Sıradaki içerik:

Ayak Tırnağı Morarmasının Sebepleri Nedir? Önlemek İçin Yöntemler

e
sv

Yüzdeki Gözenekler Nasıl Kapanır? 4 Etkili Çözüm

154 okunma — 26 Ağustos 2021 10:36
Yüzdeki Gözenekler Nasıl Kapanır? 4 Etkili Çözüm

Sağlıklı bir vücudun en belirgin özelliği sağlıklı bir cilde sahip olmaktır. Cilt sağlığı için ise tıpkı vücut sağlığımıza gösterdiğimiz gibi özen göstermemiz gerekir. Dış etkenlere fazlasıyla maruz kalan cildimizi oluşturacağımız bakım rutinleri ile korumak ise sağlıklı bir cilde sahip olmanın en temel şartlarından biri. Çünkü cildimiz nefes almak için üzerinde bulunan gözenekleri kullanır. Peki yüzdeki gözenekler nasıl kapanır? Dış etkenlere maruz kalan bu gözenekler, doğru bakım yapılmadığı takdirde zamanla belirginleşerek kötü bir görünüme neden olabilir. Özellikle yüz bölgemizde bulunan gözenekler oldukça hassastır ve diğer bölgelere göre daha fazla dış etkenlere maruz kalırlar.

Yazımızda yüzdeki gözenekler nasıl kapanır, gözeneklerin faydası nedir sorularına cevap vermeye çalışacağız. Ayrıca yüzdeki gözenekleri kapatmak için 4 etkili çözümde yazımızın devamında!

Yüzdeki Gözenekler Nasıl Kapanır?

Yüzdeki Gözenekler Nasıl Kapanır?

Yüzdeki Gözenekler Nasıl Kapanır?

Vücudumuzun dış etkenlere en çok maruz kalan bölgelerinden biri yüzümüzdeki gözenekler. Gün içerisinde kir, yağ gibi nedenlerden dolayı gözle görülebilir bir şekilde genişleyebilir. Genişleyen gözenekler ise zamanla tıkanarak siyah nokta, sivilce oluşumuna neden olabilir. Doğru cilt bakım uygulamaları ile gözeneklerin küçülmesini ve sıkılaşmasını sağlayarak kapatmak mümkün. Bu uygulamalardan bazıları ise şunlar;

  • Gözeneklerin kapanması için ilk yapmanız gereken yüz temizliğine önem vermek olmalı. Özellikle siyah nokta oluşumu başladıysa etkili temizlik ürünleri kullanmanız gerekebilir.
  • Gözenekleri kapatmak için yapabileceğiniz bir diğer uygulama ise peeling. Peeling cildin özellikle ölü derilerden arınmasını sağlayarak gözeneklerin temizlenmesine ve sıkılaşarak kapanmasına yardımcı olur.
  • Cilt bakım rutininize ekleyeceğiniz maskelerde gözenekleri kapatmada oldukça etkilidir. Gözeneklerde biriken yağ ve kiri etkili bir biçimde temizleyerek, cildinizi nemlendirin, gözeneklerinizi sıkılaştırır..
  • Sağlıklı bir cilt için olmazsa olmazlardan biri de cildi düzenli olarak nemlendirmektir. Cilt tipinize uygun olarak seçeceğiniz nemlendirici gözeneklerin daha belirginleşmesini önler.
  • Yüzünüzde bulunan gözenekleri kapatmak için kullanabileceğiniz bir diğer uygulama ise tonik kullanmak. Tonik özellikle gözenekleri sıkılaştırmakta oldukça etkili ürünlerden biri.
Yüzdeki Gözenekleri Kapamak İçin 4 Etkili Çözüm

Yüzdeki Gözenekleri Kapamak İçin 4 Etkili Çözüm

Yüzdeki Gözenekleri Kapamak İçin 4 Etkili Çözüm

Yüzünüzde belirginleşen gözenekleri kapatmanın birçok yolu bulunuyor. Özellikle yüzdeki gözenekleri kapatmak için üretilmiş cilt bakım ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca evde kolaylıkla bulabileceğiniz malzemeler ile yüzünüzdeki gözenekleri etkili bir biçimde kapatabilirsiniz. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz 4 etkili çözümü sizin için hazırladık;

  • Bal

Söz konusu yüz bakımı olunca birçok tarifte bal ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü bal bilinen en iyi doğal cilt temizleyicilerden biri. Tek yapmanız gereken yüzünüze bir pamuk yardımı ile balı hafif masaj yaparak sürmek ve 10 dakika kadar bekletmek. Sonrasında ılık su ile temizleyin.

  • Kil Maskesi

Gözenekleri sıkılaştırmak için üretilen birçok maskesinin içerisinde kil olduğunu göreceksiniz. Gözeneklerin içine işleyen kil, gözenekleri en etkili temizleyen ürünlerden biri. Kil maskesi hazırlamak için, 2 yemek kaşığı kil ile 1 yemek kaşığı bal ve süt karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürün ve 20 dakika kadar bekleyin. Soğuk su ile durulayın.

  • Aleo Vera

Söz konusu cilt bakımı olduğunda en çok kullanılan bitkilerden biri de aloe vera. Her cilt tipine uygun olan aleo vera gözeneklerinizi temizlerken bir yandan da nemlendirmeye ve sıkılaştırmaya yardımcı olur. Tek yapmanız gereken aloe verayı yüzünüze uygulamak ve 10 dakika bekletmek. Sonrasında ılık su ile durulayınız.

  • Şeker

Şeker, limon ve zeytinyağı karışımı ile peeling etkisi yaratacak bir maske hazırlayabilirsiniz. Şekerin pütürlü yapısı cildinizi derinlemesine temizlerken, limon cildinizi mikroplardan arındırır. Zeytinyağı ise nemlendirmenize yardımcı olur.  Böylece sadece gözeneklerinizi kapatmakla kalmaz aynı zamanda yüzünüzü de beslemiş olursunuz.

Kadın Gibi ekibi olarak bu yazımızda yüzdeki gözenekler nasıl kapanır ve gözenekleri kapamak için 4 etkili çözüm hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Daha fazla bilgi için sitemizde bulunan diğer yazılara göz atabilirsiniz!

 

 

 

 

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.