Sıradaki içerik:

Ten Uyumu Nedir, Nasıl Anlaşılır?

e
sv

Vajinal Kaşıntı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

178 okunma — 23 Ocak 2018 14:24
Vajinal Kaşıntı

Vajinal Kaşıntı Nedenleri?

Vajinada kaşıntı oluşumun en önemli nedenleri kullanılan antibiyotik, doğum kontrol hapı gibi maddelerin yararlı bakterileri öldürerek zararlı olanların üremesi için uygun ortam yaratmasıdır. Yani kaşıntının nedeni büyük ihtimalle vajinal mantara neden olan bakterilerdir.

Vücudun bağışıklık sisteminde hafif zayıflamalar olduğunda bu zararlı bakteriler harekete geçer. Vajinada kaşıntı varsa, büyük bir ihtimalle vajinal mantar hastalığının varlığına işarettir. Bu hastalığın tıp dilindeki adı “Candida Albicans”tır.

Vajinal kaşıntı neden olur, nasıl geçer?

Vajinanın doğal yapısından dolayı, burada bakterilerin üreme ihtimali daha çoktur. Peki vajinada mantar neden oluşur? Kesin olmasa da, ihtimalleri sizin için derledik.

Vajinal Kaşıntı Nedenleri

1 – Stres

Stres vücudunuzun dengesini bozar ve bağışıklık sisteminizin zayıflamasına neden olur. Bu da vajinada bakterilerin üremesine ve mantar oluşumuna davetiye çıkarır.

2 – Aylık menstruasyon döngüsü

Vücudundaki hormonal değişimler  bakterilerin üremesine ve mantar oluşumuna neden olur.

3 – Menopoz

Her kadının yaşayacağı bir dönemdir. Maalesef bu dönemde vücut senkronunun bozulması mantarı da beraberinde getirebilir.

Vajinal kaşıntı neden olur, nasıl geçer?

4 – Doğum kontrol hapları

Doğum kontrol hapları da vücuda göre değişik yan etkiler gösterebilir. Eğer doğum kontrol hapı kullanmaya başladıktan, bir süre sonra vajinal kaşıntınız oluştu ise bu durumda doktorunuza danışarak doğum kontrol hapınızı değiştirmeniz lazım.

5 – Spermlerin vajinada uzun süre kalması

Spermlerin vajinayla uzun süre temasıyla birlikte vajinanın pH dengesi bozulur. Bu durumda bakteriler için oldukça elverişli bir ortam oluşur.

6 – Antibiyotik kullanımı

Antibiyotik kullanımı vücudun hastalığa karşı direnç kazanmasını sağlarken, hormonal dengeyi bozabilir. Vücudundaki hormonal değişimler  ise bakterilerin üremesine ve mantar oluşumuna neden olur.

7 – Yanlış beslenme

Genelde kilo vermek için aniden diyete giren kişilerde, bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla beraber bakterilerilere davetiye çıkar. Ayrıca, üksek oranda karbonhidrat, yağ ve şeker tüketimide mantar oluşumuna neden olur.

8 – İç çamaşırları

iç çamaşırı çok önemlidir. Naylon iç çamaşırları vajinal bölgenizi terleterek, cildin nefes almasını önler ve bakteri üremesini tetikleyen uygun bir ortam oluşmasına neden olur. Naylon iç çamaşırı yerine pamuklu iç çamaşırlarını tercih etmelisiniz.

9 – Özel bölge bakım ürünleri

Kokulu ped, özel bölge bakım kremi,  jel, tampon gibi bakım ürünlerinin kullanılması, bu ürünlerin içinde bulunan kimyasal maddelerin vajinanın doğal dengesinin bozulmasına yol açar.

10 – Vajinal duş 

Vajina kendi kendini temizleyebilen bir organdır. Vajina içinde sürekli temizlik yapılırsa bir süre sonra pH dengeleri bozulmaya başlar. Bu da bakterilerin üremesine ve mantar oluşumuna neden olur.

Vajinal kaşıntıdan kurtulmak için öncelikle doktorunuza danışın. Bu enfeksiyondan kurtulmak için bir çok yöntem var. Vajinal bölge için kremler, ilaçlar mevcuttur. Bunların yanısıra bitkisel ve doğal tedavi yöntemleri de var.

Vajinal kaşıntıya bitkisel çözüm

Elma sirkesi

Vajinal kaşıntısına evde bitkisel çözüm ile de çözüm bulabilirsiniz. Elbette tüm bu doğal tedavi yöntemlerini denemeden önce bir kadın doktoruna danışmalısınız. Eğer uzman hekim bu tedaviyi onaylamazsa denenememeniz gerekir. Mantar önleyici özellikleri ile vajinal kaşıntıları tedavi etmek için elma sirkesi oldukça etkili bir bitkisel çözümdür. Güçlü anti bakteriyel ve anti fungal özellikleri vardır. Cildin ph dengesinin korunmasını sağlar.

1 – Biraz elma sirkesi ile balı karıştırın ve elde ettiğiniz karışımı her gün 2 kez düzenli olarak tüketin.

2 –  Bir bardak ılık suyun içerisine biraz elma sirkesi ekleyin ve karışımı vajinaal bölgenize bir pamuk yardımı ile uygulayın. Bir süre beklettikten sonra su ile iyice durulayın. Bu uygulamayı her gün düzenli olarak birkaç kez yapabilirsiniz.

[irp posts=”957″ name=”Vajinismus Nedir ve Belirtileri”]

[irp][irp]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.