Sıradaki içerik:

Yeni Sezon Toptan Eşofman Altı Modelleri

e
sv

Vücut Şekillendirme Yöntemi: Liposuction

331 okunma — 26 September 2020 23:37
Vücut Şekillendirme Yöntemi

Liposuction, halk arasında “yağ aldırma” olarak da bilinir. Vücutta inatçı yağlanmaların oluştuğu bölgelerde vakum tekniğiyle uygulanan cerrahi bir müdahaledir. Bu işlem ile deri altı yağ dokusu emilerek vücut dışına alınır. Diyet ve egzersiz sonucu çözüm alınamayan yağlanmış bölgelere uygulanan bir operasyondur. Bu nedenle doğrudan zayıflama aracı olarak görülmemelidir. Operasyon sonrası kontrollü bir diyet ve fiziksel aktivitenin de yardımıyla istenilen kiloya ulaşılabilir.

Liposuction (Liposakşın) Nasıl Yapılır?

Ameliyat öncesi bölgeler işaretlenir ve fotoğraflar çekilir. Hastaya genel ya da lokal anestezi uygulanır.

Cilde küçük kesikler atılır. Kanüller, kesiklerden içeri yerleştirilir. Deri altındaki yağ, kanülün bağlı olduğu vakum makinesi yardımıyla vücut dışına çıkarılır. İşlem bittikten sonra bölgelere dikiş atılır.

Genellikle her giriş noktası için 1 dikiş yeterli olmaktadır. Liposakşın ameliyatı sırasında genel anestezi uygulandıysa veya bir seferde çok miktarda yağ alındıysa oluşabilecek komplikasyonların önüne geçmek için 1 gece hastanede kalınır.

Lokal anestezi uygulandıysa ameliyattan birkaç saat sonra hastaneden çıkış yapabilirsiniz. Alınacak yağ miktarına bağlı olarak ameliyat süresi yarım saat ile 3 saat arasında değişkenlik gösterir.

Liposuction ile Ne Kadar Yağ Alınır?

Liposuction (liposakşın) ameliyatında alınacak yağ miktarı kişinin sağlığı ve hedefe göre değişiklik gösterebilir. Operasyon bölgesine göre değişmekle birlikte vücuttan en fazla 4-5 kilo kadar yağ kaybı sağlanabilir. Bu yüzden obezite seviyesindeki hastaların liposuction yerine diğer cerrahi yöntemleri tercih etmeleri tavsiye edilir.

Hangi Bölgelere ve Kimlere Uygulanır?

Kadın ve erkeklerde yağlanma farklı bölgelerde olur. Buna bağlı olarak kadınlarda kalça ve basen bölgesinde yağlanma yoğun olmakla birlikte vücudun diğer pek çok dağınık yerinde depolanmaktadır. Erkeklerin ise karın ve bel bölgesinde yağlanma görülür.

İşlem bu bölgelere uygulanabileceği gibi üst-alt kol, sırt, uyluk, göğüs bölgesi, yanak, çene, boyun, baldır, ayak bileğine de uygulanabilir. Liposuction bir zayıflama yöntemi olmaktan ziyade bölgesel incelmeyi ve vücut hatlarını düzeltmeyi sağlayan bir yöntemdir.

Diyet ve egzersizden sonuç alınamamışsa liposuction uygulamasına başvurabilirsiniz. Liposuction, sistemik bir sağlık problemi olmayan, hamile ya da yeni doğum yapmış olmayan herkese uygulanabilir. Liposuction için yaş bir engel olmasa da deri elastikiyetinin yaşa bağlı kaybından dolayı ileriki yaşlarda uygulanması tavsiye edilmez.

Liposuction Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Operasyondan sonra mutlaka korse kullanılmalıdır. Bu korseler alınan yağ dokusuna bağlı olarak 4-8 hafta kullanılır. Ödem ve morluklar 15 gün içinde yok olur. Ameliyattan bir hafta sonra dikişler alınır. 3-4 hafta sonra da normal egzersizlere dönülebilir. Liposuction ameliyatı sonrası gözlemlenen değişimler ilk 6 ay içerisinde maksimum seviyeye ulaşmaktadır. Operasyon sonrası beslenme biçimine dikkat edilmeli, uygulama yapılan bölgenin tekrar yağlanabileceği unutulmamalıdır.

Alternatif Yağ Aldırma Yöntemi Olan Lazer Liposuction Nedir?

İlgili bölgeye lazer ışınları gönderilerek yağ hücrelerinin patlatılması sağlanır. Milimetrik olarak açılan kesiklerden deri altına girerek eritilen yağ hücreleri çekilir. Bu işlemde kullanılan kanüllerin çok ince olması nedeniyle ameliyat sonrası iz kalma problemi ortadan kaldırılır, dikişe gerek kalmaz. Liposuction uygulamasına karşın kanama görülmez. Daha az ağrı hissedilir. Seansların süresi 15-60 dakika sürer. Karın, sırt, bel, gıdı, çene, kolda olan yağlanma ve sarkmalarda oldukça etkilidir.

Liposuction Fiyatları Nedir?

Liposuction fiyatları alınacak yağ miktarı, alan sayısı, hastanın yaşı, kilosu, anestezi türü, ek tedavi hatta uygulamanın yapılacağı şehre göre değişiklik gösterebilmektedir. Doktor konsültasyonundan sonra fiyat belirlenir. Siz de istenmeyen yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alpaslan Topçu’ya danışmayı unutmayın.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.