Sıradaki içerik:

Kadın Ayakkabı Modellerinde Özgün Tasarımlar

e
sv

Evde Saç Boyama Teknikleri ve Püf Noktaları

2497 okunma — 10 Haziran 2017 01:12
Evde Saç Boyama

Evde saç boyama işlemi doğru teknikler ve püf noktaları ile uygulandığında, profesyonel işlemlerden farksız olacaktır. Sizlere aktaracağım küçük ipuçları ile tamamlayacağınız uygulamalar sonrasında saç boyasının kalıcılığın arttıracak ve istediğiniz renk tonuna kolayca ulaşabileceksiniz.

Bilinçsizce ve herhangi bir araştırma edinmeden saça uygulanan boyalar, saçlarınıza beklediğiniz rengi veremeyeceği gibi birkaç yıkama sonrasında akarak etkisini kaybedecektir. Siz; yeniden saç boyamak zorunda kalacaksınız, saçlarınız fazladan yıpranacak, zaman ve para kaybı olarak geri dönüşü olacaktır.

Birkaç sihirli hareket ile mükemmel saç boyamak için neler yapacağımızı inceleyelim;

Saç boyamadan önceki hazırlıklar;

Eğer yeterli zamana sahipsek, saçlarımızı boyamaya başlamadan önce kalıcı etkisini arttırmak adına birkaç çalışma yapabiliriz. Bu çalışmalar saçlarımızın sağlığı ve boyanın etkisini arttırmak için son derece önemlidir. Aniden bir boyama kararı almışsanız, es geçebilirsiniz.

Tercih ettiğimiz saç rengi için model seçimi hassas bir konudur, zira birçok kadın saçlarını yeni renge kavuştuktan sonra farklı modelde görmek arzusuna girer. Hedeflediğimiz saç modelini, boyama işleminden önce tamamlarsak sonuçlara daha kolay ulaşırız.

Saç renkleri konusunda hazırladığım örnek modellerden yararlanarak, birçok saç rengine ait farklı modellere göz atabilirsiniz. ( Saç renkleri ve modelleri )

[mks_highlight color=”#d32ad0″] #İPUCU [/mks_highlight] Saçları boyamadan 24-48 saat önce kesinlikle yıkamamız gerekir, yıkanan saç üzerindeki vücudun kendi ürettiği doğal koruyucu yağlar etkisini kaybedecektir. Saç boyasını doğal saç yağları ile birlikte uygulamak, boyanın etkisini ve saçların sağlığı açısından faydalıdır.

Kullanılacak saç boyası ve oksidan ?

Saç boyası miktarı, her saç için sabit değildir, saçlarınızın durumuna göre azaltılabilir veya arttırılabilir. Bu miktara saçlarınızın uzunluğuna ve saç tellerinizin kalınlığına göre karar verebilirsiniz.

Kısa saçlar için normal bir tüp yeterli olacağı gibi, uzun saçlar için iki tüp kullanmak gerekir. Doğal görünümlü bir saç rengine sahip olmak için tüm saç telleri eşit miktarda boya ihtiyacı duyar. Eğer kısa ve kalın telli saçlara sahipseniz yine bir buçuk ile iki tüp arasında saç boyası kullanmalısınız, çünkü kalın teller daha fazla saç boyası emer, bu nedenle diğer saç tellerinizin yeteri kadar boya alamaz.

Kullanacağınız saç boyasına karar verdikten sonra, yanlarında verilen peroksit (oksidan) ürünlerini de eşit miktarda kullanabilirsiniz. Fakat bu ürünleri kullanırken yoğunluk derecesine dikkat etmek gerekir, kullanmanız gereken seviye 10 volümden yukarısı olmamalıdır. Saç açıcı kullanmadan da saç boyamak mümkündür, saçlarınızın mevcut tonuna göre buna karar verebilirsiniz.

Evde saç nasıl boyanır ? resimli anlatım ile inceleyelim

Evde saç boyamanın püf noktaları

Evde saç boyamanın püf noktaları

[mks_dropcap style=”square” size=”48″ bg_color=”#c8232c” txt_color=”#ffffff”]1[/mks_dropcap] Saç boyama işlemine başlamadan önce saçlarımızı güzelce yıkıyoruz. Daha sonra 24-48 saat boyunca herhangi bir yıkama, krem ve saç şekillendirici ürünler kesinlikle kullanmamamız gerekiyor.

Bu uygulama saçlardaki doğal yağların gelişmesine ve bu sayede boyanın saça daha kolay adapte olmasını sağlar. Doğal yağlar, saç boyası ile harmanlandığında kalıcı ve etkili bir görünüm sunar.

Uygun saç rengi seçimi

Uygun saç rengi seçimi

[mks_dropcap style=”square” size=”48″ bg_color=”#c8232c” txt_color=”#ffffff”]2[/mks_dropcap] Doğal saç boyama işleminde önce renk tercihi yapmak önemlidir. İlk defa saç boyayacaksanız geçiciliği yüksek olan saç boyası ürünlerinden kullanabilirsiniz, bu ürünler 6-12 yıkamada saçlardan akıp gitmektedir. Boya kullanmadan saç boyamak pek mümkün değildir, sadece saçların tonunu açabilir yada koyulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.

İki farklı saç boyasını karıştırıp ideal bir ton elde edebilirsiniz, bu uygulamada karışımın yoğunluğuna dikkat etmeniz gerekir. İki rengi karıştırıp saç boyama işlemi birçok kadın tarafından kullanılan bir yöntemdir.

Saç rengi konusunda deneyimli olduğunuzda ve kesin karar verdiğinizde ise kalıcılığı yüksek olan saç boyalarını tercih edebilirsiniz. Yazı içerisinde belirttiğim püf noktalarını dikkate alarak yapacağınız uygulamalar sayesinde uzun süre kalıcı bir saç rengine sahip olabilirsiniz.

Doğal saç boyama teknikleri

Doğal saç boyama teknikleri

[mks_dropcap style=”square” size=”48″ bg_color=”#c8232c” txt_color=”#ffffff”]3[/mks_dropcap] Evde saç boyama işleminde önce saçları uzun süre tarayarak, aradaki saç tellerinin açılmasını ve saçların gerginliğinin artmasını sağlamanız gerekmektedir.

Düzgün bir tarama yaparak tüm saç tellerinizin eşit miktarda boya almasına yardımcı olursunuz, doğru bir saç boyama işlemi için önemli bir noktadır.

Saç Boyama Stilleri

Saç Boyama Stilleri

[mks_dropcap style=”square” size=”48″ bg_color=”#c8232c” txt_color=”#ffffff”]4[/mks_dropcap] Pratik ve kolay bir doğal saç boyama işlemi için saçları bölümlere ayırmak doğru bir harekettir. Öncelikle saçları çıkış noktasından itibaren iki bölüme ayırarak başlayabilirsiniz. Saç boyamaya başlayacağımız ilk kısımlar saçların çıkış noktası olduğundan size büyük kolaylık sağlar.

Evde saç boyama renk tutturma

Evde saç boyama renk tutturma

[mks_dropcap style=”square” size=”48″ bg_color=”#c8232c” txt_color=”#ffffff”]5[/mks_dropcap] Saçları iki bölüme ayırdıktan sonra, alt ve üst kısımları da farklı bölümlere ayırmak her bölgenin eşit miktarda boyanması için gereklidir.

Tavsiye edilen saçları üstten iki ve alttan iki olmak üzere dört bölüme ayırmaktır. Ayırdığınız saç bölümlerini küçük bir toka ile toplarsanız, birbirine karışmamasını sağlayabilirsiniz, daha sonra sıra ile her bölümü boyama işlemine başlayabilirsiniz.

Saç Diplerini Boyama

Saç Diplerini Boyama

[mks_dropcap style=”square” size=”48″ bg_color=”#c8232c” txt_color=”#ffffff”]6[/mks_dropcap] Doğru bir saç boyama işlemi için, saçları dipten sona doğru boyamak gerekir. Boyama için mutlaka bir saç boya fırçası kullanmanızı öneriyorum, bu fırça tüm kozmetik marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz bir üründür. Saç boyasının saç tellerine iyi derecede kavuşması için saç boyama fırçası kullanılmalıdır.

Saç boyasını bölümlere ayırdığımız saçların dip kısmından başlayarak, uç kısımlarına uygulayacağız. Tüm bölümleri dikkatlice boyadığınız da işlem tamamlanmış olacaktır. Evde saç boyarken renk tutturmak için tüm saç tellerinizin eşit miktarda boya aldığına dikkat etmeniz gerekir.

Saç Boyasını Muhafaza Edin

Saç Boyasını Muhafaza Edin

[mks_dropcap style=”square” size=”48″ bg_color=”#c8232c” txt_color=”#ffffff”]7[/mks_dropcap] Kullandığınız saç boyasının açıklama kısmındaki bekleme süresine kesinlikle dikkat edin. Boyama işlemine başladığınız saati not alın ve ne kadar süre beklemeniz gerektiğini buna göre hesaplayın. Saç boyasını fazla tutmak, rengin kalıcılığını arttırmaz, aksine saçlara zarar verebilir.

Doğal saç boyama işlemini tamamladığınızda, saçlarını bir bone yardımıyla sarın. Genellikle boya kutularının içinden bu ürün çıkmaktadır. Bonenin üzerine havlu sarmak ise püf noktalardan birisidir, saçları sıcak tutmak boyanın etkisini arttıracaktır.

[mks_highlight color=”#d32ad0″] #İPUCU [/mks_highlight] Boyamadan sonra mutlaka cildinize temas eden saç boyalarını temizleyiniz, özellikle saç kenarlarında biriken ve taşan boyalar hoş bir görüntü vermez.

Saçları Durulayın

Saçları Durulayın

[mks_dropcap style=”square” size=”48″ bg_color=”#c8232c” txt_color=”#ffffff”]8[/mks_dropcap] Zaman dolduktan sonra kesinlikle saçlarınızı durulamanız gerekir, saç boyası ile uyumak yada durulamayı geciktirmek zararlı sonuçlar ortaya çıkarabilir. Boyayı saçlarınızdan temizlemek için aşırı sıcak değil ılık su kullanın. Yıkama suyunuz berrak hale gelene kadar durulama işlemine devam edin.

[mks_highlight color=”#d32ad0″] #İPUCU [/mks_highlight] Duş alırken akan boya renginizi gördüğünüzde paniğe kapılmanıza gerek yok, bu boyamanın boşa gittiği anlamına kesinlikle gelmez. İlk durulama işleminde şampuan kullanmayın, sadece su ile saçlarınızı temizleyin. Bir-iki saat sonraki tekrar yıkamalarında şampuan kullanabilirsiniz.

Durulamadan sonra havlu ile her tarafını kurutmaya çalışmayın, öncelikle havluyu saç uçlarınıza tutarak akan suyu emmesini sağlayın. Daha sonra yavaş yavaş saçlarınızdaki ıslaklığı kurutabilirsiniz.

Saçlarınıza Stil Verin

Saçlarınıza Stil Verin

[mks_dropcap style=”square” size=”48″ bg_color=”#c8232c” txt_color=”#ffffff”]9[/mks_dropcap] Saçınızı kuruttuktan yada kurumasını bekledikten sonra, istediğiniz saç stilini verebilirsiniz. Bu süreçten sonra yapacağınız saç stili işlemlerinin herhangi bir zararı yoktur. Eğer yeni renginizden memnun kalmadıysanız saçlarınızı yeniden boyamak için en azından iki hafta beklemenizi öneririm.

Sizlere önerilerim sezonun popüler saç renkleri arasında bulunan, küllü kahve ve karamel tonlarıdır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

avatar
  • Reyhan 3 sene önce
  • of ben boyadım evde pişman oldum yaktım saçları düzelmesi için patentli keratin kullanıyorum baya düzeldi ama hafif bir şekilde kaldı yanma etkisi ama daha ürünleri bitmedi sanırım onlar bitmeden tamamen geçicek.

avatar
  • alevgül 4 sene önce
  • boyattım ben kuaförde yandı saçlarım lastikleştiler ben doğal keratin serumu kullandım çok güzel düzeldi