Sıradaki içerik:

Rayban’ın 2019 Koleksiyonu Görücüye Çıktı!

e
sv

Şeker Hastalıklarında Beslenme Ve Tedavi Yöntemlerinin Önemi?

240 okunma — 05 Nisan 2019 18:02
Diyabet hastalığının tedavi yöntemleri

Diabetes Mellitus, bilindik adıyla şeker hastalığı kan şekerinin düzenlenmesini sağlar. İnsülin hormonu salgısının yetersizliği yahut eksikliği sonucu meydana gelen bozukluklardır. Şeker hastaları nasıl beslenmeli ve dikkat etmesi gereken konuları sizler için inceledik.

Diyabet Tipleri Nelerdir? Beslenme Tedavisi Nasıl Olmalı?

Kanımızdaki glikozun düzeyi yükseldiğinde pankreas uyarılır ve insülin salgılanır. İki binli yıllardan günümüze kadar şeker hastalığı tedavisinin araştırmaları hala devam etmektedir.

Şeker hastaları yeterli ve dengeli beslenmeyle hastalığın ilerleyişini kontrol altına alıp daha kaliteli bir yaşam koşullarına sahip olabilirler. Şeker hastalığı yani diyabetli hastalarda beslenme ve diyabeti sınıflandırarak anlatmak istiyorum.

Tıp 1 Diyabet Hastalığı nedir?

Diyabet hastalığının en çok duyulan türleri Tıp 1 Diyabet ve Tıp 2 Diyabet olarak sınıflara ayrılır. Tıp 1 Diyabet: Pankreas hücrelerinde oluşan hasar sonucu  insülin eksikliğine bağlı meydana gelen hastalıklardır. İnsüline bağımlı halde oluşan bu hastalıkta yüzde doksana yakın oranla sorunu beta hücreleri oluşturur.

Basit olarak anlatırsak glikoz, insülinin yardımı sonucu hücremize giriş yapar. Fakat Tıp 1 Diyabette insülin hasarlı olduğu için glikozlar hücreye giriş yapamazlar. Bunun sonucunda da hiperglisemi dediğimiz yüksek kan şekeri gibi problemleri oluşturur.  Genetik yatkınlık hastalığın oluşmasında önemli rol oynar.

Tıp 1 Diyabette insülinin görevini yapamamasına karşılık olarak glikozu vücudumuz kullanamadığı için kanda birikmeye başlar. Bu sebepten dolayı idrar yoluyla şeker vücudumuzdan atılır. Tıp 1 Diyabet hastalarında kan şekerinin sürekli yükselmesiyle idrara çıkma olayı sık görülür. Sürekli idrara çıkmak isteyen bireyler gün içinde çok fazlada su tüketmek isterler.

Tıp 1 Diyabetli bireylerin karşılaştığı durumlardan biride zayıflıktır. Hastaların vücudunda enerji ihtiyacı yağlar ve proteinlerden karşılanır. Yağlarda yıkım uzun süre devam ederse keton cisimlerini oluşturur. Bu zararlı atığın vücutta birikmesi ile ketoasidoz gibi ciddi bir problemle karşı karşıya kalınır. Bu belirtileri fark eden hastaların doktora başvurmalı gerekir.

Tip 1 Diyabet Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri nelerdir?

Tıp 1 Diyabet hastalık teşhisi konulduğunda insülin kullanmak hastalar için oldukça önem taşır. İnsülin enjeksiyonla vücudumuza alınır. Günümüzde ve dünyada farklı tedavi yöntemleri de denenmektedir. Kişinin fiziksel özellikleri, hastalık öyküsü ve fiziksel aktivitesi dikkate alınarak insülin tedavisi belirlenir.

Fakat bu tek başına yeterli bir tedavi süreci değildir. Hastaların özellikle yaşam koşullarını düzeltmeleri için beslenme konusunda uzman kişilerden yardım almaları gerekir. Böylelikle hastalar ideal kan şeker düzeylerini koruma altına alarak kendilerini daha iyi hissederler.

Hastaların ideal kilolarına ulaşması için kişiler beslenmeye ek düzenli olarak egzersiz yapmaları da oldukça önemlidir.Beslenme tedavisinde, sağlıklı beslenmeye uymak koşuluyla kişinin gün içinde uygulayabileceği beslenme programı oluşturulmalıdır.

Bu beslenmenin amacı hiperglisemi ve hipoglisemi gibi sırasıyla kan şekeri yüksekliği ve kan şekeri düşüklülüğü ile ilgili durumları önlemek, kan şekerini ideal sınırda tutmak için oldukça önemlidir.

Beslenme uzmanları Tıp 1 Diyabet hastalarını eğiterek ve kişiye özel beslenme programı oluşturarak hastalık sürecini düzeltmeye çalışırlar. Bu süreçte kişiye özel karbonhidrat içeren besinlerin miktarını düzenlemek, besin çeşitliliği sağlamak ve sağlıklı besinleri pragrama eklemek için diyetisyenden yardım alınır.

Tıp 1 Diyabet Hastalarında Beslenme

Öncelikle hastaların beslenme programı insülin kullanımına uygun oluşturulması gerekir. Hastaları yüksek kan şekerinden korumak için genel olarak beslenme programından basit şeker dediğimiz (bal, şeker, pekmez,reçel..)  besinler çıkarılır.

Fakat bu tarz basit şekerleri günlük hayatta kullanmak zorunda kalırsak doğru şekilde kullanılması için diyetisyenin belirleyeceği miktar önemlidir. Basit şekerler yerine menüye kompleks karbonhidratlar dediğimiz (yulaf, erişte, kuru baklagiller..) besinleri ekleyerek kan şekerinin daha yavaş yükselmesi sağlanır.

Tıp 1 diyabetli hastalarında kolesterol gibi istenmeyen hastalığı önlemek,  ideal kilolarına ulaştırmak amacıyla yağ ve vücudun ihtiyaç duyduğu protein miktarları hesaplanarak beslenme programı oluşturulur.

Kan şekerindeki dalgalanmalarını önlemek adına tıp 1 diyabetli hastaların ara öğün yapmaları oldukça önem taşır. Öğün sayısı diyetisyenin hasta kontrolünden sonra kişinin yaşam tarzına, beslenme koşullarına ve sağlık durumuna göre belirlenir. Öğün atlama ve ya aşırı yoğun spor yapan kişilerde kan şekeri düşüklülüğü gözlenebilir.

Bu sebeple öğünlerin düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Hastaları tok tutmak ve kan şekeri üzerinde etkisi olduğu için diyette posa içeriğinden yüksek besinler ; tam tahıllı ekmek ve tahıllar, kuru baklagiller, bulgur pilavı, meyve ve sebzeler önerilir. Ara öğünlerde ise sebze, meyve, galeta, bisküvi, süt ve ayran gibi besin çeşitleri tüketilebilinir.

Tıp 1 Diyabet sürecinde hastaların nasıl besleneceğini bilmesi ve beslenme programını düzenli uygulaması oldukça önemlidir. Bu sebeple hastalık sürecinde hekim ve diyetisyenler birlikte hareket etmelidir. Bunun dışında diyabet hemşireleri ve spor eğitimi için daha birçok kişi diyabet hastalarının kaliteli bir yaşam sürdürmesi için çalışır.

Tıp 2 Diyabet Hastalığı nedir?

Tıp 2 Diyabet en sık karşılaşılan şeker hastalığı grubudur. Tıp 2 Diyabette ise vücudumuzda insülin üretilmesine karşın insülin kullanılamaz.

Yükselen glikoza karşı insülin yeterince cevap verememektedir. Genetik faktör, şişmanlık, gebelik ve bazı ilaçların uzun süre kullanımı bu hastalığı meydana getirebilir.

Bu tip hastaların beslenme koşullarının düzelmesi hastalığın düzelmesiyle doğru orantılıdır. Kötü beslenme alışkanlıklarının hızlı yayıldığı günümüz koşullarında pek çok kişi bu hastalıkla erken yaşta karşılaşmaktadır.

Tıp 2 Diyabette tedavi yöntemleri nelerdir? Beslenme Koşulları Nasıl Olmalıdır?

Tıp 2 Diyabette hastalığın belirtileri arasında kuru ağız ve cilt, açlık, sık idrara çıkma ve enfeksiyonlara karşı dirençsizlik gibi durumlar görülmektedir. Şişman bireylerde, ailesinde Tıp 2 Diyabet görülen kişilerde ve stresli bireylerde diyabet riski yüksektir. Tedavi sürecinde doktorun belirleyeceği ağızdan alınacak ilaç ve ya insülin hastalara önerilebilinir.

Hastalar belirli günlerde kan şekeri ölçümü yaparak tedavi sürecini kontrol altına alırlar.  Tedavi sürecinde hastaların sağlıklı yaşam koşullarına uyması adına spor yapmaları ve sağlıklı beslenmeleri oldukça önemlidir. Beslenme programı muhakkak doktor ve diyetisyen gözetiminde uygulanmalıdır.

Tıp 2 Diyabet Hastalıklarında Sağlıklı Beslenmenin Önemi?

Tıp 2 Diyabetliler özellikle karbonhidrat alımlarına dikkat etmeleri gerekir.Basit olarak gördüğümüz karbonhidratlı besinler yerine kompleks karbonhidratlı ürünler beslenme programlarına eklemelidir. Örneğin çikolata yerine meyve, normal makarna yerine bulgur pilavı ve ya zengin içerikli tam tahıllı ürünler, sebzeler ve kuru baklagiller tercih edilebilinir.

Bal ve pekmez gibi tüketmeyi çok sevdiğimiz basit karbonhidratlı besinler diyetisyenin belirleyeceği miktarda tüketilmesi gerekir.

Kan şekerini dengede tutmak adına kişinin alacağı protein miktarı hesaplanarak beslenme programına eklenir. Protein içerikli gıdalar hayvansal ve bitkisel ürünlerden alınabilinir. Et, balık, yumurta ve süt gibi ürünler proteinli besinlere örmektir.

Fakat kolesterolden korunmak adına bu tarz besinler diyetisyenin önereceği miktarda tüketilmelidir. Tıp 2 Diyabetlilerde yağ alımı zeytinyağı ve ya yağlı tohumlar dediğimiz ceviz gibi yararlı yağlardan alınmalıdır.

Hastalar trans yağ içeren besinlerden ve margarin kullanmaktan kaçınmalıdır. İdeal kiloyu korumak  ve şekeri dengelemek adına posalı besinleri beslenme programında görmek isteriz.

Gestasyonel Diyabet Nedir? 

Gestasyonel Diyabet ise gebelik sırasında meydana gelir.  Bu bireylerde glikoz toleransı bozulmuştur ve genelde doğumdan sonra kan şekerleri normal düzeylere inmektedir.

Hamilelik Döneminde Diyabet hastalığı

Gestasyonel Diyabet-Gebelik Döneminde Seker Hastalığı

Hamile bireylerin önceki doğumlarında gestasyonel diyabetik görülmesi, ailede Tıp 2 Diyabet öyküsünün olması, kilo artışının gereğinden fazla olması risk faktörü taşır.

Belirtilerini fazla hissettirmediğinden dolayı hamilelerin mutlaka gebelik diyabeti taraması yapması önerilir. Annenin kan şeker değerleri hamilelik boyunca kontrol altına alarak riskli durum engellenmeye çalışılır.

 

Diyetisyen Betül TAŞ

Doğu Akdeniz üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun olarak diyetisyen unvanını almaya hak kazandım. Mesleğimde ve yaşantımda insanların hayatına dokunmayı ve iyi niyeti ilke edindim. Eğitimini almış olduğum ve hayat boyunca öğrenmeye devam edeceğim beslenme ve diyet hakkındaki bilgilerimi kadingibi.com takipçileriyle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.