Sıradaki içerik:

2018’in Yaz Modası ve Kombin Seçenekleri

e
sv

Yaz Sıcağında Cilt Nasıl Korunmalı?

191 okunma — 08 Temmuz 2018 05:56
Yaz Sıcağında Cilt Nasıl Korunmalı

Cildimiz vücudumuzun en önemli kısımlarından biridir. Bizi dış dünyanın etkenlerinden muhafaza eden cildimize doğru şekilde bakmadığımız zaman yıpranabilir. Özellikle hava koşullarının keskin şekilde değişimi cildimizi yıpratan etkenler arasında başta gelmektedir. Yaz aylarında cilt nasıl korunmalı?,ve cildimizi korumak ve diri tutmak için olabildiğince işe yarayan yöntemleri bularak denemek zorundayız. Çünkü cildimize değecek zararlar sonucunda enfeksiyon kapma riski ile karşı karşıya kalabiliriz. Enfeksiyon, bilinen cilt sorunlarından sadece bir tanesi. Vücudumuzun dış kısmında oluşabilecek sorunlar iç organlarımızı da olumsuz yönde etkileyebilir.

Cildin En Büyük Sorunlarından Biri Kurumak!

Yaz ayları cildimizde oluşan sorunların en sık görüldüğü dönemlerden biridir.

Cildinizin yaz aylarında da sağlıklı bir şekilde ışıldayarak göz kamaştırmasını sağlamak için doğru beslenmeyle birlikte günlük bakımı da ihmal etmemelisiniz. Uzmanların söylediğine göre yaz aylarında cildinizi korumak için birçok şeye dikkat etmelisiniz.

Yaz Sıcağında Cilt Nasıl Korunmalı? Bu soru pek çok kişinin aklına takılmaktadır. Yaz mevsiminde cilt sağlığını tehdit eden en büyük problemlerden biri de cilt kuruluğudur. Cildin parlaklığını ve tazeliğini kaybetmesine yol açan güneş ışınları ve denizin tuzlu suyudur.

Uzun süre dikkatsizce güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalmak cilt kuruluğunu kaçınılmaz bir sorun haline getirmektedir. Öğle saatlerinde dışarıya çıkmaktan olabildiğince kaçının. Yüzünüzü geniş şapkalarla ve gözlüklerle korumak iyi bir seçenek olacaktır. Güneş kremini de ihmal etmemek gerekmektedir. Ancak güneş kremi seçerken cildin tipini göz önünde bulundurmak zorunludur. Dışarı çıkmadan önce ortalama 20 dakika önce güneş kremini kullanmak iyi olacaktır.

Güneş kremi alırken koruma faktörlü krem veya losyonları tercih etmelisiniz. Bu işlemi gün içinde 2-3 saatte bir tekrarlamanız gereklidir. Denize veya havuza gidecekseniz vücudunuzu tekrardan güneş kremiyle kaplamak zorunludur. Güneş kremi sürmek için havanın sadece güneşli olması şart değildir. Bulutlu havalarda bile bu gibi kuruluktan korunma tekniklerini kullanmalısınız.

Cilt Kuruluğunun Önlenmesinde 50 Faktör Koruyucu Kremin Önemi

Sıcak Havalarda Cilt Bakımı

Tatil sonrasında cilt soyulması gibi istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için SPF 50 faktör koruyucu kremi çantanızdan eksik etmemelisiniz. Saat 12.00 ile 16.00 arasında dışarıda kalmamaya özen gösteriniz. Bu süre zarfında dışarıda kaldığınız taktirde güneş kremini devamlı olarak yenilemek gereklidir. Kremi kullandığınız ilk gün 2 saatten fazla dışarıda kalmamayı aklınızda bulundurun.

Sürekli olarak 50 faktörlü kremi kullanmak yerine belli bir zaman sonra 30 faktörlü kremlere geçiş yapmakta tercih edilebilir. Eğer güneşlendiğiniz zaman herhangi bir acı veya güneş yanığı söz konusuysa, medikal etkili güneş kremini kullanmak gerekmektedir. Bunun yerine yanığın oluştuğu yere buz uygulaması da yeterli olacaktır. Ancak bu uygulamayı da abartmamakta fayda var. Temiz, ince beze buz küpü sararak yaralı bölgeye 1-10 saniye koymanız ve bu işlemi de 3 veya 5 kez tekrar etmeniz uygundur. Eğer yanık fazla acılıysa, aspirin tablette işinizi görebilir.

Ilık Bir Suyla Duş Almak!

Yaz aylarının bunaltıcı sıcağına karşı her gün duş almak iyi bir seçim olacaktır. Ancak duşun süresini fazla uzun tutmamak ve suyun sıcaklığını da iyi ayarlamak gerekmektedir. Duş sırasında şampuan veya duş jeli cilt tabakanıza fazla hasar vermez.

Eğer duş süresiniz kısa tutmazsanız, cildiniz kuruyabilir. Duş sonrasında kullanılacak medikal krem cildinizin nem oranını dengede tutma açısından çok önemlidir. Çok soğuk olmayacak şekilde sıcaklık derecesi düşük suyla duş almanız yaz aylarında cildin kurumaması açısından büyük öneme sahip olmaktadır. Sıcak su bu dönemlerde hassaslaşan cildi daha da hassaslaştırarak damarları daha üst yüzeylere çıkarmaktadır.

Nemlendirici Seçerken Cilt Tipinin Önemi

Cildinizin tipi her ne olursa olsun Nemlendirici kullanmayı asla ihmal etmeyin. Yaz mevsiminde kuruyan cilt için en önemli şey nem olmaktadır. Nemlendiricinizi alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şeyse ürünün cildinize uygun olmasıdır. Gün içinde, özellikle de duş sonrası nemlendiricinin kullanılması iyi bir seçenek olacaktır. Duşunuzu aldıktan sonra nemlendirici sürdüğünüz taktirde cildiniz rahatlar ve nem oranı dengede kalmış olur.

Sıcak Dönemlerde Yaz Meyveleri Tüketin

Cildinizin kusursuz görünmesi için bakım ürünlerinin yanı sıra beslenmenize de çok dikkat etmelisiniz. Sağlıklı bir vücut ve cilt için önemli olan vitamin, mineral kaynaklarını elde etmek için en iyi yöntem bol-bol meyve tüketmektir. Bu sayede cildiniz daha esnek ve genç görünür. Cildinizde oluşan hasarları da ortadan kaldırmak için taze sebze ve meyveler etkili bir yöntem olmaktadır. Vücudunuzda A,C,E vitaminlerini günlük olarak depoladığınız zaman cildiniz sağlıklı ve güzel bir görünüme kavuşur.

Cilt Sağlığında Su Olmazsa Olmazlardandır

Cildinizin güneşe fazla maruz kaldığı zaman kaybettiği en önemli şey nem oranıdır. Vücudunuzun su kaybetmesi ilerde cildinizde başka sorunlara da yol açabilir. Sıcak geçen yaz dönemlerinde vücudunuzun su kaybetme oranı daha da yükselerek maksimum seviyeye ulaşır. Gün içerisinde en az 2 veya 3 litre su tüketimi güneşin cildinize vurduğu zararı aşağı seviyelerde tutar. Suyun yerine diğer alternatifler olarak kahve, çay veya meyve suyu gibi şekerli içecekler cildinizin nem oranını yükseltmez. Ancak soda ve ayran gibi seçenekler suyun yerini alabilir.

Uzmanların insanlara sundukları bu çözümler, “Yaz Sıcağında Cilt Nasıl Korunmalı?” sorusunun en iyi cevapları arasında yer almaktadır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.