Sıradaki içerik:

Kablo Kanalı Sayesinde Görüntü Kirliliğine Son!

e
sv

Yeterince Balık Tüketiyor Muyuz?

212 okunma — 21 Kasım 2018 12:34
hamilelikte balık tüketimi

Türkiye sahip olduğu su kaynaklarıyla balık tüketimine oldukça uygun bir yapısı vardır. Balık üretiminde en üst sırada yer alan Karadeniz Bölgesi tüketimde de en üst sırada yer alıyor.

Kıyı kesimlerinde yaşayan insanlara göre balık tüketimi Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Güney Anadolu bölgelerinde azdır.

Balık tüketiminde ailenin beslenme alışkanlıkları büyük rol oynar.

Kimileri ‘’Denizden babam çıksa yerim’’ cümlesini kullanırken kimileri ise balığın kokusuna bile tahammül edemez. Balık tüketmenin faydaları, balığın yemenin önemini sizler için araştırdık.

Balık Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

Yağmurların kendisini göstermesiyle ekim ayına giriş yaptık. Ekim ayı balıktan oldukça zengindir. Uskumru, lüfer, orfoz ve palamut gibi çeşit çeşit balığı bu ayda bulmak mümkün.

Özellikle çocukların düzenli bir şekilde balığı yeme alışkanlığı kazanması gelişimleri için oldukça önemli. Balık doğru zamanda alınır doğru bir şekilde pişirilirse vücudumuzu hastalıklardan koruyan inanılmaz bir besin halini alır.

Balığın içindeki bileşenlerden doğru bir şekilde yararlanmak için tıpkı sebze ve meyveler gibi doğru mevsimde doğru balığı tercih etmemiz gerekiyor.

Hangi Mevsim Hangi Balıklar Tüketilmeli?

Her ay birbirinden çeşitli balıklar zengin içerikleriyle vücudumuza yarar sağlıyor. Palamudun en lezzetli olduğu zaman eylül ayında başlar.

D vitamini içeren palamut sonbahar mevsiminin sonlarına kadar sofralarınıza lezzet katmaya devam eder. Lüfer bir sonbahar balığı, içerisindeki zengin içeriğiyle sofranızı lezzetlendiren diğer türlerden. Her mevsim yenilebilen çipura yaz aylarında en lezzetli halini alıyor. Yine içinde bulunduğumuz ekim ayında tercih edebileceğimiz en lezzetli balıklardan biri de uskumru dur.

Çoğumuzun en sevdiği balık olarak tercih ettiği levrek ilkbahar ayında tercih edilmesi gereken balıklardan. Adına şarkılar bile yazılmış olan hamsinin yararları saymakla bitmez. Önümüzde ki aylar en lezzetli halini almaya başlıyor. Yine bir başka zengin içeriğiyle her mevsim tercih edebileceğimiz kalkan, şubat ayının baş tacı mezgit sofralarımızı lezzetlendiren ve sağlığımızı koruyan bir başka balık çeşididir.

Balığın Yararları

Balık beslenmemiz içinde yer alan önemli bir besin kaynağıdır. A ve D vitamininden zengin olan balık kemik ve diş sağlığına iyi geldiği gibi görme duyumuzu da güçlendirir. Balığın içinde çinko, fosfor gibi mineraller bulunur. Bu mineraller vücudumuzda birçok fonksiyonun düzenli çalışması için gereklidir.

Omega 3 yağ asitlerinden zengin olan balık kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir. Kötü huylu kolesterolü düşürür. Bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Yapılan araştırmalara göre balık alzheimer  gibi zihinsel hastalıklarla başa çıkmada önemli bir kaynaktır.

Balık protein içeren oldukça zengin bir kaynaktır. Çocukların gelişimi için oldukça önemlidir. Göz ve beyinlerinin gelişmesini sağlar. Zihin gelişimlerine katkıda bulunur ve  kardiyovasküler hastalıkl riski azaltır. Civa içeriği az olan hamsi, levrek, palamut, beyaz balık gibi türleri tüketebilirler.

Hamilelerde Balık Tüketimi ve Önemi!

Ülkemizde her mevsim tüketeceğimiz çeşit çeşit balık türleri var. Bu balıklar sağlığımız için önemli bir yer edinir. Hamilelikte fetüsün gelişimi için balık tüketimi oldukça önemlidir. Fakat balığın içindeki civa miktarının yüksek olması gebeler için oldukça risklidir.

Özellikle fetüsün beyin gelişimini olumsuz etkilemektedir. Hamilelerin bir diğer dikkat edeceği husus ise zehirlenme gibi durumlara karşı konserve balıklar ve çiğ balıklardan uzak durmalarıdır. Gebelik döneminde; somon, beyaz balık, alabalık, hamsi gibi balık türleri tercih edilebilir.

Balığın tüketilmesi kadar pişirilmesi de oldukça önemlidir. Kızartma yönteminde balığın içindeki önemli olan yağ asitleri değerini kaybeder buda sağlığımız için almamız gereken omega 3 yağ asitlerini kaybetmemize sebep olur.

Balık pişirilirken buğulama ve ızgara yöntemleri tercih edilebilir. Böylelikle içinde bulunan önemli bileşenlerin değerini kaybetmeden tüketebiliriz.

Diyetisyen Betül TAŞ

Doğu Akdeniz üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun olarak diyetisyen unvanını almaya hak kazandım. Mesleğimde ve yaşantımda insanların hayatına dokunmayı ve iyi niyeti ilke edindim. Eğitimini almış olduğum ve hayat boyunca öğrenmeye devam edeceğim beslenme ve diyet hakkındaki bilgilerimi kadingibi.com takipçileriyle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.