Sıradaki içerik:

Bebek Yatağı Nasıl Olmalı? Seçerken Bilmeniz Gerekenler!

e
sv

Tırnak Kırılmasına Ne İyi Gelir? Önleyecek 7 Etkili Çözüm!

152 okunma — 04 Ağustos 2021 13:28
Tırnak Kırılmasına Ne İyi Gelir? Önleyecek 7 Etkili Çözüm!

Çalışırken veya bir durumu anlatmaya çalışırken ellerimiz sürekli ön plandadır. Bu yüzden çoğu kadın güzel bir görünüm için estetik ve zarif ellere, tırnaklara sahip olmak ister. El ve tırnak bakımı kadınların en çok tercih ettiği güzellik bakımlarından biridir ancak bazı istenmeyen durumlar tırnak kırılmalarına neden olabilir. Bu da estetik görünümün bozulmasına neden olabilir. Kırılan tırnak törpü ya da ojelerle biraz toparlanabilse de sürekli tırnak kırılması can sıkıcı hale gelebilir. Peki tırnak kırılmasına ne iyi gelir?

Tırnak kırılmasının birçok nedeni bulunsa da başlıca sebebi düzensiz beslenme alışkanlığıdır. Özellikle kalsiyum eksikliği tırnakların güçsüzleşmesine ve sıkça kırılmasına neden olabilir. Bu yazımızda tırnak kırılması problemi yaşayanlar için tırnak kırılmasına ne iyi gelir ve tırnak kırılmasını önleyecek 7 etkili çözümü sizler ile paylaşacağız.

Tırnak Kırılmasına Ne İyi Gelir?

Tırnak Kırılmasına Ne İyi Gelir?

Tırnak Kırılmasına Ne İyi Gelir?

Eğer tırnaklarınız herhangi bir vitamin veya mineral eksikliğinden ya da bir hastalıktan dolayı kırılmıyor ise başka nedenlerden dolayı da kırılmalar yaşayabilirsiniz. Bu nedenlerden bazıları ise aşağıdaki gibidir:

 • Tırnakları aşırı uzun bir şekilde uzatmak
 • Sürekli oje kullanarak tırnakların hava almasını engellemek
 • Yeterli sıvı tüketmemek ve vücudu susuz bırakmak
 • Törpü yaparken tırnak yüzeyini de törpüleyerek inceltmek
 • Ojeyi asetonsuz çıkarmaya çalışarak tırnaklara zarar vermek

Bütün bu tırnak kırılma nedenlerini göz önüne alacak olursak tırnak kırılmasına iyi gelecek, uygulayabileceğiniz bazı kriterler şu şekildedir:

 • Tırnak kırılmanız herhangi bir vitamin veya mineral eksikliğinden ya da herhangi bir hastalıktan kaynaklanıyor ise bir uzmana görünerek gerekli takviyeleri ve tedavileri alabilirsiniz.
 • Tırnaklarınızı kırılmaya müsait uzunlukta aşırı şekilde uzatmayın.
 • Tırnaklarınızı düzenli bakım yapmayı ihmal etmeyin, oje şeklinde sürülebilen tırnak kuvvetlendirici bakım malzemelerinden faydalanabilirsiniz.
 • Düzenli olarak tırnaklarınızı ve tırnak etlerinizi nemlendirin.
 • Sürekli oje kullanıyorsunuz düzenli aralıklarla tırnaklarınızı ojesiz bırakın. Tırnaklarınızın hava almasına izin verin.
 • Ojelerinizi temizlerken içerisinde az kimyasallar bulunan oje çıkarıcıları tercih etmeye çalışın.
 • Bulaşık yıkamak ya da temizlik gibi tırnaklarınızın deterjan ya da sabun gibi kimyasal içeriklere sahip ürünlere maruz kalmaması için eldiven kullanın.

Bütün bu önlemler ve bakımlar tırnaklarınıza iyi gelecek ve kırılmasını azaltmanıza hatta tamamen önlemenize yardımcı olacaktır.

Tırnak Kırılmasını Önleyecek 7 Etkili Çözüm!

Tırnak Kırılmasını Önleyecek 7 Etkili Çözüm!

Tırnak Kırılmasını Önleyecek 7 Etkili Çözüm!

Tırnak kırılması her ne kadar aslında vitamin ve mineral eksikliğine bağlı olarak yaşanan bir problem olsa da düzenli tırnak bakımı ve güçlendirilmesi ile de engellenebilir. Günümüzde tırnak kırılmasını önlemek için tırnakları besleyen ve yapısını güçlendiren birçok kozmetik bakım ürünü bulunmaktadır. Bütün bu bakım ürünlerinin yanı sıra bitkisel çözümler ile de tırnaklarınızı güçlendirebilirsiniz. İşte evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz tamamen bitkisel tırnak kırılmasını önleyecek 7 etkili çözüm!

Zeytinyağı

Haftada bir kez tırnaklarınızı 5 dakika boyunca zeytinyağı ile dolu kâsede bekletebilirsiniz. Ayrıca zeytinyağı ile tırnaklarınıza masaj yapabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağını tırnaklarınıza masaj yaparak yedirin ve 5 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Avokado Yağı

Avokado yağını tek başına kullanabileceğiniz gibi zeytinyağı ile de karıştırarak kullanabilirsiniz. Hazırlayacağınız karışımı bütün gece tırnaklarınızda bekletmek daha besleyici ve güçlendirici olacaktır.

Çay Ağacı Yağı

Antiseptik özelliği ile mantar tedavisinde de tavsiye edilen çay ağacı yaprağı yağını bir kâseye doldurun ve yarım saat kadar tırnaklarınızı içinde bekletin. Sonrasında ılık su ile temizleyin.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi derinizi tahriş edebileceği için su ile seyreltin ve tırnaklarınıza sürün. Kuruduktan sonra ellerinizi mutlaka ılık su ile durulayın.

Deniz Tuzu

Deniz tuzu ve limon suyunu bir kaba alın içerisinde tırnaklarınızı beslemek için seçtiğiniz yağlardan ekleyin. Hazırladığınız bu karışımı 15 dakika kadar tırnaklarınızda bekletin ve ardından ılık su ile durulayın. Daha etkili olması için sonrasında zeytinyağı ile masaj yapabilirsiniz.

Limon Suyu

Limon suyuna bir miktar zeytinyağı ekleyin ve mikrodalgada ılık hale gelecek kadar ısıtın. Uyumadan önce tırnaklarınıza uygulayın.

Bütün bu uygulamaların daha etkili olabilmesi için bakım rutini haline getirmeniz gerekebilir.

Kadın Gibi ekibi olarak bu yazımızda sizler için: ‘‘Tırnak kırılmasına ne iyi gelir?” konusu hakkında çeşitli bilgiler sunduk. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgi için bizim iletişim kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.