Sıradaki içerik:

Kadınları Çekici Gösteren Özellikler

e
sv

Yumurtalık Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

333 okunma — 17 Ekim 2017 17:50
Yumurtalık Ağrısı

Kadın üreme sisteminin en önemli parçası olan yumurtalıklar, çift yönlü göreve sahiptirler. Östrojen içeren hormonlar salgılayarak adeti tetiklemektedir. Olası bir döllenme için ayrıca her ay bir yumurta salıvermektedirler.

Yumurtalık ağrısı kistten tümöre kadar birçok durum tetikleyebilmektedir. Alt karın bölgesinde yerleşen yumurtalıkların ağrısı, karnınızda, göbek deliğinizin altında ve pelvisinizde hissedebilirsiniz.

Pelvik ağrınız söz konusu ise, bunu doktora göstermeniz mutlaktır. Yumurtalık ağrısı zamanlı veya sürekli olabilmektedir. Bazı durumlarda kişilerin günlük hayatlarında da birçok aksaklıklar yaratan yumurtalık ağrısı kimi zaman, belli aralıklarla baş göstermektedir.

Yumurtalık Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Yumurtalık Ağrısı

Egzersiz yapma ve idrar çıkarma durumlarında kendini şiddetli bir şekilde gösterebilen yumurtalık ağrısı, zaman geçtikçe daha da kötüleşmektedir.

İlk zamanlar hafif ağrılar şeklinde gösteren yumurtalık ağrısı cinsel hayatınızda da size mani olabilmektedir. Doktora başvurduğunuzda, doktorunuz ultrason veya diğer yansıtma cihazlarıyla hastalığınızın tanısını koymaktadır.İşte yumurtalık ağrısının bazı nedenleri, teşhisi ve olası durumlar;

Yumurtalık Kistleri

Kist, yumurtalıklarda oluşan sıvı içerikli keselerdir. Kadınların doğurma yaşında özellikle oluşan bu sıvı keseleri, genellikle yumurtlama döneminde oluşabilmektedir.

Yumurta salındığı zaman onu tutan beziciğin dağılmamasıyla veya yumurtanın salınamamasıyla oluşabilmektedir. Yumurtalık kistlerinin genellikle belirtileri yoktur ve kendi kendilerine yok olabilmektedir. Fakat yumurtalık kistleri parçalanırsa veya bükülürse, oldukça keskin bir acı hissedebilirsiniz.

Yumurtalık Kistlerinin Belirtileri

 • Düzensiz bir adet yaşamak

  Yumurtalık Kisti

 • Bağırsak hareketleri veya cinsel ilişki hareketleri sırasında acı hissi
 • Kusma veya bulantı
 • Az miktarda yemek yedikten sonra doyma hissi
 • Şişme

Vücudunuzda yukarıdaki belirtilerden bir kaçını hissediyorsanız bir uzman bir doktora yumurtalık kisti kontrolü yaptırmanızı öneririz.

Yumurtalık Kistlerinin Teşhisi

Pelvik muayene:  Bu muayene sırasında pelvik bölgede bulunan yumru ortaya çıkarılmaktadır.

Ultrason: Yumurtalıkların görüntüsünü çıkarmak amaçlı gönderilen ses dalgalarıdır. Bu muayene sayesinde uzman doktor, kistin yerini ve büyüklüğünü görebilmektedir.

Yumurtalık Kisti Tedavisi

Yakından izlemek: Birçok yumurtalık kisti kendi kendine kaybolmaktadır. Bu tedavi yönteminde doktor kişi herhangi bir müdahalede bulunmaz. Düzenli olarak kontroller yaparak iyileşme süresini gözetlemektedir.

 Laparoskopi: Küçük bir ışıklandırılmış kamera yardımıyla yapılan ameliyat türüdür. Cerrah kişi borunun ucunda yer alan cerrahi aletler yardımıyla kistlerin bazılarını veya tamamını almaktadır.

Doğum kontrol hapları: Doğum kontrol hapları yardımıyla kistlerin sağlamış olduğu acı hafifletilir. Yumurtlama durumunu engelleyerek yeni kistlerin oluşmasını engellemektedir.

Yumurtalık Kistlerinin Belirtileri, Yumurtalık ağrısı ve yumurtalık kisti gibi durumlar kesinlikle ihmal edilmemesi gereken sağlık sorunlarındandır.

Benzer konulu içerikler…


[irp]

[irp]

[irp]

Yasin BOSTAN

SEO Expert, Google, SEO, SEM, WordPress, Sosyal Medya Geliştiricisi, Profesyonel İçerik Yazarı, SEO Destek Merkezi ve Dijital Pazarlama Ajansı seodem.com'un kurucusu.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

 • merve4 sene önce
 • Bana çok oluyor bu ağrı yaa başka yolu yok mu

  • Editör4 sene önce
  • Merhaba

   Doktora gitmenizi öneririm.