Sıradaki içerik:

Protein Tozu Hakkında Merak Edilenler

e
sv

Saç Kıran Nasıl Tedavi Edilir?

282 okunma — 08 April 2018 20:51
saç kıran nedir

Saç dökülmeleri için kullanılan bir kavram olan saç kıran nasıl tedavi edilir? Bu sorunun cevaplanmasını sağlayarak hem tedavi yöntemleri hem de belirtileri hakkında bilgi vereceğiz. Aldığınız bilgiler dahilinde en kısa sürede yaşadığınız bu problemin çözümlenmesini sağlayabilirsiniz.

Saç Kıranın Tedavi Yöntemleri

Saç kıranın tedavisi için bilimsel yöntemlerin ve bitkisel yöntemlerin geliştirilmiş olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple saç kıran nasıl tedavi edilir sorusunun cevabı bu iki seçenek üzerinden ayrı ayrı açıklayacağız.

Hem klinik yöntemlerin hem de bitkisel yöntemlerin saç kıran tedavisi için önemi büyüktür. Detaylı inceleyerek, tedavi yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Klinik Yöntemler

İlk olarak başvurulan yöntemler arasında olması gereken klinik yöntemler, kendi içinde farklı seçeneklerden oluşuyor. Farklı tekniklerin geliştirilmiş olduğu bu yöntemler için doktor kontrolünde olması gerektiğini söyleyebiliriz. Sizin için en uygun olan klinik tedavi yönteminin ne olduğu doktorunuz karar verecektir.

Kortizon Enjeksiyonu ve Merhemi

Cildiye bölümü saçkıran tedavisi için genellikle kortizon enjeksiyonu ile tedaviye başlar. Bu sadece deneme yöntemi olarak nitelendirilebilir. Başarı oranı yarı yarıya ihtimalin üzerinde olduğundan doktorlar bu ihtimali mutlaka değerlendirmek ister. Çok ince bir iğne ile saç köklerine kortizon enjekte edilerek, tedavi edilmeye çalışılır.

Sadbe

Diğer bir klinik yöntem Sadbedir. Bu bir maddedir. En sık kullanılan saçkıran tedavi maddesi olduğunu söyleyebiliriz. %98’e yakın bir başarı oranı vardır. Maliyet olarak pahalı bir madde olduğu biliniyor. İçeriğinin oldukça geniş olduğunu söyleyebiliriz.

DPCP

Kullanılan bir diğer saçkıran tedavi maddesi ise DPCP’dir. Bu maddenin kullanımı ile de aynı şekilde başarı oranının neredeyse %100 ihtimale yakın olduğunu söyleyebiliriz. Kullanımı uygundur ancak doğurganlık döneminde kullanımı tavsiye edilmiyor. Türkiye’de bu madde ile saçkıran tedavi yapılmamaktadır.

Bitkisel Yöntemler

Pek çok hastalıkta olduğu gibi saçkıran tedavisi için bitkisel yöntemler de bulunuyor. Tedavinin geliştirilmiş olan besin ürünler, bitkiler üzerinden gerçekleşmesi mümkün. Alternatif tıbbı denemek isteyen kişiler için tedavi yönteminin bitkisel yöntemler olmasın düşünülebilir.

Sarımsak ile Tedavi

Sadece beslenme amaçlı değil, mümkün olduğunca pek çok hastalığın tedavisi için de kullanılıyor. Kan akışını hızlandıran etkisi bulunması, bitkisel saçkıran tedavisinde kullanılmasını sağlamaktadır. Başarı oranının %50 olduğunu söyleyebiliriz. Bu tedavi yönteminin işe yarayıp yaramadığını görmeniz adına en az iki ay uygulamanız gerektiğini bilmelisiniz. Düzenli bir şekilde iki ay boyunca uygulamanın ardından tedavinin başarılı olup olmadığı belli olacaktır.

Saç Kıran Bulaşıcı mıdır?

Saçkıran hastalığının bulaşıcı bir özelliği yoktur. Özellikle aile bireylerinin bu konuyla ilgili endişeli olduğu biliniyor. Ya da kalabalık bir ortamda gördüğünüz saçkıran hastasının size bunu bulaştırıp bulaştırmayacağı konusunda endişeli olabilirsiniz. Bunun için endişelenmenize gerek yok. Saçkıran hava yoluyla ya da temas yoluyla bulaşabilecek bir hastalık değildir. Ancak ailelerde genetik faktörler üzerinden aktarılması mümkündür. Bulaşmaktan ziyade, genlerle aktarılması söz konusudur.

Saç Kıran Türleri

Saçkıranın üç tipi bulunuyor. Dermatologlar saçlarda bir ya da birden fazla noktada dökülmesi olması halinde Alopecia Areta olduğunuzu söyleyebilir. Bunun dışında Alopecia Totalis ise yeni saçlı derici etkilemesi sonucu, saçların tamamen dökülmesi türüdür. Alopesi Universalis ise vücudun her yerinde dökülmelerin olduğu saçkıran türüdür.

Yukarıda verilen saçkıran türleri dahilinde, sunulan klinik yöntemler ve bitkisel yöntemler üzerinden tedaviyi başlatabilirsiniz. Saç kıran tedavisi için kesin çözüm adı altıdan yapmış olduğunuz aramaların bu yöntemler üzerinden sonuçlanması mümkündür. Tedavi yöntemi her ne olursa olsun düzenli bir şekilde yapılması gerekecek.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.