Sıradaki içerik:

Saç Kepeğine Ne İyi Gelir? Etkili Bakım Tavsiyeleri

e
sv

Yağ Oranını Düşürmek İçin Ne Yapmalı? Nasıl Beslenmeli?

183 okunma — 31 Temmuz 2021 16:52
Yağ Oranını Düşürmek İçin Ne Yapmalı? Nasıl Beslenmeli?

Yaz ayları yaklaşırken kış mevsiminde alınan kilolar, yaz mevsimi biterken ise tatilde alınan kilolar birçok insanın yaşadığı kilo problemlerindendir. Söz konusu kilo vermek olunca ise karşımıza bazı terimler çıkabilir.  Bunlardan bir tanesi de vücuttaki yağ oranıdır. Peki yağ oranı düşürme için akla ilk gelen nedir?

İdeal kiloya ulaşmak ya da sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için vücuttaki yağ oranı hesaplanmalı ve buna göre bir yol izlenmelidir.

Bu yazımızda vücuttaki yağ oranı ile ilgili en çok merak edilen konular hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Vücutta Yağ Oranı Nedir?

Vücutta Yağ Oranı Nedir?

Vücutta Yağ Oranı Nedir?

Vücutta yağ oranı en basit tanımı ile kişinin vücudunda bulunan yağ dokusu ağırlığı ile kişinin toplam ağırlığının oranıdır. Vücudumuz yiyeceklerden elde ettiği yağ dokularını enerji kullanımı ya da vücudu korumak için depolamaktadır. Her insan günlük hayatına devam edebilmek için enerjiyi sağlayan bu yağ dokularına ihtiyaç duymaktadır. Ancak belirli bir oran dışında vücudunuz yağ dokusu depolamaya başlarsa vücut aşırı yağlanmaya ve kilo almaya başlar. Aşırı yağlanmanın ve kilo almanın 2. Tip diyabet ya da obezite gibi ciddi hastalıkların yanı sıra kalp ve damar hastalıkları gibi birçok ciddi hastalığa neden olduğu da biliniyor.

Vücuttaki yağ oranını hesaplamak ise tartı üzerine çıkarak hesaplayabileceğiniz kadar kolay bir yöntem değil. Vücuttaki yağ oranını hesaplamak için farklı ölçüm yöntemleri bulunuyor. Ayrıca kişinin sağlıklı bir vücut için sahip olması gereken yağ oranı, cinsiyet, yaş ya da kilosuna göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden vücudunuzdaki yağ oranını en doğru şekilde öğrenmek istiyorsanız bir uzmandan yardım almanız gerebilir.

Yağ Oranını Düşürme: Ne Yapmalısınız?

Yağ Oranını Düşürme: Ne Yapmalısınız?

Yağ Oranını Düşürme: Ne Yapmalısınız?

Aynı cinsiyette, aynı yaşta ve aynı kiloya sahip iki kişiden biri daha kilolu görünüyor olabilir. Bunun nedeni muhtemelen kilolu görünen kişinin diğerine göre daha fazla yağ oranına sahip olmasıdır. Yağ oranının düşük olması kasların daha çok ortaya çıkmasını ve daha sağlıklı bir görünüme sahip olmanızı sağlayacaktır. Eğer yağ oranını iyileştirmek için ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız şu tavsiyelere göz atmanızda fayda var;

 • Yağ oranını düşürmek için ilk yapmanız gereken yağ oranını iyileştirmeye yönelik hazırlanmış bir beslenme ve antrenman programına sahip olmaktır. Bunun için uzmanlardan yardım almak daha etkili olacaktır.
 • Kendinizi yavaş yemek yemeye alıştırın. Yapılan araştırmalar yavaş yemek yemenin doyma hissini beyne daha çabuk ilettiğini ve aşırı yemek yeme eğilimini azalttığını göstermektedir.
 • Egzersiz programınıza ağırlık çalışmalarını eklemeye özen gösterin. Ağırlık antrenmanları kas kütlelerini arttırmaya ve geliştirmeye yönelik antrenmanlardır. Kaslar oluşmak ve gelişmek için daha çok enerjiye ihtiyaç duyalar. Bu da gerekli enerjinin sağlanması için daha çok yağ dokusunun yakılması demektir.

Bütün bu maddelerin yanı sıra sağlıklı bir uyku düzeninin ve stresten olabildiğince uzak bir yaşamın da vücuttaki yağ oranını etkileyen faktörlerden olduğunu unutmamak gerekiyor.

Vücuttaki Yağ Oranını Düşüren Yiyecekler

Vücuttaki Yağ Oranını Düşüren Yiyecekler

Vücuttaki Yağ Oranını Düşüren Yiyecekler

Vücudunuzdaki yağ oranını dengelemek için ilk dikkat edilmesi gereken konuların başında beslenme düzeni geliyor. Yağ oranı düşük besinler ya da yağ yakıcı yiyecekler ile beslenmek vücudunuzdaki yağ depolarını yakmaya yardımcı olarak yağ oranını düşürmenize yardımcı olacaktır. Yağ yakma özelliği olan yiyecekler ise şunlar;

 • Su
 • Kırmızıbiber
 • Yeşil çay
 • Elma Sirkesi
 • Tarçın
 • Yoğurt
 • Zerdeçal

Bu yiyecekleri gün içerisinde düzenli olarak tüketerek vücudunuzdaki yağ yakımını hızlandırabilir ve yağ oranınızı düşürebilirsiniz.

Yağ Oranını Düşürmek İçin Gerekli Egzersizler

Yağ Oranını Düşürmek İçin Gerekli Egzersizler

Yağ Oranını Düşürmek İçin Gerekli Egzersizler

Yağ oranı  için beslenme düzeninin yanı sıra en önemli adımlardan bir diğeri ise yağ yaktıran egzersizler. Spor salonunda profesyonel destek alarak yapabileceğiniz egzersizlerin yanı sıra evde de kolaylıkla yapabileceğiniz yağ yaktıran egzersizler mevcut. Bu egzersizleri yaptıkça sürelerini uzatabilir daha ağırlaştırabilirsiniz. İşte evde kolaylıkla yapabileceğiniz yağ yaktıran egzersizlerden bazıları;

 • Plank hareketi
 • İp atlama
 • Dağ tırmanışı hareketi
 • Çapraz Mekik Hareketi

Bu egzersizleri günlük rutin egzersizler haline getirerek kısa sürede ve etkili bir biçimde yağ yakarak yağ oranınızı dengeleyebilirsiniz.

Kadın Gibi ekibi olarak bu yazımızda sizler için: ‘‘Yağ oranını düşürme” konusu hakkında çeşitli bilgiler sunduk. Sizler için faydalı olmasını diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgi için bizim iletişim kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.