Sıradaki içerik:

Hamilelikte Kilo Alımı İle İlgili 10 Önemli Bilgi

e
sv

Tiroid Bebek Sahibi Olmaya Engel mi?

220 okunma — 08 Şubat 2018 14:29
Tiroid Bebek Sahibi Olmasına Engel Mi

Bebek sahibi olmak isteyen anne adaylarının gebelik öncesinde ve gebelik sürecinde tiroid bezlerini kontrol ettirmeleri gerekecektir. Tiroid bebek sahibi olmasına engel mi? sorusu bu doğrultuda meydana geliyor. Kadınlarda kalıtsal ve kalıtsal olmayan nedenlerle gebelik isteği elde edilemeyebiliyor.

Tiroid Kısırlık Yapar Mı?

Kalıtsal neden olarak tiroid bezlerinin normal çalışmaması gösterilebilir. Tiroid vücudu etkisi altına alan bir bezdir. Bu bezin normal çalışmaması vücutta ki bir çok organın olumsuz etkilenmesine sebebiyet verir.

Kadınların yumurtalıkları ve erkeklerinde sperm hücreleri tiroid bezinin normal çalışmamasından olumsuz yönde etkilenebilir. Eğer tiroid zehirleyici ve tembel ise gebeliğin oluşmaması da muhtemel olacaktır.

Tiroid bezi en başta cinsiyet hormonları olmak üzere diğer hormonlar ile de etkileşim halindedir. Erkeklerde sperm hücrelerinin  tembel olmaması kadınlarda da yumurtalıkların normal düzeyde çalışabilmesi için tiroid bezlerinin normal düzeyde çalışıyor olması gerekir. Tiroid bezlerinin az veya çok çalışması hem kadınlarda doğurganlığın azalmasına hem de erkeklerde sperm üretiminin anormal hale düşmesine sebebiyet verebilir.

Tiroid bezleri normal düzeyde çalıştığında ise kadınların gebe kalması daha yüksek bir ihtimal olabileceği gibi bebeğin de anne karnında sağlıklı bir gelişim göstermesini sağlar. Normalin dışında çalışan tiroid bezleri kısırlığa neden olmanın yanı sıra erken doğum riski ve düşükleri de beraberinde getirebilir. Tiroid kısırlık yapar mı sorusu erkeklerde ve bayanlarda birbirine yakın oranda kısırlık yaşanmasına neden olur.

Tiroidin Gebeliğe Etkisi

Tiroid bezinin gerek az çalışması gerekse normalden fazla çalışması gebeliğin oluşmasına olumsuz etki yaratabilmesinin yanında gebelik oluşması halinde bebekte çeşitli sağlık sorunlarının yaşanmasına sebebiyet verebiliyor. Bebekte zeka geriliği ortaya çıkabiliyor. Bunun yanında yine bebekte çeşitli gelişim bozuklukları ile karşılaşılabiliyor. Anne düşük riski ile rastlaşabiliyor.

Dolayısıyla gebelik düşünen bayanların gebelik öncesinde tiroid bezlerini kontrol ettirmeleri gerekiyor. Tiroidin gebeliğe etkisi göz önüne alınarak tiroid hastalığı tanısı konulmuş bayanların muhakkak gebelik sürecini kadın doğum uzmanı, iç hastalıkları uzmanı ve eğer gerekiyor ise endokrinoloji uzmanı kontrolü altında geçirmeleri gerekiyor.

Gebelik ve Tiroid Nodülü

Gebelerde sıklıkla görülen iki tür troid problemleri vardır. Birincisi hashimato tiroidi adı altında iyot eksikliğinden veya kronik tiroid rahatsızlıklarından kaynaklanan gebelik ve tiroid nodülüdür. Diğeri ise hipertiroidi denilen zehirli guatr ve noduler guatr olarak adlandırılır.

Birde doğumdan sonra ortaya çıkan post-partum tiroidi bulunur. Bu da sık karşılaşılan bir tiroid hastalığıdır. Gebeliğin erken dönemlerinde böbreklerden fazlası ile iyot atılımı ortaya çıkar. Bu da hamilelerin iyot gereksinimini artırır. İyot gereksinimin artması nedeni ile artık sofralık tuzlar içerisinde iyot bulundurulur. Gebeler yeterli iyot almazlar ise biyolojilerinde değişiklik görülebilir. Hem anne hem de bebekte guatr gelişmesi muhtemeldir.

Gebelikte Tiroid Tedavisi

Eğer erken dönemde tiroid hastalıkları belirlenmiş ve bu hastalıkların tanısı konulmuş ise hem anne hem de bebeğin sağlığı korunarak gerekli müdahaleler yapılabilir. Gebelikte tiroid tedavisi antitiroid ilaçlarla sağlanır. Propycil ilaçlar plesantadan en az geçişe sahip olması nedeni ile gebelikte tiroid tedavisinde en çok tercih edilen ilaçtır. Tedavi aşamasında anneye verilen ilacın dozu son derece önemlidir.

Az miktarda verilen dozların ne anneye ne de bebeğe herhangi bir zararı olmamaktadır. Eğer doz iyi ayarlanamazda ve yüksek miktarda anneye doz verilirse bu durum bebekte guatr oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle gebelerin endokrin uzmanları ile gebelik sürecilerini geçirmeleri önerilir. Az dozda verilen ilaçlar anne sütünü de az oranda etkiler

[irp][irp][irp]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.