Sıradaki içerik:

Kaşları Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler!

e
sv

Topuklu Ayakkabı ile Düzgün Yürümek!

326 okunma — 13 Haziran 2019 15:06
Topuklu Ayakkabı ile Düzgün Yürümek

Kadınların baştan çıkarıcı silahlarının cephaneliğinde, yüksek topuklu ayakkabılar belirgin şekilde öne çıkıyor. İlginçtir ki, bu cinsiyet sinyalinin erkek davranışları üzerindeki etkisi henüz bilim adamları tarafından kanıtlanmış değildir.

Topuklu Ayakkabı ile Nasıl Düzgün Yürünür?

Topuklu ayakkabılar tüm hanımların vazgeçilmezidir.

Her kadına güzel bir görünüm katan topuklu ayakkabılar ile yürümek zor iş olsa gerek.

Bugün sizlere, topuklu ayakkabı ile düzgün yürümek konusunda ipuçları vereceğiz. Okumaya devam edin.

 • Dikkate alınması ilk şey ayakkabı seçimidir. Topuk yüksekliği, ayakkabının şekli, ayağınızın rahatlığı yürümenize etki eden bir unsurdur.
 • Yüksek topuklu ayakkabılarla yürürken, duruşunuz çok önemlidir. Odaklanarak dik durduğunuz takdirde düzgün bir yürüyüşe sahip olduğunuz gibi aynı zamanda da başınızın dik olmasını sağlayacaksınız.
 • Topuklu ayakkabı ile yürürken ayağınıza bakmaktan kaçının. Bunu yapmak için başınızı kaldırın ve dümdüz görünün. Omuzlarınızı kaldırın ve vücudunuzu dik tutmak için çaba sarf edin.
 • Yürürken bacaklarınızın birbirine yakın olması önemli bir unsurdur. Bacaklarınız birbirine yakın olduğu takdirde, yürümenizde herhangi bir sorun olduğunu görmeyeceksiniz.
 • Yürümeye başladığınızda, topuktan ayağa doğru yürüyün. Düz ayakkabılardaki gibi önce topuğa sonra ayağa basarsanız daha düzgün yürüdüğünüzü göreceksiniz. Ayağınızı öne doğru itmeye veya düz yürümeye çalışmayınız. Doğal yürümeye özen gösterin.
 • Vücut ağırlığınızı yaymaya çalışın. Topuklu ayakkabılar ile sert yürüdüğünüzde, ayaklarınızda daha fazla ağırlık olduğunu fark edeceksiniz.
 • Yavaş yavaş hareket edin. Yüksek topuklu ayakkabılarla yürümek, düz ayakkabılarla yürümekle aynı şey değildir. Topuklu ayakkabılar bizim adımlarımızı küçültür. Bu yüzden topuklu ayakkabılar üzerinde çok fazla kaldığınızda dizlerinizde fazla bir bükülme olduğunu fark edeceksiniz. Unutmamalısınız ki topuklu ayakkabının topuğu ne kadar yüksekse, adımlarınız o kadar kısadır.
 • Hayatınızda hiç topuklu ayakkabı giymediyseniz, küçük topuklu ayakkabılarla başlamanız daha iyi olacaktır. ,
 • Rahat topuklu ayakkabılar seçin. Bunun için, kendinizin daha rahat ettiği, kalın veya kare topuklu ayakkabılar tercih edin. Topuk ne kadar kalınsa, o kadar fazla dengeye sahip olursunuz.
 • Birkaç saatten fazla topuklu ayakkabı giymeyin. İlk defa topuklu ayakkabı giyecekseniz eğer gün boyunca topuklu ayakkabıları ayağınızda tutmayın.
 • Topuklu ayakkabılarınızın yanında her ihtimale karşı bir düz ayakkabı daha bulundurmalısınız. Eğer gün boyunca topuklu ayakkabı üzerinde bulunmak zorundaysanız, bu ayakkabılar bir süre sonra ayaklarınızı ağrıtmaya başlayacaktır. Ağrılar dayanılmaz olduğu esnada, yanınızda bulunan düz ayakkabıyı giyebilirsiniz.

[irp posts=”7488″ name=”Topuklu Ayakkabı Seçimi ve Kombin Önerileri”]

Topuklu Ayakkabıların Ayaklara Zararları

Topuklu ayakkabılar bacaklarınızı şekillendirip, siluetinizi geliştirir ve size şık bir görünüm kazandırır. Aynı zamanda bir sürü kıyafete stil veren topuklu ayakkabılar size zarif, kadınsı bir görünüm kattığı gibi, uzun süre ayaklarınızda kaldığı takdirde ayaklarınıza zarar verebilir.

Topuklu Ayakkabı Zararlı Mı?

Topuklu Ayakkabı Zararlı Mı?

Topuklu ayakkabılarla yürümek, vücudun ağırlık merkezini ileri doğru hareket ettirir. Bu özellikle eklemlerdeki ağrılar için önemli bir durumdur. Ayaklarınız zeminde düz durduğunda, vücudun ağırlığı giderek artış göstermektedir.

Ortalama olarak 10 cm yükseklikte topuklu ayakkabılar için vücut ağırlığının %90’ı ön ayaklarda toplanırken, ortalama 6 cm yükseklikte topuklu ayakkabılar için vücut ağırlığının %75 i ön ayakta toplanır. Normal bir insan vücudunun bu ağırlığı uzun süre taşıması mümkün değildir.

Topuklu ayakkabılar, vals valgus adı verilen ayaklardaki parmak şekil bozukluğunun da nedenlerinden biridir. Bu parmak şekil bozukluğunun en önemli nedeni ise, ön ayağa aşırı yüklenmeden dolayı olmaktadır.

topuklu ayakabı modası

İdeal Topuklu Ayakkabı Seçimi

Topuklu ayakkabı ile yürümek, dizlerde hafif sapmalara neden olurken, ağrıya ve patellofemoral ağrıya da neden olabilir. Bu nedenle diz ağrısı, eklem ağrısı, romatizma ağrısı olan kişilere topuklu ayakkabı kullanımı önerilmemektedir.

[irp posts=”4566″ name=”Basit Güzellik Önerileri”]

[irp posts=”4478″ name=”Kadınları Çekici Gösteren Özellikler”]

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.