Sıradaki içerik:

Sinek Isırığı Enfeksiyonuna Karşı Alınacak Önlemler!

e
sv

Saç Boyama İşlemi ve En İyi Saç Boyası Markaları!

216 okunma — 09 Haziran 2021 19:31
En İyi Saç Boyası Markaları

İçerisinde bulunduğumuz pandemi dönemiyle birlikte birçok kişi artık kuaföre gitmemekte ve saç bakımını, saç boyama işlemini hatta saç kesimini dahi evde kendileri yapmaya çalışmaktadır.

Saçla ilgili herkesi en çok zorlayan işlemlerin başında ise saç boyama işlemi gelmektedir.

Doğru rengi tutturmak, doğru tonu yakalayabilmek, dip boya yaparken ton uyumunu sağlamak hepsi kulağa zor gelen işlemler arasındadır.

İyi bir saç boyası ile istenilen saç rengini ve tonunu yakalamak mümkün.

Bu yazımızda saç boyama işlemi nasıl yapılmalı, evde saç boyamak için dikkat etmeniz erekenler ve en iyi saç boyası markaları hakkında faydalı bilgiler sunacağız.

Saç Bakımı

Saç Bakımı

Saç Boyama İşlemi Nasıl Yapılmalı?

Eğer saçınızı boyamaya karar verdiyseniz ilk yapmanız gereken ihtiyacınız olan malzemeleri edinmiş olmalısınız. Bu malzemeler aşağıdaki gibidir:

 • Saç boyası
 • Boyama fırçası
 • Tarak
 • Boyayı karıştırmak için kap
 • Tek kullanımlık eldiven
 • Yere sermek için örtü ya da gazete
 • Vazelin

Bütün malzemeleriniz hazır ise boyama işlemine, sizin için en iyi saç boyasını açmadan önce uygun ortamı hazırlayarak başlayın. Boya hava ile ne kadar az temas ederse o kadar etkili olacaktır.  Öncelikle boya damlaması ihtimaline karşı eski bir kıyafet veya önlük giymeniz ve yere örtü ya da gazete sermeniz gerekir. Sonrasında ise boyanın cildinize bulaşmasını önlemek için vazelin sürebilirsiniz. Vazelini, alın, kulak ve ense bölgesinde bulunan saç bitim bölgesine uygulamanız yeterli olacaktır. Bütün hazırlıkları tamamladıktan sonra üzerinde yer alan talimatlara göre saç boyanızı hazırlayın.

Saçlarınızı alnınızı tam ortalayacak şekilde ikiye ayırın ve dümdüz olacak şekilde tarayın. Boyama fırçası ile diplerden başlayarak uçlara doğru boyamaya başlayın. Saç dipleri boyayı daha az tuttuğu için boyamaya diplerden başlamak oldukça önemli. Ayrıca saçlarınızı tutamlara ayırarak boyarsanız arka kısımları da rahatça boyayabilirsiniz. Boyama işlemi bittikten sonra saçlarınızı tarayarak boyanın, saçınıza eşit şekilde dağılmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda saçlarınızı yavaşça ovalayarak boyanın saçınıza daha etkili bir şekilde nüfuz etmesine yardımcı olabilirsiniz.

Boyayı, saç kutusunun üzerinde bulunan talimatlar kısmında geçen süreye kadar beklettikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Saç boyaları saçları yıpratabildiği için genellikle saç boyası kutularının içerisinde yoğun bakım sağlayan kremler yer almaktadır. Saçınızı yıkarken bu kremi kullanmanız boyama işlemi sonrası saçlarınızı beslemesi açısından oldukça etkilidir.

Evde Saç Boyamak

Evde Saç Boyamak

Evde Saç Boyamak İçin Bilmeniz Gerekenler

Evde saç boyamak aslında her ne kadar kolay ve bütçe dostu bir işlem gibi görünse de bazı durumlarda can sıkıcı sonuçlara sebep olabilir. Bu yüzden evde saçınızı boyamaya karar verdiyseniz bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken bazı detaylar mevcuttur.

Aşırı kimyasal gereken işlemleri evde yapamayabilirsiniz. Örneğin, saçınızı açık bir kızıl tonunda boyamak istiyor olabilirsiniz ancak saçlarınızın kahverengi tonlarında bir renge sahip. Saçınızı evde kızıl tonlarına boyadığınızda, en iyi saç boyasını kullansanız dahi istediğiniz tonu elde edemeyebilirsiniz. Saçınızı üç tondan fazla değiştirmek istiyorsanız bir profesyonelden destek almalısınız.

Saç boyası alırken kutunun üzerinde bulunan modelin saçı çok hoşunuza gidebilir. Saçınızın model ile birebir aynı tonda olma ihtimali oldukça düşüktür. Bu açıdan, saç boyası kutularının arka kısmında yer alan hangi saç renginde nasıl sonuç alabilirsiniz kısmını mutlaka incelemelisiniz. Saç tipinize ve cilt tonunuza uygun olduğunu düşündüğünüz renk tonunu nasıl bir sonuç alabileceğinizi göz önüne alarak uygulamaya karar vermelisiniz.

Dikkat etmeniz gereken bu detaylar doğala daha yakın sonuçlar yakalamanıza ve daha başarılı bir saç boyama işlemi gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır.

Saçta Renk Tonu

Saçta Renk Tonu

En İyi Saç Boyası Markaları!

Saçınızı boyarken çok fazla yıpratmadan hatta besleyerek bu işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız sizin için en iyi saç boyasını seçmelisiniz. Ayrıca iyi bir saç boyası markası hem beyazlarınızı kapatmanıza hem de istediğiniz renk tonunu yakalamanıza yardımcı olacaktır. En iyi saç boyası markalarından bazıları aşağıdaki gibidir:

 • L’Oréal Paris
 • Schwarzkopf
 • Koleston
 • Garnier Color Naturals

Ayrıca kimyasal içermeyen boya kullanmak istemeyenler için bitkisel ya da organik saç boyaları alternatifleri de bulunmaktadır.

Kadın Gibi ekibi olarak bu yazımızda sizler için: ‘‘En iyi saç boyası?” ve ‘‘Saç boyarken bilmeniz gerekenler’’ konuları hakkında çeşitli bilgiler sunduk. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgi için bizim iletişim kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.