Sıradaki içerik:

Migren Nedir ? En İyi Migren İlaçları Nelerdir?

e
sv

Yağ Aldırma (Liposuction) Ameliyatı Nedir?

283 okunma — 12 Ağustos 2018 10:06
Yağ Aldırma Ameliyatı

Liposuction vücudun çeşitli bölgelerinde oluşmuş olan yağ tabakaları kötü bir görüntü yaratmasının yanı sıra metabolizmada meydana gelen hastalıkları da engellemek amacıyla ortaya konulan veya yağ aldırma ameliyatı olarak ifade edilmektedir.

Yağ Aldırma (Liposuction) Ameliyatı Nasıl Olur?

Yağların alınması işlemi sonrasında da bu tip sorunların ortadan kaldırılmasına dair girişimler içerisinde yer alacak olan hastalar; vücudun genel olarak karın ya da basen bölgesinde söz konusu cerrahi müdahalelerin uygulanması konusunda uygulanabilmektedir.

Bu tür cerrahi müdahaleler aynı zamanda da bir nevi zayıflama ameliyatı olarak da görülebilmekte olup; ameliyat sonrasında hastaların gözle görülür bir kilo kaybına uğramaları da söz konusu olacaktır.

Liposuction ameliyatı sayesinde vücut içerisinde yer alan ve belli bölgelerde depolanan yağ hücrelerinin sayısında gözle görülür bir azalma meydana gelecektir.

Böylelikle aşırı kiloları ile sorun yaşayan hastaların hacim olarak da küçülme yaşamış oldukları söylenebilecektir. Ameliyat sonrasında da bu bölgelerde yağ toplanmaya başlaması olasılığı daha düşük olarak seyretmekte olup; yeniden yağ aldırma ameliyatının tekrar edilmesine de herhangi bir gerek duyulmayacaktır.

Farklı farklı biçimlerde de yapılacak olan yağ aldırma cerrahi müdahaleleri farklı tedavi süreçlerine hastaların dahil olmasını sağlamakla beraber bu konuda da hastaların amaçladıkları sonuçlara diyete oranla daha kısa bir evre içerisinde ulaşmaları durumu ortaya çıkacaktır.

Liposuction adı altında gerçekleştirilecek olan söz konusu eylemler içerisinde bu tip durumlar her cerrahi müdahale sonrasında da etkin bir halde kullanılabilecektir.

Liposuction (Yağ Aldırma) Müdahale Türleri

Liposuction cerrahi müdahalesi farklı farklı biçimlerde gerçekleştirilmekte olsa da vücut içerisinde yağlardan kurtulması sonucunu tüm operasyon biçimleri sağlamaktadır. Bunlar içerisinde yer alan liposhaping vücut içerisinde yer alan yağların şekillendirilmesi ile bilinen cerrahi müdahale olarak değerlendirilmektedir. Bunun yanında ilaç tedavisi ile yağ eritim işlemi de lipoliz adı altında sağlanmaktadır.

Aynı zamanda bodycontouring de vücut hatlarının belirlenmesi ve ortaya çıkarılmasına dair bir işlem olarak öne çıkmaktadır. Bu tür müdahaleler esnasında sadece lipoliz esnasında ilaç tedavisi uygulandığı için operasyona gerek duyulmamakta; geri kalan tüm türlerde ise cerrahi müdahalelere yer verilmektedir.

Lazer Liposuction (Yağ Aldırma) Ameliyatı

Vücut kitle endeksinin fazla olduğunu düşünen ve ağırlığından dolayı zor bir yaşam içerisinde olan hastaların lazer liposuction ameliyatı sonrasında istediklerine ulaşmaları sonucu ortaya çıkabilecektir. Lazer liposuction ameliyatı esnasında yağ birikiminin söz konusu olduğu bölgelere küçük bir kesik atılarak o bölgedeki yağ dokularının lazer yardımı ile ortadan kaybolması işlemi sağlanacaktır.

1 ile 3 saat içerisinde değişiklik gösterecek olan bu ameliyat türü herhangi bir risk ya da sorun yaşamadan tamamlanacaktır. Boyun, göbek ya da basen bölgelerine uygulanacak olan lazer liposuction müdahalesi verimli sonuçları sağlayarak insanların hızlı bir kilo kaybı yaşamalarına da ön ayak olan operasyonlar olarak da ifade edilecektir.

Liposuction Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Liposuction (Yağ Aldırma) Ameliyatı Öncesinde Yapılması Gerekenler

Yağ aldırmaya dair cerrahi müdahale yaptırmaya karar kılacak olan hastaların; düzenli ve programlı bir hayat içerisinde olmaları durumu istenecektir. Doğru doktoru seçerek başarılı bir ameliyat süreci geçirecek olan hastaların bu konuda araştırmacı bir tavır takınmaları kendi lehlerine gelişecek olan bir olgu olarak ifade edilecektir.

Aynı zamanda da kendi yaşamlarını da kontrol altına almak durumunda kalacak olan hastaların; beslenme ve kötü alışkanlıkları konusunda da değişime gitmeleri durumu da söz konusu olacaktır.

Liposuction ameliyatı öncesi bu tip eylemler içerisinde olacak olan hastaların aynı zamanda da ameliyattan 8 saat öncesine kadar herhangi bir gıda ya da içecek tüketmemeleri gerektiği konusunda da bilgiler verilmektedir.

Liposuction (Yağ Aldırma) Ameliyatı Sonrası

Liposuction ameliyatı sonrasındaki evre de herhangi bir zorlanma yaşamadan ve şikayet durumu söz konusu olmadan tamamlanacak olan bir durum olarak ifade edilmektedir. Ameliyat sonrası dönem içerisinde müdahale edilen bölgede de herhangi bir ağrı görülmeyecektir.

Ancak doktorların istediği biçimlerde bir hayatı sürdüremeyerek önermedikleri durumlarda cerrahi müdahalenin olduğu alanlarda ağrı ve acı hissedilmesi durumu söz konusu olacaktır. Dikişli olan bölgelerde kanamalar da meydana gelebileceği gibi aynı zamanda şişlik, uyuşukluk, karıncalanma ve yanma da meydana gelebilecektir.

Bu yüzden de ameliyat sonrasında doktorların söylediklerinin tamamına uyulmasını sağlamak uzun vadede fayda getiren ve herhangi bir soruna mahal vermeyen gelişmeler arasında da yer alabilecektir.

Güneş ışınlarına da ameliyat sonrasında pek fazla maruz kalmak cilt renginde değişimlere sebep olabilecek türde bir sonuca neden olacağından dolayı uzak durulması gereken bir durum olarak ifade edilecektir.

Liposuction sonrasında operasyonun uygulanmış olduğu bölgenin elastik bandajlarla sarıldığı ve 5 ile 10 dikiş atıldığı da görülebilecektir. Bu bölgeye düzenli bir biçimde pansuman yaptırmak yaraların daha hızlı bir biçimde iyileşmesini de sağlayacaktır.

Cerrahi müdahale sonrasında meydana gelecek olan şişlikler de 2 ay içerisinde tamamen ortadan kalkacak ve vücut hatlarında da normalleşme olacağı saptanabilecektir. Liposuction sonrasında 6 ay içerisinde yara izleri de tamamen ortadan kalkacak olup; ameliyat olan kişilerin daha fit bir görüntüye elde etmeleri ve kusursuz bir fiziğe sahip olmaları sonucu da ortaya çıkacaktır.

Liposuction ameliyatları tekrarlanan bir cerrahi müdahale olarak bilinmektedir. 3 ile 6 ay aralığında yapılması durumu da herhangi bir sıkıntıyı ortaya koymayacaktır. Bir yağ aldırma ameliyat esnasında da 5 litreye kadar yağ alınabilmekte olup; cerraha bağlı olarak da bu miktarda değişiklik yapılabilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.