Sıradaki içerik:

Çay Sağlığa Zarar Verir Mi? ve Sağlıklı Çaylar Hangileri?

e
sv

Sıcak Havalarda Nasıl Beslenmeliyiz?

266 okunma — 23 Temmuz 2019 16:39
Sıcak Havalarda Nasıl Beslenmeliyiz?

Özellikle yüksek sıcaklıkların kendini gösterdiği yaz aylarındayız. Elbette sıcaktan korunmak için hepimizin bir yöntemi vardır. Kimileri güneş kremini yanından ayırmaz kimileri şapkasını.. Kimisi klimanın yanından ayrılmaz kimisi denizden çıkmaz.. Bu seçeneklerden elbet birini yaz sıcaklıklarından kurtulmak için uyguluyorsunuz dur.

Sıcak Havalarda Beslenme ve Su Tüketimi Nasıl Olmalı?

Peki dikkat etmeniz gereken diğer bir unsurun sıcak havalarda beslenme olduğunu biliyor musunuz?

Tıpkı kış aylarında hasta olmamak ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için uğraşıyorsak yazında doğru beslenmenin ve kilo kontrolü sağlamanın bazı pratik yolları var. Yüksek sıcaklıklar özellikle yaşlılar ve çocuklar için risk oluşturuyor. Vücudumuzu içten ve dıştan korumak doğru beslenmeyi bilmek oldukça önem taşıyor.

Bu süreçte yeteri kadar su tüketmek vücudumuzu içten koruma sağlayan temel önlemlerden yalnızca biri.. Daha sağlıklı beslenmeyi, doğru saatlerde dışarı çıkmayı ve uzmanların önerdiği birçok bilgiyi hayatımızı kolaylaştırmak için haberlerde ve ya gazetelerde sık sık karşılaşıyoruz. Gelin hep beraber yazı sağlıklı bir şekilde atlatmanın yollarını bu yazıda okuyalım.

Sıcak Havalarda Ne kadar Su Tüketmeliyiz?

Sıcak havalarda vücudumuzun en temel ihtiyacı elbette sudur. Yaz sıcağıyla beraber vücudumuzun daha çok terler ve idrarla atılan su kaybı normalden daha fazla olur. Bu kayıp vücudun ihtiyacı olan elektrolitleri de kaybetmemize neden olur.

Sıcak Havalarda Ne kadar Su Tüketmeliyiz?

Sıcak Havalarda Ne kadar Su Tüketmeliyiz?

Pek çoğumuzun haberlerde duyduğu fakat her an başına gelebilecek olan tansiyon, baş ağrıları ve yorgunluk gibi sorunlarla gün içinde uğraşmak zorunda kalır. Yazın günlük beslenmemizde ufak değişiklikler yapmak sofralarımızı ferahlatacak ve sindirim sistemimizi de oldukça rahatlatacak.

Yaz aylarında sıcaklıklarla beraber vücudumuzda potasyum, magnezyum ve sodyum gibi elektrolitler azalmaktadır. Buda vücudumuzdaki elektrolit dengesini bozmaktadır.

Bu dengeyi sağlamak adına meyve ve sebze tüketmek ya da ayran ve ya cacık gibi ferahlatıcı besinleri tercih etmek elektrolit dengemizin düzelmesine katkı sağlayacaktır.

Yazın, sıcak havalarda sıkça karşılaştığımız sorunlardan biri de ishaldir. Özellikle ishaller yazın  sıcakta bozulan besinlerin ve ya bakterilerin oluşturduğu nedenlerle karşımıza çıkabilir . Bu sebeple sıvı tüketimi özellikle çocuklarda atlanmaması gereken bir unsurdur.

Su tüketimine dikkat etmesi gereken bir diğer grup ise sporculardır. Vücuttaki su miktarı kişinin fiziksel özelliklerine antrenman türüne ve süresine göre değişiklik gösterir. Sıcak havalarda küçük aktivite yapmayı sevenlerde yanında su taşımayı alışkanlık haline getirebilirler.

Özellikle çay ve ya kahve gibi içeceklere alışkanlıkları olan bireylerin gereğinden daha fazla su tüketmesi gerekir. Çay ve kahvenin suyun yerini tutmayacağı için içilen her bardağa karşı vücudunuzun suya olan ihtiyacı da artacaktır.

Burada önemli olan husus susamayı beklemeden su tüketimini gerçekleştirmektir. Su içmek her zaman keyif vermeyebilir. Son zamanlarda oldukça ilgi gören suyun içine taze meyve koyma olayını hepimiz biliyoruz. Bu şekilde suyu daha keyifli tüketebilirsiniz.

Ayran, kefir ve ya soda gibi içecekler su tüketimini ve vücudumuzdaki elektrolit dengesini destekleyecektir. Yeterli bir şekilde su içip içmediğimizi anlamanın biri idrar rengine bakmaktır. Basitçe idrar rengi koyu ise su tüketiminin az olduğu, eğer renksize yakın bir sarılıkta ise su tüketiminin yeterli olduğunu gösterir.

Sıcak Havalarda Beslenmenin Önemi?

Yaz aylarında hem kendi evimizde hem de dışarıda vakit geçirmeyi severiz. Özellikle sıcak aylarda besinlerin çabuk bozulmasıyla beraber zehirlenme gibi sağlık sorunları da kendini göstermeye başlar.

Yüksek sıcaklıklarda açık olarak satılan et ve süt ürünlerine dikkat etmeli kendi evimizde dahi besinlerin saklanma koşullarına dikkat etmeliyiz.

Saklama koşulları hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız önceki yazılarımdan ” Besinleri Nasıl Saklamalıyız? ” adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Yine sıcak yaz günlerinde güneşin altında uzun vakit geçirmek güneş çarpmalarına neden olabiliyor. Bunun yanında sıvı kaybıyla beraber vücudumuzda dehidratasyona yol açabiliyor.

Özellikle bebekler, hamileler ve yaşlılar risk grubunda olan bireylerdir.  Şeker, kalp ve ya tansiyon gibi rahatsızlıkları olan bireylerinde sıcak aylarda sıvı tüketimlerine dikkat etmeleri gerekiyor. Gelin yaz aylarında nasıl beslenmemiz gerektiğine maddeler halinde birlikte göz atalım.

Sıcak Havalarda Beslenme Alışkanlığı Nasıl Olmalı?

 • Yazın sıcak havalarda özellikle risk grubu oluşturan bireyler çabuk bozulabilecek, çocuklarında oldukça sevdiği mayonezli ürünleri ve  bunların yanında aşırı yağlı fast food yiyecekleri, kremalı tatlılar gibi besinleri tüketirken dikkat etmeleri gerekir.
 • Yazın terlemeyle birlikte vücudumuzun  normalden daha fazla su kaybettiğinden bahsetmiştik. Bu dengeyi yapmak için yemeklerinizin ve ya ara öğünlerinizin yanına yoğurt ve cacık gibi sağlıklı tercihler ekleyebilirsiniz. Vücudunuz su içmeyi size uyarmadan önce belirli aralıklarla su içmeniz de oldukça önemli.
 • Yazın kilo almamıza  sebep olan gazlı ve şekerli içeceklere beslenmemizde oldukça sık yer veririz. Bu içecekleri daha sağlıklı bir seçeneğe dönüştürmek için taze sıkılmış portakal ve ya limonata, soda ve ya ayran gibi içecekleri tüketebilirsiniz.
 • Yazın ağır yiyecekler yemek sıcağın getirdiği baskıyla bizi oldukça rahatsız eder. Aşırı yağlı ve ya şekerli yiyecekler yerine bizi hem ferahlatıp hem de rahatlatacak besinleri seçmek mümkün. Örneğin; balığa soframızda daha çok yer vermek, zeytinyağlı sebzelere tabağınızda yer açmak, vitamin ve mineral ihtiyacımızı karşılayacak meyve ve salata tabakları hazırlamak doğru seçenekler olacaktır.
 • Sıcaklıklarla beraber gelen ve oldukça şikayet ettiğimiz durumlardan biride vücudumuzun normalden daha çok terlemeye başlamasıdır. Bu durum hem sosyal hayatımızı etkiliyor hem de sağlığımız için önemli olan elektrolit dengenizi de bozuyor. İşte bu dengeyi sağlamak adına yazın ara öğünlerde ya da yemeklerin yanına bir miktar yoğurt tüketmek, kilo artışımıza sebep olan gazlı ve şekerli içecekler yerine ayran ve ya cacık tercih etmek vücudumuzun elektrolit dengesini düzenlemeye katkı sağlayacaktır.
 • Yaz denilince akla gelen en güzel anlardan biride tatildir. Tatillerde nasıl beslenmemiz gerektiğini diğer yazılarda bahsetmiştim. Özellikle açık büfe tatil seçeneklerinde porsiyon kontrolü yapmakta oldukça zorlanıyoruz. İşte bunu engellemek adına tabağınızı 4 eşit parçaya bölüp; Et, sebze, tahıl ve salata gibi çeşitli besin grubunu eklediğinizde kontrolü elinize almış olursunuz. Tabağınızda daha çok sebze çeşitlerini yer ayırmak kalorili yiyecekleri tabağınızda azaltacaktır.
 • Tüm kış vücudumuzu forma sokup yaz geldiğinde ise kendinizi tatlıya teslim etmeyin. Özellikle kan şekerini hızlı yükselten şekerli, şerbetli ve yağlı tatlılar yerine sizi oldukça ferahlatacak dondurma ve ya sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz.
 • Sağlıklı pişirme yöntemlerini her yazımda vurguluyorum. Daha önce geniş bir konuda da yer vermiştim. İşte yazın sadece doğru besinleri seçmek değil besinleri doğru şekilde pişirmekte önemlidir. Midemizi rahatsız edecek ve sindiriminizi zorlayacak kızartmalar yerine haşlama, ızgara ve ya buğulama gibi yöntemleri tercih edebilirsiniz. Fazla yağdan kaçınmak için yemeklerinizi fırında yapıp harikalar yaratabilirsiniz.
 • Alışverişe mutlaka tok karınla çıkmalısınız. Araştırmalar aç karınla yapılan alışverişlerde hem gereğinden fazla ürün alındığı hem de şeker ve cips gibi zararlı besinleri daha çok tercih ettiğimiz yönünde.  Market alışverişlerimizde aldığınız ürünlerin sıcaktan bozulmamış olmamasına ve donmuş ürünlerin çözülmemiş olmasına dikkat etmemiz gerekir.
 • Yazın hava oldukça geç karardığı için uyku saatinize göre akşam yemeğini daha erken saatte bitirip akşamdan sonra hafif yiyeceklerle günü tamamlayabiliriz. Eğer gece uzun ve akşam yemeğiniz çok erken bitiyorsa peynirli mini bir sandviç ve ya salata tercih ederek kendinize hafif bir menü hazırlayabilirsiniz.

Diyetisyen Betül TAŞ

Doğu Akdeniz üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun olarak diyetisyen unvanını almaya hak kazandım. Mesleğimde ve yaşantımda insanların hayatına dokunmayı ve iyi niyeti ilke edindim. Eğitimini almış olduğum ve hayat boyunca öğrenmeye devam edeceğim beslenme ve diyet hakkındaki bilgilerimi kadingibi.com takipçileriyle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.