Sıradaki içerik:

D Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

e
sv

Spor Yapma Psikolojisine Neden İhtiyacımız Var?

433 okunma — 29 Eylül 2018 05:37
Spor Psikolojisi

Bir sporcunun ruh halinin oyunda ki performansını, nasıl etkilediğini fiziksel egzersizleri ve başarısı için gerekli olan zihinsel gelişim konuları üzerinde çalışır. Bu anlamda spor psikolojisi çok önemlidir.

Spor Psikolojisi Nedir?

Spor Psikolojisinde esas olan kişinin sporda başarılı olması için onun hem zihnen hem de bedenen sağlıklı olması gerektiğidir.

Kimi zaman bazı sporcular asıl formlarında oynamaları gerektiği halde bunda başarısız olurlar.

Başarısızlığın önündeki engel ise yaşantılarında ki Psikolojik konuların üstesinden geçememeleridir. Bu alanda üstesinden gelme konusunda onlara yardımda bulunan Spor Psikologları dır.

Sporcunun müsabaka öncesinde stresini ve kaygısının performansının korunmasına yardımda bulunurlar. Bu alanda yapılan araştırmalara göre olimpik atletlerin büyük bir bölümünün anksiyeteyi azaltmak için farklı şekillerde Psikolojik tedaviler gördüklerini dile getirmişlerdir.

Şunu belirtmek isterim ki spor psikolojisinden sadece sporcular faydalanmıyor. Örneğin Yüksek stres altında çalışanlar öfke problemleri anksiyete depresyon panik atak bunun gibi birçok problem yaşayanlar spor psikologlarından bu durumları atlatmak için yardım alabilirler.

Spor Psikolojisine Neden İhtiyacımız Var?

Spor psikolojisi  bir sporcuyu neyin onu motive edip mutlu olduğunu bu alanda daha iyi nasıl performans göstermesini sapladığını anlamaya yardımcı olur. Bu alanda çalışanlar bilgi sahibi oldukları için rekabet olan ve baskı altında ki sporcuları çok iyi anlarlar  yardım alan sporcularımız her zaman iyi bir yarışmacı olurlar.

Bu durum onları tatmin edici kariyere doğru ilerletir. Türk futbolcular ile Avrupalı futbolcular arasında ki farklılıklar daima konuşulmuştur. Şunu bilmek gerekir ki, bir kere bizimkilerin öz güvenleri yok peki bunu nereden anlıyoruz.

Bunu selam vermeme şapkayı ters takma ağza sakız almayla bastırıyorlar sporculara öz güvenlerinin aşılacağı noktanın algılatılması gerekiyor. Bunun bir süreç olduğunu kişisel gelişimleriyle alt yapıdan itibaren bu sorunlar anlatılırsa problemlere çözüm yolları bulunacağından bu tarz sorunlarla karşılaşılmaz.

Sporcu Psikolojik Performansını Nasıl Artırır?

Bir sporcunun psikolojik performansını artırması için hayal gücünü kullanması önemlidir.    Yani bir sporcu antrenmanlarını düzenli yapması motiveli bir şekilde yapması önerilir. Ancak bu antrenman yapmadığı zamanlarda da hayal etmesi bu hayalini zihninden geçirmesi de başarıyı artıracaktır.

Örneğin bir futbolcu ceza sahasına orta geldi kafa vurdu. Gol oldu veya olmadı. Buradaki başarı veya başarısızlık neyle ilgili bunu hayal ettiğinde beyin bunu arka planda çalışır.

Sporcu sahaya çıktığında da benzer performansı daha iyi bir şekilde göstermesi kolaylaşır. Bunun dışında sporcunun performansını artırması için iç dünyasın da ki ruhsal durumunda iyi olması gerekir.

Kendi iç dünyasında ki değersizlik duygusu olan ya da başarısızlık dan korkan yada yalnız hisseden bir oyuncunun bu durumu sahaya yansıyacaktır. Saha içinde kendini kötü hisseden bir oyuncu o an ki duygularını inceleyip bunun neden olduğunu bulursa bir süre sonra bunu bırakacaktır.

Sporun Ruhsal  Sağlığımız Üzerine Etkileri?

Spor kişinin bedenini hem de kendini umursamasını, kişinin kendine olan değerini ve benlik saygısını artırmaya olanak sağlar. Sporun en önemli özelliği doğal antidepresan özelliği göstermesidir.

Sporun Ruh ve Beden Sağlığına Etkisi

Çevrenizde gözlem yaptığınızda eminim ki sizlerde fark edecek sinizdir. Sistemli ve düzenli yapılan sporla endorfin ve melatonin, dopamin gibi mutluluk hormonlarının salgısında artış gerçekleşir. Ruh sağlığınızı korumak adına günde otuz dakika spor ya da yürüyüşe çıkılmak çok iyi gelecektir. Spor yaptığınızda ruh sağlığınızın değerini anlamanıza yardımcı olur.

Yaşamınızı artırmayı ve onu geliştirmenize de olanak sağlar. Hayat da ki endişe ve kaygıları azaltır. Kolay ve iyi uyumanıza yardımcı olur. Kendinize olan güven duygunuzu arttırır. Sakin ve rahat olmanıza yardımcı olur. Yeni insanlar tanımanıza ve arkadaşlıklar edinmenizi sağlar. Anlayacağınız spor yapan kişiler sağlıklı bir beden formuna sahip olurlar ve hayatlarında huzur dolu yaşarlar.

Şöyle bir düşünce doğacaktır ki bedenime özen gösteriyorum, sağlığımı korumaya yönelik her fırsatı spora çeviriyorum. Bu durumdan keyif ve mutluluk duyuyorum. Spor yapmak bizde depresyona veya ruhsal gerginliklere sebep olmaz sadece hayatın veya ruhumuzun üretmiş olduğu ruhsal olumsuz düşünceleri bizden uzaklaştırır ve bizi korur.

Hanımlar ve baylar hayatı yaşarken çeşitli olaylardan dolayı dolarız, bu durumda hayal kırıklıkları yaşarız ve öfkemizi bastırmak zorunda kalabiliriz. İçimizde oluşan bu negatif enerjiyi kimseye zarar vermeden, çevreye ve arkadaşlarımıza yansıtmadan gidermek için spor sizler için biçilmiş kaftandır.

Spor yapmak aynı zamanda da ruhsal olgunlaşmaya da yön verir. Bu da hem sizlerin insan ilişkilerinde, hem de iş hayatında ki başarılarını arttıracaktır.

Sporun beynimizde ki etkilerinden bahsedecek olursak;

Bedenimizi doğru ve bilinçli bir şekilde harekete geçirirsek kan dolaşımımızı düzene sokar ve beynin zorlandığı zamanlarda ihtiyacı olduğu oksijeni almasını sağlar. Sinir hücrelerimizin yeniden yapılanmasını sağlar. Ayrıca şunu da bilmenizi isterim ki beyinde ki hücrelerin yaşlanmasını geciktirir.

Sinir hücreleri arasında ki ilişkileri düzenleyerek hızlı tepki verme yeteneğini de geliştirir. Sporu sadece yetişkinler değil çocuklarında hakkı olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden çocuklarında spora yönlendirilmesinde büyük faydalar yer alır.

Çocuklarımız bir sınavdan diğer sınava , bir eğitimden diğer  eğitime sürekli koşuşturmaca içindeler. Bizler çocuklarımızı spordan uzaklaştırıp sağlıksız bir şekilde yetişmelerine neden oluyoruz. Hal bu ki çocuğa erken yaşta spora başlatsak bizim için pek çok avantajı olur.

Sporun Çocuk Gelişimine Etkileri

En önemlisi de çocuğa düzenli spor yapma alışkanlığını kazandırarak durağan yaşam, obezitenin yol açtığı sağlık sorunlarının da önüne geçilmesine yardımcı olur. Spor yapmak çocukların kas ve iskelet sisteminin gelişiminde olumlu yönde destekler.

İçe dönük bir çocuğumuz varsa spora yönlendirerek sosyalleşmesini sağlaya bilirsiniz. Sporda antrenman yapmak, saatinde oyuna başlamak, oyunun kurallarına uymak bu durumda çocuğunuzun hayatını etkileyecek davranışlara yol açar. Bu davranışlar bir takım da ki yenilgiyle, rekabetle  baş etme, hakem ve oyun arkadaşlarıyla ilişkisi ,amacını belirleyip o amaca yönelme gibi durumlar.

Çocuğunuzun yetişkin birey olduğu zamanlarda hayatında kullanacağı becerilerdir. Ailelerin yapması gereken çocuklarımızın  yaparken başarısızlığa düştüğü aktiviteler değil de, çocuğunuzun yaparken başarılı olduğu aktivite üzerine yoğunlaşılmalıdır. Örneğin; Çocuğumuz belki iyi yüzmeye bilir. Bunun aksine  iyi basketbol oynaya bilir.

Aileler burada çocuklarının da isteğini göz önünde bulundurmalıdırlar. Çocuğun hoşlanmadığı bir aktivitede başarılı ve mutlu olma olasılığı yoktur. Araştırmalara göre 8-12 yaş grubunda ki çocukların takım sporlarında keşfedildiği zamandır.

Çocuklarda takım sporları olarak, futbol, basketbol,voleybol,hentbol spor dallarını sayabiliriz. Her bir spor branşının çocuk için uygun olup yada olmaması aktivitelerin süresi ve yoğunluğu ile ilişkilidir. Bazı çocuklar hata yapacaklarını düşündükleri için spor aktivitelerine katılmaktan çekinirler.

O yaştaki çocuk için oyunda kazanma veya kaybetme korkusu vardır. Oyunu kaybederse çocuk başarısız hissedecek kendini  o zamanda  spordan uzaklaşmaya başlaya bilir. Çocukta mahcup olma duygusu oluşur. Bu durumda ise çocuklarımızın katılımı için teşvik edilmeli, motivasyonunu artırılarak desteklenmelidir. Böylece spor psikolojisi gelişmiş bireyler yetiştirerek daha sağlıklı toplum yapısına kavuşmuş oluruz.

Sevgili okuyucularım yazımı tamamlamadan önce yaşamımın en heyecanlı kısmını sporcularla ve spor ortamında olmaktan büyük keyif aldığımı sizlere belirtmek isterim.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.