Sıradaki içerik:

Beyaz Pantolon Kombinleri

e
sv

Spor Yapanlar İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri?

434 okunma — 29 Aralık 2018 09:15
Spor yapanlar için beslenme önerileri

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmanın en temel yolu spor yapmaktır. Son yıllarda artan obezite sorunu ile birlikte uzmanlar diyet ve sporun yaşam tarzı olması gerektiği konusunda uyarıyor. Günlük en az 30 dakika spor yapmak hem fit bir vücuda, hem de sağlıklı bir yaşama destek oluyor. Ancak spor yaparken dikkat edilmesi gereken konular var.

Spor Yapanlar İçin Beslenmenin Önemi!

Özellikle beslenme spor yapanların son derece hassas olması gereken konuların başında geliyor.

Beslenme düzenine dikkat edilmesi kadar tüketilen besinler de spor sürecinde önem taşıyor.

Spor yapanlar için beslenme önerileri sunduğumuz yazımız sayesinde uzun yıllar sağlıklı bir yaşama kapı açabilirsiniz.

Kaliteli bir yaşam için spora sağlıklı beslenmeyi dahil etmek şart. Aksi halde ne yapılan spor tek başına, ne de düzenli beslenme tek başına fayda sağlıyor.

Sağlıklı yaşamın vazgeçilmezi olan spor vücudu gerekli forma soktuğu gibi, hastalıklarla savaşmada da büyük önem taşıyor. Birçok kişi zamanını doldurmak için sporu tercih ederken, çoğu kişi için spor yaşam biçimi olmayı ifade ediyor.

Siz de hayat kalitesini artırmak için spor yapmayı tercih edenlerdenseniz spor yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar var.

Spor Yaparken Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spor öncesinde ve spordan sonra beslenme düzenine dikkat edilmesi son derece önemlidir. Vücut bir yandan enerji kaybederken, bir yandan da kaybettiği vitamin ve mineralleri doğru şekilde geri kazanmalıdır. Bu aşamada spor yaparken beslenmede dikkat edilmesi gerekenler konusunda öneriler şöyle;

 • Spor Öncesi Beslenme

Spordan önce vücudun yeterli miktarda karbonhidrat almış olması gerekiyor. Vücutta yeterli karbonhidrat bulunmadığında vücut spor sırasında enerji olarak proteinleri yakmaya başlayacaktır. Bu durumda ise vücuttan kas kaybı oluşacaktır.

Sağlıklı bir yaşam için kızartma ve yağlı yiyeceklerin tüketiminden uzak durulmalıdır. Aksi halde bu tarz besinler spor esnasında midenizi rahatsız ederek enerjinizi düşürmeye sebep olur.

Antrenman sırasında gerginlik yaşamamak için yaklaşık 3-4 saat önce yemeğinizi yemiş olmanız gerekir.

Spor yaparken karbonhidratlı sıvılar tüketerek enerjinizin yüksek olmasını ve daha uzun süreli spor yapmayı sağlayabilirsiniz.

Spor sonrasında kaybedilen enerjiyi geri kazanmak önemlidir. Bu nedenle pilav, makarna ve patates gibi karbonhidrat açısından zengin besinleri tüketmek gerekir. Ayrıca spor sonrasında kas kaybını önlemek için bol protein tüketimi de önemlidir.

Taze sebze ve meyveler içeren besinleri güvenle tüketebilirsiniz. Son yıllarda yapılan en büyük yanlışlardan birisi protein tozu kullanmak oluyor. Protein tozları sandığınız kadar masum değil.

Bu nedenle spor yapanlar için beslenme önerileri kısmında kesinlikle protein tozu kullanımından uzak durmanızı tavsiye ederiz. Tamamen doğal besinler ile kaybedilen vitamin ve mineralleri kazanmak mümkündür.

 • Bol Su Tüketin

Spor yaparken, spordan sonra ve günlük yaşamda bol su tüketimine özen gösterilmelidir. Vücudun en büyük ihtiyacı aldığınız su miktarıdır. Spor yapanlar için günlük en az 2-2,5 litre su tüketimi şarttır. Sağlıklı bir bedene sahip olmak istiyorsanız kesinlikle su tüketimini alışkanlık haline getirmelisiniz.

Spor Yaparken Beslenme Tavsiyeleri

 • Spor yaparken aynı zamanda mutlaka diyette uygulayın. Yağlı besinlerin tüketimini azaltarak, protein alımını artırın.
 • Kepekli tahıl ve kuru baklagiller tüketimini artırın.
 • Günlük düzenli olarak taze meyveler tüketmeye çalışın.
 • Öğün atlamaktan ve uzun süre aç kalmaktan kesinlikle kaçının.
 • Yaptığınız sporun boşa gitmesini istemiyorsanız şeker alımını hayatınızdan çıkarın.
 • Kuru yemişler ile vücudunuzun vitamin ihtiyacını karşılayın.

Spor yaparken beslenme önerileri ile daha sağlıklı bir yaşama sahip olabilirsiniz. Günlük en az 30 dakika spor ve diyet ile hem sağlığınızı, hem de vücudunuzun fit görünümünü koruyabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

 • Ebru2 sene önce
 • Merhabalar 🤗 Sağlıklı beslenme önerileri için çok teşekkürler. 🙏