Sıradaki içerik:

Cinsel İlişkide Korunma Yolları

e
sv

Vajinismus Nedir ve Belirtileri

154 okunma — 12 March 2015 02:24

Vajinismus, kadınlarda görülen cinsel bir işlev problemidir. Pelvis kaslarının istem dışı kasılarak cinsel birleşme esnasında acı ve ağrıya neden olması veya cinsel birleşmenin gerçekleşememesine vajinismus denir.

Öncelikle vajinismusun fiziksel bir engelden mi olup olmadığını araştırılır. Jinekoloğa veya uzman kişilere danışılır. Eğer fiziksel bir engel tespit edilmemişse psikoloji ve terapi konusunda uzman kişilere başvurulur.

Vajinismus Nedir ve Belirtileri

Vajinismus belirtileri; cinsel ilişkiden zevk alınamaması, cinsel birleşme esnasında cinsel bölgede ağrı hissetme, partneriniz veya eşinizle cinsel ilişkiye girmekten korkma sonucu ilişkiye girilememesi veya cinsel ilişkiyi sonlandıramamak olarak tanımlanır.

Cinsel ilişkiye kısmen girilebilmesi , penisin bir kısmının vajinaya girebilmesi ,vajinanın içine parmağınızı yerleştirememe, vajinal ultrasona girememe, vajina içine tampon yerleştirememe, tıbbi nedenlerden dolayı kullanılması gereken ilaçları kullanamama gibi nedenlerdir.

Vajinismus problemi olan kişiler ön sevişme anında zevk almakta ve rahatlamaktadır. Partneri veya eşi veya kendisi tarafından elle klitoris uyarılarak orgazm olabilmektedirler. Bu hastaların pek çoğu cinsel birleşme olmaksızın sürtünme ile de orgazm yaşayabilmektedirler.

Tek problem penisin vajina içine girmesidir. Birleşme esnasında hasta korku içinde kasılır, bacaklarını kapatarak eşini iter ve ilişkiyi sonlandırır. Bu durumda kocalar eşlerine hoşgörülü davranmalıdır. Eşlerine baskı yapmamalı, anlayış göstermeleri, farklı yöntemlerle eşlerini mutlu edebilmeyi başarmayı öğrenmelidirler.

Ayrıca vajinismus olan kadınlar hastalıklarını gizleyerek kocalarını mutlu etmek yerine tedavi olma tercih etmelidirler. Hastalığın nedenine uygun olarak jinekolog veya psikoloji uzmanları yardımıyla tedavi olunmalıdır. Cinsel ilişki acı duymak için değil, zevk almak içindir.

[irp posts=”4431″ name=”Kadınları Cinsellikten Soğutan 10 Neden!”]

[irp posts=”1274″ name=”Cinsel Bölgede Mantar Nedenleri”]

[irp posts=”1183″ name=”Cinsel Bölgede Çıkan Et Benleri”]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.