Sıradaki içerik:

1500 Kalorilik Diyet Listesi: Diyet Hakkında Bilmeniz Gerekenler

e
sv

Siyah Noktalara Ne İyi Gelir? Uzmanından Tavsiyeler

114 okunma — 09 Ağustos 2021 15:07
Siyah Noktalara Ne İyi Gelir? Uzmanından Tavsiyeler

Siyah noktalar oluştukları bölgede sağlıksız, cansız ve hoş olmayan bir görünüm yaratırlar. Özellikle burun, çene ve alın bölgesinde görülen siyah noktalar birçok kadının kâbusu haline gelmiş cilt problemlerinden biridir. Peki siyah noktalara ne iyi gelir?

Siyah nokta oluşumunu engellemek için öncelikle siyah noktaların neden oluştuğunu bilmek gerekir. En basit hali ile siyah noktalar cildimiz üzerinde bulunan gözeneklerin kapanması sonucu oluşmaktadır. Her bir gözenek cildi beslemeye ve yumuşak tutmaya yarayan sebum adı verilen yağdan üretir.

Genetik durumlar, sağlık problemleri ya da dış etkenler gibi bazı nedenlerden dolayı bazen gözenekler tıkanır. Ölü hücreler, yağ ve dışarıdan maruz kalınan kir bu tıkanmış gözenek üzerinde birikmeye başlar. Cilt yüzeyinde kalan bu birikintiler havayla temas ettikçe siyahlaşmaya başlar. Bu yüzden siyah noktalar oluştukları andan itibaren kolaylıkla fark edilebilirler. Yüzünüzde siyah nokta oluşumu başlamış ise uygulayacağınız bazı adımlar ile siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Bu yazımızda; siyah noktalara ne iyi gelir ve siyah nokta oluşumunu nasıl önleyebilirsiniz konuları hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Siyah Noktalara Ne İyi Gelir?

Siyah Noktalara Ne İyi Gelir?

Siyah Noktalara Ne İyi Gelir?

Yüzünüzde siyah noktalara rastladıysanız panik yapmanıza gerek yok. Siyah noktalar en sık karşılaşılan cilt problemlerinden biri olduğu için birçok çözümü de bulunuyor. Siyah noktalar için özel olarak üretilmiş cilt bakım ürünleri seçenekleri oldukça fazla. Ayrıca evde kolayca bulunan malzemeler ile de siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Siyah noktalardan cilt bakım ürünleri kullanarak kurtulmak istiyorsanız en etkili ürünler maskeler. Hızlı ve etkili çözümler sunmaya yönelik içerikler ile geliştirilmiş maskeler siyah noktalar konusunda da oldukça etkili.

Cilt tipinize göre seçeceğiniz maskeler ile siyah noktalarınızdan anında kurtulabilirsiniz. Kullanabileceğiniz bir diğer kozmetik ürün ise siyah noktaların en yoğun olduğu bölgelere göre hazırlanmış temizleyici bantlar. Özellikle burun ve etrafı, çene ve alın için özel olarak geliştirilen bu bantlar gözeneklere tutunarak siyah noktaları oldukça etkili bir biçimde temizleyebiliyorlar.

Kozmetik ürünler yerine doğal ve bitkisel çözümler arayanlar içinde seçenekler oldukça fazla. Limon karbonat ikilisi bu seçeneklerden biri. Karıştırarak yüzünüze maske olarak uyguladığınızda siyah noktaların üzerinde oldukça etkili sonuçlar alabilirsiniz. Sıkça uygulanan bir diğer karışım ise bal ve süt. Bir kabın içerisine ılık sütü ve balı koyarak koyu kıvama gelene kadar karıştırın. Yüzünüze uyguladıktan kurumasını bekleyin ve temizleyin. Farkı anında göreceksiniz.

Bütün bu uygulamalarda daha etkili sonuçlar alabilmek için dikkat etmeniz gereken önemli bir detay bulunuyor; buhar banyosu. Yüzünüze herhangi bir uygulama yapmadan önce yapacağınız buhar banyosu gözeneklerinizi yumuşatır. Bu da gözeneği tıkayan kirinde yumuşamasını ve rahat temizlenmesini sağlar.

Siyah Nokta Oluşumunu Nasıl Önleyebilirsiniz?

Siyah Nokta Oluşumunu Nasıl Önleyebilirsiniz?

Siyah Nokta Oluşumunu Nasıl Önleyebilirsiniz?

Siyah nokta oluşumu yukarıda da bahsettiğimiz gibi gözeneklerin tıkanması ve ölü deri, kir gibi birikintilerin buraya birikmesi sonucu oluşur. Bu yüzden siyah nokta oluşumunu önleyecek en önemli şey doğru şekilde yapılan cilt temizliği ve bakımıdır. Cilt temizliği bulunan siyah noktaların temizlenmesini ve gözeneklerin tekrar açılmasını sağlar.

Cilt bakımı ise siyah nokta oluşumu yüzünden genişleyen gözenekleri sıkılaştırır. Böylece tekrar siyah nokta oluşumunun önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca derinlemesine yapacağınız cilt temizliğini ve bakımını bir cilt bakımı rutini haline de getirmelisiniz. Aksi halde sürekli dış etkenlere maruz kalan yüzünüzde tekrar siyah nokta oluşumu ile karşılaşabilirsiniz.

Kadın Gibi ekibi olarak bu yazımızda siyah noktalara ne iyi gelir konusu hakkında çeşitli bilgiler sunduk. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgi için sitemizde bulunan diğer konulara göz atabilirsiniz!

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.