide uzaklaşmaktır.

Pozitif özgüven ise bunun tam tersidir. Yani, kişinin belirli alanlarda kendine güvenmesi ve eleştirilerin tamamını alay olarak görmemesi.

Özgüven eksikliği bireyin sosyal yaşantısında oldukça güç ve geri döndürülemez problemler yaratabilir. Bir iş toplantısında konuşamama, insanlarla sohbet edememe, sorulan sorulara net yanıtlar verememe gibi durumlarla karşılaşan birey stres altında git gide daha içe kapanık bir rol alır.

Bu gibi durumları fark eden yakın çevresi, bireyi ruhsal destek alabilmesi adına psikiyatrist ya da psikologlara yönlendirmelidir.

Çocukluk Faktörüyle, Özgüven Eksikliği Neden Oluşur?

Genel anlamda özgüven eksikliği, çocukluk yıllarından başlayan travmalar, istismarlar ve ihmalkarlıklar nedeniyle oluşmaktadır. Özellikle büyüme aşamasındaki çocuklar, özgüven ile henüz tanışmamış olsalar bile, ailelerin tutumu özgüvenin negatif mi yoksa pozitif mi olacağını çok etkiler. Peki en etkili faktörler hangileri?

Ebeveyn faktörü: 3 yaşına kadar çocuklar özgüven nedir bilmezler; belirtmiş olduğumuz yaş itibariyle tüm çocuklarda benlik algısı oluşur. Bu dönem öncesi ve sırasında çocuklar yeterli sevgiyi alamazlar ve ihtiyaçları tam olarak karşılanmazsa, kendilerini değersiz görerek özgüven problemi yaşayan bireyler haline gelebilirler. Bu sebepten ötürü her ebeveyn, çocuklarını sevgiyle ve ihtiyaçlarını gidermekten geri kalmayarak büyütmelidir.

Sosyalleşme faktörü: 3 ile 6 yaş arası, çocukların oyun oynama ve becerilerini geliştirme dönemidir. Bu dönemde çocuklar yaşıtlarıyla oyunlar oynayarak sosyalleşir. Aynı zamanda el ve zeka becerileri, yeni öğrendiği oyunlarla gelişir. Bu süreçte yeterince sosyalleşmeyen çocuklar, ne kendilerini savunmayı öğrenebilirler ne başkalarının haklarına saygılı olmayı ne de problem çözmeyi. Bu durum da özgüven eksikliğini yaratır.

Eğitim, eğitmen faktörü: Bir çocuğun tüm sınıfın ortasında tahtaya kaldırılarak dayak yediğini ya da sözlü şiddete maruz kaldığını görürseniz, çocuğun hareketlerinden o an nasıl bir özgüven kaybı yaşadığını görebilirsiniz. Bu noktada eğitmen, çocuğu arkadaşlarının karşısında rezil etmiş olacak ve çocuk sosyalleşme manasında büyük problemler yaşayabilecektir.

Bu durum ilerleyen süreçlerde de benzer şekilde devam etmektedir. Yaşı ne olursa olsun her birey, başarılı olduğu konularda taktir edilme ihtiyacı duyar. Eğer başarılı olduğunda bir karşılık alamıyor ama başarısız olduğunda eleştiriliyorsa, birey, yaptıklarının hiçbir işe yaramadığını düşünerek özgüven eksikliği yaşamaya başlar. Peki kaybedilen özgüven nasıl kazanılır?

Kaybedilen Özgüven Nasıl Kazanılır?

Özgüven nasıl kazanılır, sorusunun genel bir yanıtı olsa da, her birey kendi yolunu kendisi çizmelidir. Özellikle özgüven problemiyle baş edemeyen ve bunun farkında olan bireyler çok rahat bir şekilde psikiyatrik tedaviye başvurabilir.

Asıl zorlu süreç, özgüven problemi yaşadığı halde yakın çevresinin uyarılarına rağmen bunu kabul etmeyen, bu söylemi de kendisini küçük düşürmek adına yapılan bir eylem olarak gören bireyler için olacaktır. Bu bireyler özgüven nasıl kazanılır, sorusunu sorarak çözüm aramayacak, sürekli reddedecektir.

Peki özgüven nasıl kazanılır sorusunu sormayacak denli aşağılanmış hisseden bireyler için ne yapmalı? Öncelikle bireye “özgüven eksikliği yaşıyorsun” demeyi kesmeli ve bu problemi kendisinin görmesini sağlamalıyız. Eğer eşiniz ya da çocuğunuz bu bozukluktan muzdaripse, aile terapisi yöntemine başvurabilirsiniz. Bu durumda sorunun salt kendinde olduğunu düşünmeyecek ve bir problemi iki kişi ya da tüm ailece çözmeye çalıştığınızı anlayacaktır.

Ayrıca bu süreçte bireye her eleştirinizin ya da her söyleminizin onu kırmak ya da aşağılamak olmadığını sabırla açıklamanız gerekebilir. Unutmayın, bu tür problemler mağdur olan kişinin isteyerek yaptığı ve benimsediği bir hastalık değil ve elbette çözümü var.

Özgüven Eksikliği Tedavisi

Oldukça başarılı sonuçlar alınan bir tedavi yöntemi var; psikoterapi. Aynı zamanda başlangıç seviyesindeki bozukluklar için ilaç tedavisiyle de çözüme ulaşılabiliyor.

Uzmanların tavsiyesiyse, psikoterapi sırasında ilaç desteği alınması yönünde. Tabii ki bu her hasta için geçerli değil; bazı hastalar özgüven nasıl kazanılır sorusunun yanıtını ilaç kullanmadan da bulabilmektedir.

Özellikle çalışmayan kadınlar ülkemizde sözel şiddete maruz kalabiliyor. Bu noktada özgüven eksikliğinin genel anlamda çevresel faktörlere dayandığını rahatlıkla söyleyebilir ve kendinizi kötü hissetmemeniz adına psikiyatrik yardım almanızı öneririz.

Aynı şekilde toplumumuzda çocuk bakımını üstlenen bireyler genelde kadınlar olduğu için, bu yöntemleri çocuk yetiştirme konusunda da rahatlıkla önerebiliriz. Tabii ki çocuğun babası da bu konuyla ilgili bilgilenmeli!

Özgüven eksikliği nedir ve özgüven nasıl kazanılır sorularının yanıtlarını verdiğimiz makalemiz umuyoruz ki sizler için faydalı olmuştur.

[irp posts=”5010″ name=”İlişkide Karşı Tarafı Mutlu Etmek”]

[irp posts=”4866″ name=”Lavantanın Faydaları ve Yan Etkileri”]

[irp posts=”4664″ name=”Ruh Eşinizi Bulduğunuzu Nasıl Anlarsınız?”]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.