Sıradaki içerik:

Siyah Pantolon Kombini Nasıl Olmalı?

e
sv

Strese İyi Gelen Besinler Nelerdir?

229 okunma — 11 Aralık 2018 12:52
strese ne iyi gelir

Dünya üzerinde yaşayan birçok insan gün içinde karşılaştığı sıkıntılı ve zorlu anların üstesinden gelebilmek için farkında olmadan besinlere yönelir. Kimisi ne kadar tükettiğinin farkına varmadan önündeki besinlerin tamamını tüketirken kimisi stresli günler de ağzına bir lokma bile almadan günü boş bir mideyle tamamlar.

Stresin Etkileri Nelerdir?

Stresli günlerde derin bir nefes alıp kendimizi sakinleştirmek aklımıza bile gelmiyorken hiç fark etmeden besinlere yönelip bilinçsizce tüketebiliyoruz.

Stresli zamanlarda hazır gıdaları ağzımıza götürmek yerine, kendimizi iyi hissetmek adına mutfakta geçireceğimiz zaman zarfında kendimizi yatıştırdıktan sonra yemeğe oturabilmek pek mümkün gibi gelmeyebilir.

Stresin birçok hastalığa sebep olduğunu ve bu hastalıkların bir de kötü beslenme koşullarıyla desteklediğinizi bir düşünün ? Gün içinde sıradan bir iş sıkıntısı, çocuğunuzun ufak problemleri derken beyninizin ve ruhunuzun sağlıklı beslenmeye oldukça ihtiyacı vardır.

Çevremizdeki birçok kişiden ” Acıktığım için değil !  Öylesine yedim, farkında değilim.” ya da ” Durup dururken yemek yeme ihtiyacı hissediyorum, aslında az önce yemekten kalkmıştım” gibi cümleleri sıklıkla duyuyoruz. İşte bu cümleler yemek yerken kişilerin kendini iyi hissetmesinden ve bunları alışkanlık haline getirdiğinden kaynaklanmaktadır. Beyin üzüntü, yalnızlık, stres gibi anlarda kişiyi yemeğe odaklıyor.

Bu gibi süreçlerde kendiniz baş edemiyorsanız bir sağlık uzmanına başvurmanızda yarar vardır. Eğer bu sürecin büyük bir tehdit oluşturmadığını düşünüyor ve var olan durumu iyiye çevirmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken yemek yeme istediğinizi tetikleyen duygu durumunuzu bulmak dır.

Örneğin üzgünken aşırı tatlı isteğiniz oluyorsa bu durumun bilincinde olarak daha sağlıklı bir alternatifle değiştirebilirsiniz.

Stresin Besinlerle İlişkisi Nedir?

Stres anında vücudumuzda kortizol hormonu artmaya başlar. Bu olay vücudun stresle mücadele ettiğinin bir göstergesi olabilir.  Uzun süre yüksek kalan kortizol kan şekerinin yükselmesine, bağışıklığımızın zayıflamasına ve karın yağlarının daha çok artmasına sebep olur.

Bu süreçte vücudumuz daha çok cips gibi yağlı yiyeceklere ve şeker gibi karbonhidratlı gıdalara yönelmek ister. Normal zamanlarda yeterli ve dengeli beslenmek, stresli zamanlarında  yaptığımız kaçamakların zararlarını en aza indirdiği gibi bizi bu dönemde de bilinçli kılar.

Zaten beslenme konusunda düzensiz bir hayata sahipsek bu zamanlarda sağlık sorunlarımıza merdiven dayamış oluyoruz. Yağlı yiyeceklerin ve bol şekerlerin yerine bize bu dönemde iyi gelecek; taze meyve suları, kakao, kuru yemiş, kuru kayısı, süt ve süt ürünleri ve tatlı krizine iyi gelecek zenginleştirilmiş yoğurt (yoğurdun içinde meyve ve ceviz koyup yemek vs.) gibi besinler bizim için daha sağlıklı seçenekler olacaktır.

Strese İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Günlük hayatımızda pek çok sıkıntı kapımızı çalıyor. İşteki yoğunluk, geçim sıkıntısı, gündelik dertler derken ruh halimiz olumsuz yönde etkileniyor. Stresi sadece tek bir besinle ya da besinlerle çözmek pek mümkün olmayabilir.

Düşüncelerimizi iyileştirmediğimiz ve yaşam tarzımızı düzeltmediğimiz sürece hayatımızdaki eksiklikler gemimizde birçok delik açacak ve bizi batırmaya yetecektir. Bize iyi gelen şeyleri keşfetmek, düzenli bir şekilde egzersiz yapmak ve bunu beslenmeyle desteklemek stresten kurtulmanıza ve bir şeyleri düzeltmemize yardımcı olacaktır.

  • Öncelikle beslenme programımızın olmazsa olmazı tavuk, yumurta, kuru baklagil, süt ve süt ürünleri gibi temel besinleri düzenli bir şekilde tüketmeye çalışmalıyız. Düzenli beslenmeye alışmak stresli ve ruh bunalımı geçirdiğimiz zamanda kısa sürede sağlığımızı olumsuz yönde etkileyecek durumlardan koruyacaktır.
  • Stresli zamanlarda vücudumuzda ödem artışı olabilir. Yine stresle gelen ani tansiyon yükselmesiyle karşı karşıya kalabiliriz.  Yüksek tansiyon yükselmesini dengelemek adına tuz içeriği yüksek olan gıdalara dikkat etmeliyiz. Ödemi azaltabilmek, vücutta biriken zararlı maddeleri uzaklaştırmak adına bol su tüketmeliyiz. Alkol ve asitli içecekler yerine arındırıcı ve sakinleştirici özelliği olan bitki çaylarını tercih edebiliriz. Kiraz sapı, yeşil çay gibi içecekler stresi azaltmada etkilidir.
  • Günlük beslenmede kolayca yanımızda bulundurabileceğimiz, sinir sistemimizi onarmaya yardımcı yağlı tohumları beslenmemize eklemeyi unutmamalıyız. İçeriğindeki çinko, mineral ve mutluluk sağladığı bilinen serotonin, stresle savaşmamıza yardım eder. Stresli zamanlarda fındık, fıstık ve ceviz gibi yağlı tohumların tüketiminde fazlaya kaçabiliriz. Bu yemişlerin çiğ ve tuzsuz olmasına özen gösterilmeli ve fazla tüketiminden kaçınmalıyız.
  • Ruh halimize iyi gelicek gıdalardan biride yaban mersini..  Rengi ve hoş görünümüyle zaten size iyi hissettiren bu meyve içeriğindeki C vitminiyle stresin azalmasında etkilidir. C vitamini, içeriği zengin olarak bildiğimiz portakal ve mandalinadan daha fazla C vitamini içeren yeşil biberi de beslenmenizden eksik etmeyin.
  • Önereceğim bir diğer besin ise serotonin içeren kuru incir. Ara öğünlerinizde tercih edebileceğiniz bu besin kan şekerinizi düzenliyor ve böylece endişe, kaygı gibi problemleri de azaltıyor. Serotonin demişken bize stresi unutturacak ve mutlu olmamızı sağlayacak serotoninden zengin bir diğer besin ise muz..
  • Bu yazıyı buraya kadar okuyan herkes mutluluk veren besin diyince akla ilk gelen çikolatayı gördüğüne şaşırmayacaktır. Türk kahvesinin yanına koymaya alışkanlık haline getirdiğimiz iki kare bitter çikolata stresle baş etmemize yardımcı olacaktır.
  • Vücudu sakinleştiren hem sağlıklı hemde mutlu olmamızı sağlayan  besinlere ceviz ve balıktan devam edebiliriz. Mutlu olabilmemizi sağlayacak olan serotininin var olmasında etkili aminoasit triptofandır. Triptofandan zengin diğer besinler ise kuzu, sığır, yumurta, sardalye gibi yiyeceklerdir. Cevizin içindeki omega 3 deprasyondan koruyan ve beynimiz içinde beslenmemizde yer alması gereken önemli bir besindir. Yine triptofandan zengin bitkisel besinlere nohut ve bezelye örneklerini verebiliriz.

Tüm bunların dışında beslenmeye ek olarak kişinin sadece bedenini beslemek değil ruhunu da beslemesi gerekir. Düzenli bir egzersiz yapmak, yeni bir müzik keşfetmek, rahatladığınızı hissettiği etkinliklikler yapmak, kendinizle ya da sevdiklerinizle sıkıntılarınızı paylaşmak gibi yapabileceğiniz ekstra eylemler sizin daha doğru kararlar almanızı sağlayacaktır. Zamanı verimli kullanmak ve kendimizi iyi etmek bizim elimizdedir.

Diyetisyen Betül TAŞ

Doğu Akdeniz üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun olarak diyetisyen unvanını almaya hak kazandım. Mesleğimde ve yaşantımda insanların hayatına dokunmayı ve iyi niyeti ilke edindim. Eğitimini almış olduğum ve hayat boyunca öğrenmeye devam edeceğim beslenme ve diyet hakkındaki bilgilerimi kadingibi.com takipçileriyle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.