Sıradaki içerik:

Alerjik Ciltlere Nasıl Bakım Yapmalı?

e
sv

Teknoloji İle Gelişen Bir Rahatsızlık: Bilek ve Dirsek Hastalığı

220 okunma — 14 February 2018 21:44
dirsek hastalığı

Genellikle masa başında uzun süreli çalışanlarda veya yazı işleri ile sürekli bilek ve dirseklerini kullanan insanlarda görülen dirsek ve bilek ağrıları son yıllarda teknolojinin yaygınlaşmasına paralel olarak artış göstermektedir.

Masa başı ve yazı işini meslekleri gereği yapmak zorunda olan ya da ilerlemiş yaşın gereği bilek ve dirsek rahatsızlığına muhatap olan kişilere son yıllarda günlük hayatın nerede ise her alanına giren telefon, bilgisayar gibi cihazları sıklıkla kullanan insanlar da dahil oldu. Yapılan araştırmalarda bu tür cihazları sık kullanan kişilerin bilek ve dirsek ağrılarına bu tür cihazları çok daha az kullananlara göre daha fazla yakalandıkları saptandı.

Bilek  ve Dirsek Rahatsızlığının Belirtileri

Önceleri ağır yük kaldırmak ya da ani bir hareket sonucu oluştuğu bilinen ve ‘tenisçi dirseği’ olarak isimlendirilen; genellikle dirseğin dış yan yüzeylerinde oluşan ağrı bilek hareketlerine paralel olarak gittikçe keskinleşir.

Yaşın ilerlemesi sonucu hassaslaşan kemik yapısı nedeni ile daha belirginleşen bu ağrıların daha genç yaşlarda görülmesi çocuk yaşlarda teknolojinin yanlış kullanılması ile ilintilidir.

Küçük yaşlarda teknoloji kullanmaya başlayan ve bu teknolojiyi yanlış bir şekilde kullanan bireyler ilerleyen yaşlarında bir de masa başı işlerinde benzer teknolojileri sıklıkla kullanmaları durumunda doğal olarak dirsek ve bilek hastalıklarını daha sıklıkla ve keskinlikte yaşamak zorunda kalmak durumundadır. Dirsek ve bilek rahatsızlıklarının belirtileri değişik şekillerle ortaya çıkabilir.

Bunların bazıları:

  • Dirsek kemiği ağrısı: Genellikle sık kullanılan kolun omuz ile el arsında kalan birleşme noktasında bir sızı şeklinde kendini hissettirir.
  • Dirsek içi ağrısı: Vücudun en hareketli eklem yeri olan dirsek genellikle yoğun kullanım nedeni ile dirsek rahatsızlığına sebebiyet verir. Bu bir bilgisayar başında uzun süre çalışan birinde görülebildiği gibi örneğin balık tutmayı meslek haline getirmiş ve sürekli olarak balık tutma kamışını sürekli savururken dirseğine yüklenen kişide de farklı acılarla kendini gö
  • Dirsek ağrısı: başta romatizmal ağrılar olmak üzere birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hava koşulları ve çalışılan yerin iklimlendirme durumu bu tür ağrıların nedeni olabilir.
  • Dirsek şişmesi: Birçok nedenden olabilir. Dirsekte beze, yumru, kitle gibi oluşumlar yapar.

Tedavi Yöntemleri Ve Önleyici Tedbirler

Dirsek ve bilek ağrılarının ilerlemiş safhalarında başta cerrahi yöntem olmak üzere çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Günümüzde gelişen teknoloji bazı durumlarda daha kolay yöntemlerle sonuç alan tedaviler uygulanmaktadır.

Bilinen yöntemlerin başında ağrılı bölge havlu ile sarılıp üzerine buz koymak, ağrılı bölgeyi bir süre dinlendirmek, çeşitli kas gevşetici ilaçlar kullanmak şeklindedir. Halk arasında yaygın olarak yapılan uygulamalar bitkisel yöntemler olarak öne çıkmaktadır.

Son yıllarda bitkisel yöntemlerin faydaları bilimsel olarak da kabul görmektedir. Bilek ve dirsek ağrılarının ilerlemiş evresinde kullanılan en başarılı yöntemlerden biri ağrılı bölgeye uygulanan ses dalgaları ile ağrıyı oluşturan katmanı kırma yöntemidir.

Tüm bu yöntemlerin yanı sıra bilinmesi gereken en iyi tedavi yöntemi hastalık nüksetmeden alınacak olan önleyici tedbirlerdir.

Özellikle günümüz teknolojisi ile her alanımıza giren başta bilgisayar ve cep telefonları özellikle çocukların hayatında sınırlı bir şekilde bulundurulmalıdır. Bilek ve dirseklerini klavyelere bebek yaşta alıştıran bireylerin ileri yaşlarda dirsek ve bilek hastalıklarına tutulmaları kaçınılmaz olacaktır.

Bilinen yöntemlerin dışında her yaşta belirebilecek dirsek ve bilek ağrıları için kesinlikle uzman bir doktora başvurmak gereklidir. Yaptıkları iş gereği dirsek ve bileklerini sıklıkla kullanan kişiler hafif bir zorlanma veya sızı hissettiklerinde öncelikli olarak ağrının geldiği bölgeyi öncelikli olarak dinlendirmeyi ihmal etmemelidirler. Her şeyden önce birey doktora baş vurmadan önce kendi doktoru olmayı bilmelidir.

[irp][irp][irp]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  • ideals3 years önce
  • Bence çok ilginç ve kullanışlı! Teşekkürler! Ben bunu çok seviyorum.