Sıradaki içerik:

Hamilelikte Saç Boyamak Zararlı Mı? Uzmanından Tavsiyeler!

e
sv

Saç Kepeğine Ne İyi Gelir? Etkili Bakım Tavsiyeleri

186 okunma — 30 Temmuz 2021 15:59
Saç Kepeğine Ne İyi Gelir? Etkili Bakım Tavsiyeleri

Saç kepeği kadın erkek fark etmeksizin en yaygın görülen saç derisi problemlerinden birisidir. Yapılan araştırmalar kepeğin görülme oranının %50 olduğunu gösteriyor. Yani iki kişiden biri saç kepeği problemi ile boğuşuyor. Peki saç kepeğine ne iyi gelir?

Saç kepeği her ne kadar basit bir saç derisi problemi gibi görünse de saçta yarattığı bakımsız ve kirli görüntü, omuzlara dökülmüş pullar insanın psikolojisini oldukça olumsuz etkileyebiliyor. İnsan derisi sürekli kendini yenileyen bir sistemdir. Saç derisi yeni hücreler oluşturdukça, ölü hücreler dışarı atılır. Banyo yaparken bu ölü hücreler siz görmeseniz de su ile akar giderler. Bazen ise saç derisinin yapısını bozan herhangi bir faktörden dolayı bu döngü bozulur ve ölü hücreler saç derisinden atılamaz. Bir süre sonra birikmeye, kurumaya ve dökülmeye başlarlar. İşte saç derisindeki bu ölü hücrelere kepek denmektedir.

Bu yazımızda saç kepeği problemi yaşayanlar için saç kepeği neden olur, saç kepeğine ne iyi gelir ve saç kepeğini önleyen etkili bakım tavsiyeleri hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Saç Kepeğine Ne İyi Gelir? Saç Kepeği Neden Olur?

Saç Kepeğine Ne İyi Gelir? Saç Kepeği Neden Olur?

Saç Kepeğine Ne İyi Gelir? Saç Kepeği Neden Olur?

Saç kepeği, saç derisinin doğal yapısının bozulması sonucu görülen bir saç derisi problemdir. Saç derisinin yapısının bozulmasını ve saç kepeğine neden olan faktörleri ise şöyle sıralayabiliriz:

  • Seboreik dermatit hastalığına sahip olabilirsiniz. Bu hastalık vücudun bazı bölgelerinde görülen pullu, kaşıntılı bir cilt hastalığıdır. Bu hastalığa sahip olanlarda saç kepeği daha sık görülür.
  • Saçları yeteri kadar taramamakta saç kepeğinin nedenlerinden biridir. Saçları taramak saç derisinde bulunan ölmüş hücreleri temizlemeye yardımcı olur. Saçınızı az taradığınızda düzenli taramadığınızda ölü hücreler birikmeye başlayabilir.
  • Saçları çok az ya da sık sık yıkamakta saç derisinin yapısınız bozan ve kepeğe neden olan faktörlerden biri.

Başlıca nedenler bunlar olsa da saç kepeğinin oluşmasında, yanlış saç bakım ürünü kullanmak, stres, saçları doğru şekilde temizleyememek, yanlış beslenme gibi birçok faktör daha bulunuyor.

Saç Kepeğine Ne İyi Gelir?

Saç Kepeğine Ne İyi Gelir?

Saç Kepeğine Ne İyi Gelir?

Yazımızın başında dünyada her iki insandan birinin saç kepeği problemi yaşadığından bahsetmiştik. Bu kadar sık görülen bir saç problemi söz konusu olunca çözümü için alternatiflerde oldukça geniş.

Saç kepeği problemi yaşayanlar için özel olarak geliştirilmiş şampuanlar bulunuyor. Bu şampuanlar kepek problemini yok ettiği gibi özel formülleri sayesinde sonradan kepek oluşumunu da engellemeyi başarabiliyorlar. Ayrıca hızlı sonuç alabilmek için kepek karşıtı kürlerden de faydalanabilirsiniz. Genelde 4 haftalık kullanım süresi boyunca haftada en az 3 uygulama gerektiren bu kürler uygulandığı andan itibaren kepeği gözle görülür şekilde azaltabiliyorlar. Saç kepeği problemine iyi gelen bir diğer kozmetik ürün ise saç kepeğine karşı geliştirilen bakım jelleri. Saç derisindeki ölü deriyi tamamen temizleyen bu bakım jelleri saç derisinin doğal yapısını tekrar kazanmasına yardımcı olarak tekrar kepek oluşumunu engellemekte de oldukça etkili.

Saç Kepeğini Önleyen Etkili Bakım Tavsiyeleri

Saç Kepeğini Önleyen Etkili Bakım Tavsiyeleri

Saç Kepeğini Önleyen Etkili Bakım Tavsiyeleri

Saç kepeği probleminizin için özel olarak üretilmiş kozmetik ürünler dışında evde bulunan malzemeler ile kolaylıkla uygulayabileceğiniz etkili bakım yöntemleri de bulunuyor. Saç kepeğini önleyen etkili bakım tavsiyelerinden bazıları ise şunlar;

Hindistancevizi Yağı

Son dönemlerin en popüler bakım ürünlerinden biri haline gelen hindistancevizi yağı saç kepeği problemini gidermekte de oldukça etkili. Banyo yapmadan önce saçınıza ve saç diplerinize masaj yaparak bir miktar hindistancevizi sürün. Yarım saat beklettikten sonra şampuan ile akıtın.

Elma Sirkesi

Sirkenin birçok şeye iyi geldiği artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bunda sahip olduğu anti bakteriyel içeriğin etkisi büyük. Elma sirkesi ile saçınızda bulunan bütün ölü hücreleri temizleyebilir ve düzenli kullanım sonrasında saç kepeğini tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Tek yapmanız gereken 1 su bardağı ve 1 çay bardağı sirkeyi karıştırarak bütün saç derisine uygulamak. Yarım saat beklettikten sonra saçınızdan şampuan ile temizleyebilirsiniz.

Ayrıca sarımsak, zeytinyağı ve aloe veranın da saç kepeğine iyi geldiği biliniyor.

Kadın Gibi ekibi olarak bu yazımızda sizler için: ‘‘Saç kepeğine ne iyi gelir?” konusu hakkında çeşitli bilgiler sunduk. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgi için bizim iletişim kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.