Sıradaki içerik:

Baharat Deyince Vazgeçilmezim – Güzel Gıda Organik Karabiber Çeşitleri

e
sv

Saç Boyası Alerjisi Neden Olur? Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

175 okunma — 16 Ağustos 2021 13:15
Saç Boyası Alerjisi Neden Olur? Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Saçımızda beyaz ile karşılaştığımızda ya da saçımızda bir değişiklik yapmak istediğimizde ilk aklımıza gelen saçlarımızı boyatmaktır. Saç boyalarının içerisine bulunan kimyasallar bazen alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Hatta bazı durumlarda insan sağlığını tehdit edecek boyutta ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabiliyorlar. Bu durumda saç boyası alerjisi belitilerinde yer alabiliyor.

Bu yazımızda bu sorulara cevap vermeye çalışacağız. Ayrıca saç boyası alerjisi hakkında bilmeniz gerekenler ve tedavi yöntemlerini de yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Saç Boyası Alerjisi Neden Olur

Saç Boyası Alerjisi Neden Olur

Saç Boyası Alerjisi Neden Olur?

Uzmanlar saç boyatmanın giderek daha da yaygınlaşması ile saç boyasından dolayı oluşan alerjik reaksiyonlarında artışına dikkat çekiyor. Bu  alerjinin temel nedeni bağışıklık sisteminin saç boyası içerisinde bulunan kimyasallara karşı tepki vermesi olarak geçiyor. Fakat saç boyası içeriğinde farklı kimyasallar bulunduğu için alerjiye sebep olan kimyasalda değişkenlik gösterebiliyor. Ancak araştırmalara göre alerjiye en çok neden olan kimyasal parafenilendiamin. PPD olarak geçen bu madde kalıcı saç boyalarının üçte ikisinde bulunan bir kimyasal. Boya alerjisine neden olduğu bilinen bir diğer kimyasal madde ise özellikle kahverengi boyalarda bulunan kobalt. Alerjiye neden olan bu kimyasallar kullanan kişinin vücudu ile girdiği tepkimeye göre farklı alerjik belirtileri göstermesine neden olabiliyor.

Saç Boyası Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Saç Boyası Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Saç Boyası Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Saç boyası alerjisi farklı kişilerde farklı alerji belirtilerine neden olabilir. Hatta bazen saç boyası ile temas edildiği anda belirtiler başladığı gibi bazen 2-3 gün sonra bile belirtiler ile karşılaşabilirsiniz. Saç boyası alerjisine bağlı en sık görülen belirtiler ise şunlar;

  • Yüz bölgesinde özellikle saç çizgilerinde ve bu bölgeye yakın olan göz, kulak ve boyun bölgesinde kızarıklık, kaşıntı ve sulu kabarcık oluşumu
  • Saç derisinde kaşınma, kepeklenme şeklinde pullanma
  • Yüz bölgesinde şişlikler
  • Tüm vücuda yayılan kaşıntı ve kızarıklık

Bütün bu alerjik belirtilerin yanı sıra aşırı duyarlılık oluşması durumunda nefes darlığı ve düşün tansiyon gibi ciddi belirtilerde oluşabilmektedir.

Saç Boyası Alerjisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Saç Boyası Alerjisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Saç Boyası Alerjisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Saç boyası alerjisi her ne kadar kızarıklık, kaşıntı gibi hafif belirtileri olan bir alerji türü gibi görünse de ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bunlardan en tehlikelisi ise anafilaktik şoktur. Anafilaktik şok semptomları arasında yüz ve solunum yollarının şişmesi ve buna bağlı olarak nefes darlığı görülebilir. Buna bağlı olarak kalp atışı artarak bilinç kaybına, kan basıncının düşmesine yol açarak ölümcül hale gelebilir.

Gündelik hayatınızda hiçbir şeye alerjiniz olmasa bile vücudunuz ilk defa saç boyasındaki kimyasallar ile karşılaştığında hassaslaşabilir. Bu yüzden saçınızı boyama karar verdiğinizde boyayı kullanmadan önce mutlaka alerji testi yapmalısınız. Boyadan az miktarda dirseğinize uygulayın ve 48 saat bekleyin. 48 saat sonunda eğer herhangi bir kızarıklık veya yanma hissi yoksa saç boyasına alerjiniz bulunmuyor demektir.

Saç Boyası Alerjisi İçin Tedavi Yöntemleri

Saç Boyası Alerjisi İçin Tedavi Yöntemleri

Saç Boyası Alerjisi İçin Tedavi Yöntemleri

Saçınızı boyama başladığınızda kaşınma, yanma ya da diğer alerjik belirtileri yaşamaya başladıysanız saçınızı hemen bol su ile yıkamalısınız. Saçınızı ne kadar çabuk boyadan uzaklaştırırsanız etkisini de o kadar azaltmış olursunuz. Eğer yanma, kızarıklık gibi hafif belirtiler varsa kompresler uygulayabilirsiniz. Kaşıntı var ise kaşıntıyı kesme özelliği olan antihistaminik ilaçlar kullanmanız gerebilir. Eğer nefes alıp vermekte zorluk yaşarsanız ya da daha ciddi belirtiler ile karşılaşırsanız en kısa sürede doktora görünmelisiniz.

Kadın gibi ekibi olarak bu yazımızda saç boyası alerjisi neden olur, belirtileri nelerdir ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Daha fazla bilgi için sitemizde bulunan diğer yazılara göz atabilirsiniz!

 

 

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.