Sıradaki içerik:

CC Krem Nedir? En İyi CC Krem Ürünleri

e
sv

Vajinada Kıl Kurdu Enfeksiyonu Nedir? Nasıl Tedavi Uygulanmalı?

208 okunma — 29 Temmuz 2021 14:28
Vajinada Kıl Kurdu Enfeksiyonu Nedir? Nasıl Tedavi Uygulanmalı?

Vajinada Kıl kurdu ya da bilinen diğer adıyla bağırsak kurdu en yaygın görülen bağırsak parazitlerinden biridir. Özellikle hijyen hassasiyetinin yeni yeni gelişmeye başladığı okul çağındaki çocuklarda daha sık görülür. Bu yüzden kreşlerde, okullarda ve öğrenci yurtlarında sıkça rastlanmaktadır.

Anüse yerleşen ve burada üreyen kıl kurdu özellikle kadınlarda vajinaya kadar ilerleyebilir. Hatta vajinal enfeksiyona neden olabilir. Bu yazımızda kıl kurdu nedir, kıl kurdu belirtileri nelerdir ve kıl kurdunu önlemek için nasıl bir tedavi uygulanmalı soruları hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Vajinada Kıl Kurdu Nedir?

Vajinada Kıl Kurdu Nedir?

Vajinada Kıl Kurdu Nedir?

Bilinen en yaygın ve en bulaşıcı enfeksiyon türlerinden biri kıl kurdu enfeksiyonudur. Tıp literatüründe enterobiasis olarak da geçmektedir. Her yıl özellikle okul çağındaki çocuklar başta olmak üzere milyonlarca insan kıl kurdu enfeksiyonu ile mücadele etmektedir. Genellikle hijyen eksikliğinden, iyi pişmemiş etten yapılan yemeklerden, ağız ya da dışkı yoluyla bulaşmaktadır.

Kıl kurdu parazitleri, parazitlere ait yumurtaların yutulması veya solunması sonucu bulaşırlar. Vücuda giren yumurtalar ince bağırsağa yerleşir ve birkaç hafta içerisinde yetişkin kıl kurtlarına dönüşürler. Daha sonra yetişkin kıl kurtları kalın bağırsağa geçerek anal bölgeye ulaşırlar ve geceleri anüsü çevreleyen deri kıvrımlarına binlerce kıl kurdu yumurtası bırakırlar.

Kadınlarda anüsten çıkan dişi kıl kurtları eğer ölmezlerse vajinaya doğru hareket etmeye başlarlar. Uterusun dış ağzına ve uterus boğluğuna kadar geçebilirler. Hatta daha sonra fallop tüplerine, yumurtalıklara ve periton boşluğa kadar uzanarak vulva ve vajna da enfeksiyon oluşturarak iltihaplanmasına neden olabilirler. Böyle bir durumda akıntı ve vulvada kaşınma meydana gelebilir. Yapılan araştırma raporlarına göre idrar yolu enfeksiyonu geçiren genç kadınların üçte birinin kıl kurdu enfeksiyonu yaşadığı belirlenmiştir.

Vajinada Kıl Kurdu Belirtileri Nelerdir?

Vajinada Kıl Kurdu Belirtileri Nelerdir?

Vajinada Kıl Kurdu Belirtileri Nelerdir?

Kıl kurtları vücutta az miktarda yetişkin olarak bulunuyor ise bazen belirtiler hafif olabilir hatta hiç olmayabilir. Kıl kurdunun neden olduğu enfeksiyon arttıkça belirtilerde buna bağlı olarak orta veya ağır düzeyde artacaktır. Kıl kurdu belirtilerinin bazıları ise şunlardır;

  • Kıl kurdu yumurtaları vücuda girdikten 4 hafta sonra yetişkin kıl kurtları olarak anal bölgeye doğru ilerlerler. Anüse kadar ulaşan dişi kıl kurtları yumurtalarını anüs derisinin kıvrımları arasına bırakırlar. Jelimsi bir kıvama sahip madde içerisine yumurtalarını yerleştiren dişi kıl kurtları bu işlemi genellikle geceleri gerçekleştirirler. Bu yüzden geceleri anal bölgede görülen rahatsız edici boyuttaki kaşınma en önemli belirtilerden biridir.
  • Geceleri yumurta bırakmalarını neden olduğu bir diğer belirti ise uykuda bozulma ve huzursuzluk yaşanması.
  • Kıl kurtları vajinaya kadar ulaştıklarında ile vajinada kaşıntı ve vajinal akıntıya neden olurlar.
  • Yorgunluk, halsizlik ve baş ağrısı da bilinen diğer belirtiler arasındadır.

Özellikle geceleri vajinal bölgenizde artan kaşınmalar ve vajinal akıntınızda artış varsa kıl kurdu enfeksiyonu ile karşı karşıya olabilirsiniz. Enfeksiyonun daha da ilerlememesi için bir doktor ile görüşmenizde fayda var.

 

Vajinada-Kıl-Kurdunu-Önlemek-İçin-Nasıl-Bir-Tedavi-Uygulanmalı-

Vajinada-Kıl-Kurdunu-Önlemek-İçin-Nasıl-Bir-Tedavi-Uygulanmalı-

Vajinada Kıl Kurdunu Önlemek İçin Nasıl Bir Tedavi Uygulanmalı?

Kıl kurdu enfeksiyonları genellikle ciddi problemlere neden olmasalar da kadınlar için tehlikeli olabilirler. Nadir olarak görülse de vajinaya kadar ulaşmış kıl kurdu enfeksiyonu üreme organlarında enfeksiyonlara neden olabilir. Kıl kurdunu önlemek için ise en önemli şey kişisel hijyen ve bakım tedbirleridir. Ayrıca kıl kurdu yumurtaları yüzeylere yapışıp 2 hafta yaşayabilirler.

Düzenli yüzey temizliği de kıl kurdu enfeksiyonunu önlemek için oldukça önemlidir. Aldığınız bütün temizlik ve hijyen tedbirlerine rağmen kıl kurdu enfeksiyonuna maruz kaldıysanız tedavi iki şekilde yapılmaktadır. Öncelikle 6 haftalık sıkı bir hijyen takvimi uygulanır ve bununla eş zamanlı ilaç kullanılır. Evdeki herkese bulaşacağı düşünülerek bu tedaviler evdeki herkes tarafından uygulanmalıdır.

Kadın Gibi ekibi olarak bu yazımızda sizler için: ‘‘Vajinada kıl kurdu” konusu hakkında çeşitli bilgiler sunduk. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgi için bizim iletişim kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.