Sıradaki içerik:

Dudak kenarında yanma

e
sv

Tırnak arası pisliği nasıl temizlenir ?

2307 okunma — 22 Temmuz 2016 18:46

Tırnak arası pisliği durumunun ilk olarak en önemli sebebi aslına bakılırsa ellerin tam olarak temizlenmemesinden kaynaklanmaktadır. Her gün birçok insan günlük yaşamda dışarıda birçok yere dokunuyor, birçok kişi ile muhatap oluyor ya da eller sürekli olarak kullanılıyor.

Bu da dışarıdan her tülü mikrobun çok kolay bir şekilde ellere, yani tırnak arasında girer ve doğru bir temizlik yapılmadığı sürece her ne kadar tüm pislikler tırnaktan çıkarılmış gibi düşünülse de yine de çıkarılamamıştır. Üstelik tırnaklar ister uzun olsun ister kısa hiç fark etmez, günlük yaşamda mikrop ya da bir takım pislikler tırnak içine çok kolay bir şekilde nüfus edebilir.

tırnak arası temizleme

tırnak arası temizleme

Tırnak arasını temizleme yöntemleri

Verilebilecek ilk öneri eğer eller yıkanıyor ise bunun için öncelikle tırnaklardan başlanmalı ve mümkün olduğunca dikkatli bir şeklide temizlenme yapılmaya çalışılmalı. Aynı zamanda bu durum için avuç içler kullanılabilir. Bunun nasıl yapılacağına gelinecek olursa eğer, öncelikle eller mutlak suret ile sabunlanmalıdır. Daha sonra sabun köpükleri iyice oluştuktan sonra da bu köpükler avuç içinde biriktirilir.

[irp posts=”3585″ name=”Tırnakları limonlu suda bekletmek”]

Bunun hemen arkasında diğer ellerin parmakları bir araya getirilerek diğer avuç içinde birikmiş olan sabun köpüklerine dikkatli bir şekilde sabun köpüğünün tırnaklara nüfus etmesi için sürttürülür ve bu, tırnaklar iyice sabun köpüğü ile dolana kadar yapılır. Daha sonra da tüm elleri yine dikkatle ve özenle iyice suyla yıkanır. Daha sonra da sabun köpüğü yapılmış olan eller yukarı doğru kaldırılır ve su ile arta kalan tüm pisliklerin tamamen elden çıkması beklenir. Tırnak arası pisliği nasıl temizlenir bir başka yöntem ise sabun kirlenmiş tırnak aralarına sürem yolu ile olur.

Bu sayede tırnakların tamamı sabunla dolar ve hemen arkasından bir diş fırçası sabuna sürülür ve ardından da tırnaklar bu diş fırçası ile dikkatli bir şekilde temizlendikten sonra da su ile yıkanır ve bu şekilde tırnak içinde oluşan tüm mikrop ya da bir takım pisliklerden kişi kurtulmuş olur. Bunun yanında bir de elbette tırnakların düzenli olarak bakımı da bir takım mikrop ya da pisliklerden temiz tutulması açısından son derece önemlidir.

Tırnak temizlemek için araçlar

Örneğin sürekli olarak ister el isterse de ayak olsun hiç fark etmez devamlı olarak kısa olması mikropları uzak tutabilir. Bunun yanında bir de tırnak makası ile bir kişinin işi bittiği zaman tırnak makası içindeki tırnak içi temizleme çubuğu ile de tırnaklar dikkatli bir şeklide temizlenmelidir. Aksi takdirde istenilen temizlik sağlanamaz. Bir diğer taraftan ise bunun yerine yine bazı törpüler kullanılarak tırnak temizliği yapılabilir.

Tırnak temizleme

Tırnak temizleme

Aynı zamanda şu da hiç unutulmamalı ki her ne kadar bu gibi durumlar çok işe yarıyor olsa da yine de ilk olarak bütün tırnakları bol su ile yıkamak her hangi bir işlem yapamaya kalkmak pek de bir işe yaramaz. Bununla birlikte bir de şu var ki, birçok insan tüm bu tırnak çubukları ya da törpüler haricinde de tırnakları daha farklı birçok şeyle temizlemeyeler kalkarlar ki bu durum son derece tehlikelidir ve bu temizlik sadece tırnak aparatları ile ya da bir takım törpüler kullanılarak yapılmalı.

Aksi taktirde tırnaklar üzerinde bir takım tahriş ya da zararlar verilebilir. Bu da uzun bir süre kolay bir şekilde geçmez ve ayrıca tırnak bölümündeki etlere zarar verilebilir. Ki birçok insan biliyordur ki tırnak kısmındaki etler oldukça hassas kısımlardır ve can acıtabilir.

Yasin BOSTAN

SEO Expert, Google, SEO, SEM, WordPress, Sosyal Medya Geliştiricisi, Profesyonel İçerik Yazarı, SEO Destek Merkezi ve Dijital Pazarlama Ajansı seodem.com'un kurucusu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.