Sıradaki içerik:

Dekorasyonda Minimum Detay Maksimum Etki: Aplik Modelleri

e
sv

Yumurtalık Kistini Önleyen Gıdalar Nelerdir?

170 okunma — 27 Haziran 2019 14:15
Yumurtalık Kistini Önleyen Gıdalar Nelerdir?

Bu makalemizde kadınların korkulu rüyası olan yumurtalık kistine karşı alınacak doğal tedbirlerden bahsedeceğiz. Her kistin kötü huylu olmadığı bir gerçek. Sağlıklı ve düzenli beslenmek ise birçok hastalıkta olduğu gibi kadınsal hastalıkları da önleyebilir. Yumurtalık kistini önleyen gıdalar hangileri? Bu makalemizi video içerik olarak izlemek isterseniz yazı sonunda video içeriğe ulaşabilirsiniz.

Yumurtalık Kistinin Belirtileri Nelerdir?

 • Düzensiz adet görme
 • Uyluk ve sırt ağrısı
 • Şiddetli karın ağrısı
 • Anormal kanama
 • Kilo alma
 • Göğüs hassasiyeti
 • Bulantı ve kusma
 • Karın şişkinliği
 • İdrar bozuklukları
 • Ateş
 • Bağırsak ağrısı
 • Doğurganlık problemleri

Yumurtalık Kistini Önleyen Yiyecek ve İçecekler

Şeker Pancarı

Yumurtalık Kistini Önleyen Gıdalar Nelerdir?

Yumurtalık Kistini Önleyen Gıdalar Nelerdir?

Şeker pancası vüsuttaki dengesizliklere karşı iyileştirici, doğal bir çözümdür. Kan hastalıklarında da etkilidir. Vitamin, mineral, folik asit ve protein bakımından zengindir. İçerdiği pigmentler sayesinde yumurtalık kistlerini önler ve tedavi eder.

Pekmez

Şeker pekmezi demir, potasyum, kalsiyum, bakır ve B vitaminlerini içerir. Amino asitler tümörün düşmanıdır. Yumurtalık kistini önleyen belli başlı gıdalardan biri olarak görülmektedir.

Organik Hayvansal Gıdalar

Tamamen doğal ortamda yetişmiş, katkı maddesi içermeyen ve işlem görmeyen organik hayvansal gıdaları tüketmek yumurtalık kistini önlemektedir.

Katkı maddesi içerek gıdalar östrojen seviyelerini artırır ve var olan kistlerin büyümesine sebebiyet verebilir. Tavuk, balık, et, süt, yoğurt, yumurta ve peynir tüketimi kadın sağlığı açısından son derece önemlidir.

Sebze ve Meyve

Dalından ya da tarladan toplanan ve iyice yıkanarak tüketilen meyve ve sebzeler sağlık açısından çok faydalı. Yumurtalık kisti, polikistik over sendromu ve çikolata kistine karşı önlem almak adına yeşil sebzeler ve kırmızı-mor renkli meyveler düzenli olarak tüketilmeli.

Siyah Üzüm

Resveratrol ve polifenol içeriği oldukça zengin olan siyah üzümün iltihap azaltıcı bir etkisi var. Ağrılı adet, karın ağrısı, kısırlık, yumurtalık sorunlarına birebir. Antioksidan deposu siyah üzümleri yiyen kadınlarda kist oluşması daha az mümkün.

Soğan

Uzmanlara göre sarımsak ve soğangiller kadınları pek çok dertten kurtarıyor. Yumurtalık kisti, polikistik over, endometriozis, adet sonrası sendromu ve miyomlara karşı birebir. Kistlerin oluşmasını önlediği gibi var olan kistlerin büyümesini engelleyip tedavide kullanılabiliyor.

Adet sorunlarını düzenlemede de yardımcı. Kabuğu soyulmuş bir soğanı dörde bölerek 1 bardak suyla kaynattıktan sonra ılık olarak tüketmek doğru olacaktır. Aç karnına alınan bu kür yumurtalık kistlerinin oluşmasını önlemekte.

Bitki Çayı

Papatya; rahatlatır, ağrıları azaltır, sakinleştirir ve gerginliği azaltır. Kist ağrısında birebir faydalıdır.

Zencefil; yumurtalık bölgesindeki iltihaplanmayı ve o bölgedeki ağrıları azaltır.

Ahududu çayı; kadın üreme organlarında sağlığı koruyucu özellikler taşır ve kist ağrısını giderir.

Kızılcık; antioksidan içerdiği için yumurtalık kistleri ile savaşır.

Yeşil çay; Yumurtalık tümöründe etkili bileşenlere sahiptir.

Yumurtalık Kistini Önleyen ve Tedavide Kullanılan Diğer Öneriler

* Fındık, balık, ıspanak, zeytinyağı, avokado, sarımsak, yumurta, kuru baklagiller, Epsom tuzu, magnezyum içeren gıdalar, C vitamini.

* Doktor kontrolünde günlük C vitamini takviyesi alınabilir. Vitamin desteği hormonların doğal dengesi için gereklidir.

* Progesteron alımının artırılması ve beslenmeye B6 vitamin grubunun eklenmesi de oldukça önemlidir. B6 vitaminini kepekli tahıllar, ceviz, muz, fasulye, patates ve ıspanakta bulabilirsiniz.

* Magnezyum içeren besinler ıspanak, bamya, siyah fasulye, muz, kabak çekirdeği ve fındıktır.

Yumurtalık kisti her zaman kötü huylu değildir ve kansere dönüşmez.

Önceden tedbir almak hayat standartlarını yükseltecek ve belirtileri azaltacaktır.

Adet sorunları, doğurganlık sorunları, cinsel sorunları tetikleyen kistler kadınların hayatını kabusa çevirebilir. Makalemizde belirtilen şekilde sağlıklı ve dengeli beslenerek yumurtalık kistlerinden korunmak mümkündür.

Didem Bektaş

Makale Yazarı & Editör

Freelance editörlük, tercümanlık ve yazarlık alanında 11 yıldır çalışmaktayım. Kadın, moda, sağlık, güzellik, ilişkiler başta olmak üzere birçok alanda ve habercilik üzerine çalışmalarım oldu. Asıl mesleğin bilgisayar programcılığı. Ancak yazmayı ve araştırmayı sevdiğim için bu işi kendime meslek edindim.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.