Sıradaki içerik:

Sağlıklı Kilo Verme

e
sv

Su İçmenin Faydaları

249 okunma — 09 Kasım 2017 00:50
su içmenin faydaları

Su içmek insan vücudu için çok önemlidir. Su içmenin faydaları saymakla bitmese de, bu makalemizde hatırlatmak ve insanları su içmeye alıştırmak amacıyla üzerinde biraz duracağız. Aynı zamanda günde ne kadar su içmek gerekir sorusunun yanıtını da makalemizde vermiş olacağız.

İnsan yemek yemeden, barınacak bir yer olmadan ya da kıyafetsiz, sevgisiz uzun süre yaşayabilen bir canlıyken, susuz hayatta kalması o kadar da kolay değildir. Vücudumuz her gün, her dakika su kaybeder. Eğer kaybedilen su, takviye ile yerine konulmazsa, vücut fiziksel ve zihinsel olarak zorlanmaya başlar.

Hem psikolojik hem de fiziksel rahatlama adına herkesin günde belirli miktarlarda su içmesi gerekir. Özellikle kronik astım, mide, alerji gibi rahatsızlıkları olan insanların sık sık su içmesi önemlidir.

Uzmanlar su içmenin faydaları hakkında uzun uzun konuşurken elbette haklı olarak insanları su içmeye yönlendirmeye çalışıyorlar. Çünkü su içmek yalnızca hastalıkları önlemek ya da etkilerini azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda cildin güzelleşmesine, genç görünüme de fayda sağlıyor. Kuru ciltleri bir hayal edin; su içen bir insanın su içmeyen bir insana göre daha parlak bir cilde sahip olması gayet doğal değil mi?

İnsan beyninin yüzde 95’i, akciğerinin yüzde 90’ını oluşturan su, kesinlikle en önemli yaşam kaynağıdır. Dikkat ettiyseniz farklı gezegenlerde yaşam aranırken bile ilk önce gezegende su olup olmadığı araştırılıyor.

Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Yaşamın kaynağı olan suyu yeteri kadar tüketmeniz durumunda hangi faydaları sağlıyor? Gelin beraber bakalım.

 • Yorgunluk hissinde, dikkat eksikliğinde ve hafıza problemlerinde azalma, su içmenin faydaları arasında başı çekiyor. Eğer sürekli kendinizi yorgun hissediyor ama hiçbir sağlık problemi yaşamıyorsanız, daha fazla su tüketmeye çalışın. Aynı şekilde dikkat eksikliği ve hafıza problemlerinde de herhangi bir psikolojik bulgu yoksa, su tüketiminizi arttırmanız çözüm olabilir.
 • Böbrekler, su sayesinde toksik maddelerden arınır. Böylece daha işlevsel böbreklere sahip olursunuz.
 • Su tüketimi azalan bir bireyin vücudunda yağ oluşumu artar ve bu durum hızlı kilo almaya neden olur.
 • Vücutta olmayan ya da azalan mineralleri su içerek kazanabiliriz.
 • Metabolizmanın daha düzgün çalışmasına fayda sağlar.
 • Sindirim sistemini düzenler.

Günde Ne Kadar Su İçmek Gerekir?

Elbette bu kişiden kişiye değişebilir fakat günde ne kadar su içmek gerekir sorusuna yanıt olarak, günde 2 ile 2.5 litre arasında su tüketimi yeterli olmaktadır. Bu miktarı da su bardağı hesabıyla yapabilirsiniz. Yani bir su bardağının 250 mililitre su aldığını düşünürsek, 8-10 bardak su içmek yeterli olacaktır.

Su içmenin faydaları elbette yalnızca fiziksel değil. Su içen insanların fiziksel olarak hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin güçlü olması, psikolojik olarak da sağlıklı bir yaşam sürmesi anlamına geliyor. Yorgunluk hissi, hafızanın zayıflaması ya da dikkat eksikliği ortadan kalktıkça, insanın psikolojisi de düzelmektedir.

Özellikle belirli gruplar su tüketimlerine oldukça dikkat etmelidirler. Bunlar:

 • Sporcular,
 • Diyet yapanlar,
 • Bulantı, ishal ya da kusma sebebiyle normalden fazla su kaybedenler,
 • Sıcak ortamlarda bulunanlar,
 • Sıcak iklimlerde yaşayanlar,
 • Sık terleyen insanlar,
 • Şeker, kolesterol gibi rahatsızlıkları olanlar.

Birçok insan gün içerisinde tükettiği çay, kahve ya da meyve suyu gibi ürünlerin su yerine geçeceğini düşünse de bu oldukça büyük bir yanılgıdır. Su içmenin faydaları, suyun içindeki doğal minerallerden ötürü görülür. Ayrıca kahve kafein, çay tein gibi maddeler içerdiği için idrara sık çıkmaya neden olur. Aslında kahve, çay gibi içecekleri tüketenlerin daha fazla su içmesi gerekir diyebiliriz.

Su içmenin faydaları hakkında oldukça geniş bilgi aktarımı sağladık. Sizler de su içme alışkanlığı edinerek daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Kendinize bir litrelik bir şişe alıp günde iki kere bitirme hedefi koyarak, su içme alışkanlığı elde etmek oldukça kolay olacaktır.

[irp posts=”3528″ name=”Sabah aç karna su içmek zayıflatır mı ?”]

[irp posts=”924″ name=”Su İçmek Güzelleştirir mi ?”]

[irp]

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.