Sıradaki içerik:

Kirpikleri Etkileyici Göstermek İçin Rimel Kullanımı Nasıl Olmalı?

e
sv

Saçların Hızlı Uzaması İçin Ne Yapılmalı?

584 okunma — 25 Haziran 2019 18:32
Hızlı saç uzatma yöntemleri nelerdir

Saçlarımız en önemli gösteriş unsurlarımızdan biri, ne kadar canlı, gür, hacimli gözükürse kendimizi daha iyi ve cesaretli hissetmemizi sağlar. Kadınlar genelde saçlarının erken uzamasını isterler, bu yazımızda sizlere hızlı saç uzatma yöntemleri nelerdir? hakkında detaylı ve pratik bilgi aktaracağız.

En hızlı saç uzatma yöntemleri Nelerdir?

Saç kökleri ve telleri de, vücudumuzdaki diğer bölümler gibi canlı yapılardır.

Dikkatsiz ve kontrolsüz yaptığınız hareketler bu yapılara son derece ciddi zararlar verir, saçların her zaman bakıma ve özene ihtiyaçları vardır.

Saçlarımıza gereken önemi verdiğimizde saç sorunlarından kolaylıkla kurtulabiliriz.

Saç uzama hızına etki eden faktörler ?

Saç uzama hızını etkileyen birçok neden bulunabilir, bunlar ; zayıf ve dengesiz beslenme, saç bakım ürünlerinin dikkatsiz kullanılması, saçların bakımlarını ihmal etme, saç şekillendirici ürünlerin fazla kullanılması gibi nedenler sayılabilir.

Her ne sebeple olursa olsun stresten uzak durmalısınız. Saç bakım ürünlerinizi saç tipinize uygun olarak seçmeli ve bilmediğiniz ürünleri saçınızda denemekten vazgeçmelisiniz. Zararlı kimyasallar içeren bir saç ürünü piyasada dolaşıyor, saçlarınızın güçsüzleşmesi izin vermeyin !

Saçların canlı yapılar olduğundan bahsetmiştik, canlı yapı olduğundan dolayı beslenmesi, sağlamlaşması ve gürleşmesi için vitamine ihtiyaç duyarlar. Yeterli derecede beslenen saç kökleri daha hızlı uzayacak ve kısa sürede kendini yenileyecektir. Yenilenen saçlar eski saçlara oranla daha sık, gür ve sağlam çıkarlar.

[irp]

Saçların hızlı uzaması için ne yapmak gerekir ?

İşin temeli aslında uzun vadede sağlıklı saçlara sahip olmakta yatar, ama yinede birtakım doğal yöntemler ile saç uzama hızını ciddi derecede arttırabilmek mümkün, yazımızın diğer kısmında detaylıca hızlı saç uzatma yöntemlerine değineceğiz, okumaya ve bilgi edinmeye lütfen devam edin !

Öncelikle saçlarımızı gürleştirmek ve uzun vadede neler yapmamız gerektiği konusunda daha önce paylaştığımız yazıyı okuyabilirsiniz ; Saç gürleştirme ve bakım yolları nelerdir.

Şimdi birlikte saçlarımızın daha hızlı uzaması için neler yapabiliriz, bunları inceleyelim;

Zamanında kestirmek ve saç kırıklarını düzeltmek

Saç kırıkları saç uzama hızını yavaşlatan en büyük sorunlardan birisidir. Kırık saçlarınızda gezmektense bir kuaföre gidip, zamanında kırıklardan kurtulmak en sağlıklı yollardan birisidir. Saçlarınızdaki kırıkları aldırmadan devam ederseniz, saç uzama hızınız oldukça yavaşlayacak ve güçsüz, cansız saçlara sahip olacaksınız.

İki ayda veya üç ayda bir saç kırıklarınızı aldırmak en doğru zamandır. Asla ihmal etmeyin, saçlarınızın daha sağlıklı olması için mutlaka yapılması gereken başlıca işlemlerden birisi budur.

Saçlarınızı kuru iken tarayın !

Saçlarınızı taramak onlara nefes aldırır, saç diplerinize etki ederek yeni saç oluşumunu hızlandırıcı etkiye sahiptir. Özellikle saçların ıslak halde iken değil, kuru halde iken taranması daha sağlıklıdır. Kırık oluşumunu azaltır, saçların kuvvet kazanmasını sağlar. Saçlarınızı taramayı asla ihmal etmeyin, ve gerekirse birinin yardımı ile güzelce kuru şekildeyken tarayın.

Saçlarınızı tararken, saçınıza uygun fırça seçmeyi de ihmal etmeyin, diğer uygun olmayan fırçalar saçlarınıza zarar verebilir.

Sağlıklı beslenme ve günlük içilen su miktarı

Saçlarınız canlı olduğu için sağlıklı beslenmediğiniz takdirde, etkilenecek olan bölgeler arasındadır. Vitaminsiz kalarak zayıflayan vücut yavaş yavaş saçlarda etkisini gösterir ve dökülmeye başlar. Sağlıklı ve düzenli beslenmek hem saçlarınıza hemde vücudunuzun diğer bölümlerine faydalıdır.

Günlük içtiğiniz su miktarı da beslenmeniz kadar önemlidir, tüketilen suyun saç yapısına muazzam bir faydası bulunuyor. Bir çiçek misali günlük içeceğiniz suyu ihmal etmeyin, ortalama sekiz bardak civarı su tüketin, bu değer 1.5 – 2 litre suya tekabül eder ki, bu rakamın altına kesinlikle düşmeyiniz, su en büyük şifa ve sağlık kaynağıdır.

[irp posts=”2570″ name=”Limonun Saça Faydaları”]

Saç bakım kremi kullanın 

Saç bakım kremleri kullanmak saçlarınızı besler, bu kremleri özellikle saç dipleri için faydalı doğal bitkiler içeren ürünleri seçebilirsiniz. Isırgan otu, aleo vera, sarımsak gibi ürünler saçlar için mükemmel besleyicileridir.

Bu ürünlerden üretilmiş saç bakım ürünleri, saçlarınızı besleyecek ve eski gücünü geri getirecektir. Saç diplerinize kadar özenle uygulamalı ve güzelce yedirmelisiniz. Saç bakımının temellerinde saçların doğru beslenmesi yatar.

Saç şekillendiricilerin zararları

Saçlarınıza şekil vermek için kullandığınız, ısı veren aletler aslında saçlarımızın en büyük düşmanlarından birisidir. Hiç kullanmayın diyemem tabiki ! ama yinede sık kullanmak yerine belli zamanlarda saçları kendi haline bırakıp dinlendirmek en iyisidir. Yada bu ürünlerin ısı seviyesini fazla abartmadan kullanmak, çok ısı vererek kullanmaktan daha az zararlıdır.

Sprey, jöle gibi ürünler kullandıktan sonra bu ürünlerin saçlarınızda uzun süre kalmasına izin vermeyin. İlk fırsatta saçlarınızı yıkayarak bu üründen temizlenin, uzun süre kaldığında saçlarınızı yakmaya, eritmeye ve zayıflatmaya başlayacaklardır.

[irp posts=”3768″ name=”Saç bakım ürünleri tavsiyeleri ve özellikleri”]

Bırakın kendi kendine kurusunlar !

Saçlarınızın banyodan sonra kendi kendine kuruması da uzama hızını arttıran faktörlerden, saç kurutma makinesi ile kuruttuğunuzda saç uzama hızı yavaşlar. Öncelikle saçlar belli bir süre nemli kalmalı, nefes almalı ve kendine gelmelidir. Doğal olarak kuruyan saçlar, eskisinden daha hızlı uzayacak ve zamanla gürleşecektir.

Yumurta akıyla saç uzaması için bakım

İlginç gelebilir belki ama, yumurtanın akı saç için besleyici ve uzama hızını arttırıcı etkiye sahip, hatta kuaförlerde kullanılan hızlı uzama etkisi veren şampuanlarında özünde yumurta akı kullanılıyor. Sizlerde doğal olarak evlerinizde hazırlayacağınız yumurta akı maskesini saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Yumurta kokar mı diye soracak olursanız ? hayır saçlarınızda herhangi bir koku kesinlikle kalmaz !

Yumurtanın sarısı ile akını ayırdıktan sonra saçlarımıza ve saç diplerimize, saçımızı boyarmış gibi güzelce sürüyoruz. Daha sonra saçlarımızı streç film ile sarmamız gerekiyor, sarılı bir şekilde bir saat bekledikten sonra saçlarınızı temizleyebilirsiniz. Eskisinde daha güçlü ve hızlı uzayan saçlar kendini göstermeye başlayacaktır. Bu işlemi haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Aleo vera maskesi ile saç bakımı

Aleo vera ürünü özellikle saç bakım ürünlerinde fazlasıyla kullanılmaktadır. Saçlarınızın çabuk uzaması için kullanılabilecek en doğal yöntemlerden biridir. Ayrıca kolaylıkla uygulanabilir. Bir miktar limon suyu ile bir fincan aleo verayı karıştırıp, saçlarınıza sürdükten sonra, yarım saat civarı beklemeniz gerekiyor.

Bu karışıma isteğe göre bal yada karanfil de ilave edebilirsiniz, saçlarınıza ferahlık katacaklardır. Yarım saat geçtikten sonra temizleyebilirsiniz. Düzenli olarak devam ettiğinizde saçlarınızda gözle görülür değişiklik olduğunu farkedeceksiniz.

Duş alma şekliniz ve su sıcaklığı

Saç uzamasına etki eden faktörlerden birisidir, duş alma şekliniz ve suyun sıcaklığı. Her zaman aldığınız şekilde değilde, saç diplerinize masaj yapacak şekilde hafif hafif dokunuşlarla saç diplerinize etki etmelisiniz, ayrıca suyun sıcaklığı da ılık derecede olmalı.

Hatta duşun sonralarına doğru biraz daha soğuğa alarak yapacağınız bir şok etkisi, saçlarınızı kendine getirecek ve kan dolaşımınızı hızlandıracaktır. Kan dolaşımınızın hızlanması, saçlarınızın uzamasına direkt olarak etki edecek bir harekettir.

[irp posts=”568″ name=”Saçlar Hangi Sıklıkla Yıkanmalıdır”]

Saçlarınıza nefes aldırın !

Saçlarınızı bazen kendi haline bırakmak aşırı derecede iyi gelir. Özellikle yatarken saçlarınızı salık şekilde yatmanız çok faydalı olacaktır. Sıkı topuzlar yada at kuyruğu şekilde yapıp kesinlikle uyumayınız, bırakın saçlarınızın kendi halinde kalsın, ve siz uyurken yavaş yavaş uzamaya devam etsinler. Her zaman şekilde vermeyin, hafif bir şekilde toplayın öyle çıkın dışarıya, evdeyken de serbest kalması iyi olur.

Elma sirkesi kullanın 

Elma sirkesi herkesin evinde bulunan ürünlerden, ama organik elma sirkesi olması çok önemli. Rastgele aldığınız elma sirkelerinin içinde organik olmayan birçok madde yer alıyor olabilir. Elma sirkesi saçlar için muazzam etkiye sahiptir, duş aldığınız esnada saçlarınıza birkaç damla elma sirkesi damlatarak saçlarınıza uygulayıp, daha sonra temizleyebilirsiniz, elma sirkesi saçı besleyecek ve saçların en erken uzamasını sağlayacaktır.

[irp posts=”603″ name=”Daha Parlak Saçlara Sahip Olun”]

[irp posts=”595″ name=”Saçları Düzleştirmenin Yolları”]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.