Sıradaki içerik:

30 Adet Hiç Duyulmamış İsimler ve Anlamları Nelerdir?

e
sv

Sinek Isırığı Enfeksiyonuna Karşı Alınacak Önlemler!

282 okunma — 09 Haziran 2021 19:03
Sinek Isırığına Ne İyi Gelir

Yaz aylarının gelmesi ve havaların ısınması ile beraber sineklerde ortaya çıkmaya başladı.

Sıcak havalarda daha da çoğalan sinekler ufak ve kısa ömürlü canlılar olmalarına rağmen ısırmaları bazı durumlarda kötü etkiler yaratabilmektedir.

Kaşıntıya neden olmaları, hastalık taşıyor olabilme ihtimalleri ya da enfeksiyona neden olmaları bu etkilerden bazılarıdır.

Özellikle yaz aylarında geceleri uykudan uyandıran, ısırdığı yerde dayanılmaz kaşıntıya neden olan sivrisinekler, çoğu kişinin kâbusu haline gelmiş durumda.

Peki ‘‘Sinek ısırığına ne iyi gelir?’’, ‘‘Enfeksiyon belirtileri nelerdir?’’, ‘‘Sinek ısırıklarına karşı nasıl önlemler alabilirsiniz?’’.

Bu yazımızda bu soruların cevaplarını sizler ile paylaşacağız.

 

Sinek Isırığı Enfeksiyon Belirtileri

Sinek Isırığı Enfeksiyon Belirtileri

Sinek Isırığına Ne İyi Gelir?

Sinek ısırığına maruz kalmamış insan yoktur. Sinek ısırıkları için eczanelerde satılan birçok ilaç vardır ancak bunlar her an elinizin altında olmayabilir. Bu yüzden evde bulunan malzemeler ile kendi doğal çözümünüzü üretebilirsiniz. Sinek ısırığına karşı alerjiniz yoksa ya da herhangi bir enfeksiyon söz konusu değilse bu çözümleri uygulayabilirsiniz.

Sinek ısırmasında ilk yapmanız gereken sineğin ısırdığı bölgeyi, sabun ve su ile temizlemektir. Daha sonra herhangi bir enfeksiyon riskine karşı bölgeye oksijenli su, alkollü dezenfektanlar ya da kolonya ile temizleyebilirsiniz. Bütün bunları kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli kriter ise bunları cildinize uygularken, ne miktarda sürmeniz gerektiğini iyi ayarlamaktır. Aksi taktirde cildiniz tahriş olabilir.

Eğer sineğin ısırdığı yerde aşırı kaşıntı ve şişlik hissediyorsanız evdeki malzemeler ile müdahale edebilirsiniz. İçtiğiniz siyah ve yeşil çay poşetlerini, buzdolabında saklayarak ısırıklar için hem serinletici hem de kaşıntı giderici bir çözüm olarak kullanabilirsiniz. Aynı şekilde kaşıntıyı gidermek için ısırılan bölgeye sarımsak da uygulayabilirsiniz ancak sarımsak tek başına uygulandığında cildi tahriş edebilir bu yüzden evde bulunan doğal yağlarla karıştırarak kullanmanız faydalı olacaktır.

Isırılan bölgeyi fesleğen ile ovmakta oldukça etkili bir yöntemdir. Fesleğen kaşıntıyı önleyerek ferahlama ve rahatlama hissi sağlar. Sinek ısırıkları için diş macunu, karbonat ya da elma sirkesinin iyi geldiğini okumuş olabilirsiniz ancak bu malzemeler hassas ciltler için kesinlikle kullanılmaması gereken malzemelerdir.

Sinek Isırığı

Sinek Isırığına İyi Gelen Şeyler

Sinek ısırığı Enfeksiyon Belirtileri

Sinekler çoğu zaman küçük canlılar olduğu için önemsiz görülseler de ısırmaları, ciddi derecede enfeksiyon oluşumuna sebep olabilir. Hatta bulaşıcı hastalık taşıma risklerinden dolayı can kaybına dahi neden olabilirler.

Bağışıklık sistemi güçsüz olanlar, açık alanlarda fazla vakit geçirenler ya da sık sık seyahate çıkanlar sinek ısırıkları ile oluşacak enfeksiyona daha fazla maruz kalabilirler. Sinek ısırıklarından sonra eğer bir enfeksiyon oluşmuş ise yaklaşık 2 ila 6 gün arasında belirtiler başlayabilir. Bu belirtilerden bazıları ise; baş ağrısı, ishal, kusma, eklem ağrısı veya vücutta döküntüler şeklinde görülebilir. Kronik hastalığı olan kişilerde bu etkiler, çok daha şiddetli olabilir. Sinek ısırması sonrasında bu belirtilerden biri dahi ortaya çıktığı anda hiç zaman kaybetmeden doktora gitmeniz oldukça önemlidir.

Sinek Isırığı Enfeksiyonuna Karşı Alabileceğiniz Önlemler

Sinek Isırığı Enfeksiyonuna Karşı Alabileceğiniz Önlemler

Sinek Isırığı Enfeksiyonuna Karşı Alabileceğiniz Önlemler!

Sinek ısırıklarından korunmanın en etkili yolu kimyasal yöntemlerdir. Vücudunuza uygulayabileceğiniz kimyasal solüsyonlar sinek kovucu özellikleri ile sinekleri sizden uzak tutacaktır. Eğer kimyasal solüsyonları kullanmak istemiyorsanız bitkisel yöntemlere başvurabilirsiniz. Sinekler bazı bitki türlerinden özellikle uzak durmaya çalışırlar. Bulunduğunuz ortamda bu bitkilerin bulunması sineklerin size yaklaşmamasını sağlayacaktır. Ayrıca bu bitkilerden elde edilen yağlarda etkili bir çözüm olarak kullanabilir. Hemen hemen her yerde kolayca bulabileceğiniz lavantanın sinek savar özelliği bulunmaktadır. Lavantayı, cilt için herhangi bir zararı olmayan badem yağı gibi yağların içine ekleyerek sinek savar olarak kullanabilirsiniz.

Kadın Gibi ekibi olarak bu yazımızda sizler için: ‘‘Sinek ısırığına ne iyi gelir?” sorusu hakkında çeşitli bilgiler sunduk. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgi için bizim iletişim kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

 

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.