Sıradaki içerik:

Sabah aç karna su içmek zayıflatır mı ?

e
sv

Sabahları çok aç uyanmak nedendir ?

1173 okunma — 05 Temmuz 2016 03:13

Günümüzün en önem verilmesi ve hassas davranılması gereken konularından biri insan sağlığı ve korunmasıdır. Her insanın bünyesi birbirinden farklıdır. Kimi insan bir saat soğuk havaya maruz kaldıktan sonra yatak döşek hasta olurken kimi insan saatlerce soğuk havada dolaşmış olsa da vücut direnci güçlüyse hastalıklardan korunmuş olur.

Sağlığımıza her durumda ve her koşulda dikkat etmemiz gerekir. Sağlığımıza dikkat etmemiz için de yapılması gerekenlerin başında sağlıklı ve düzenli beslenmek gelir. Bu ikisi birbiriyle doğru orantılı olmalıdır. Çünkü ne kadar sağlıklı beslenirseniz beslenin düzensiz ve zamansız yemek yemek sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Aynı şekilde ne kadar düzenli ve sistemli bir yemek yeme alışkanlığınız olsa da sağlıksız ve zararlı besinlerle beslendiğiniz zaman sağlığınız kolayca bozulacaktır. Bu ikisi çok fazla dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

sabah çok aç uyanmak

Sağlıklı ve düzenli beslenmenin faydaları

Bilindiği gibi sağlıklı ve düzenli beslenmek çok önemlidir. Bunun için hormonsuz ve organik gıdalar besin listenizde bulunması gereken yiyeceklerdendir. Sebzeler, meyveler en fazla tüketilmesi gereken yiyeceklerdir. Süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri sağlıklı ve düzenli bir şekilde yenildiği taktirde vücut bunlardan aldığı vitamin ve minareller ile sağlıklı işleyişine devam eder.

Vücudun düzenli olarak bu vitamin ve mineralleri almaya ihtiyacı vardır. Bu düzen ve işleyiş bozulduğu taktirde sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Vücudun hastalıklarla savaşacak gücü kalmaz ve direnci düşer. En küçük mikrop ve bakteri vücudun bütün işleyişini bozabilir.

Uyku düzeni de sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir. Beslenme ile birlikte uyku düzeninizi sağladığınız taktirde daha sağlıklı ve dinç olabilirsiniz. Vücut uyku süresi boyunca dinlenir ve bazı hormonlar salgılar.

Bu hormonlar büyüme ve gelişme evresi için, aynı zamanda beyin gelişimi için önemlidir. Bu sistemi düzenli bir şekilde uygulamamız gerekir. İnsanlar genellikle geç saatlerde yemek yedikleri için uyku sırasında rahatsızlık yaşarlar. Mide asit salgılar ve gece uykudan dahi uyandırabilir. Uyku sırasında mide rahatsızlığı yaşayıp uyanabiliriz ve böyle devam ederse uyku düzenimiz de bozulabilir.

Bunun gibi bir diğer dikkat edilmeyen şey çok erken saatte yemek yiyerek vücudu çok fazla aç bırakmaktır. Gün içerisinde belirli yemek saatleri vardır ki bunlar sağlıklı bir insan için uygun olarak hesaplanmış vakitlerdir. Yetişkin her insanın akşam saat 7′ den sonra yemek yememesi gerekir. Fakat bunun dışında ek gıdalar alınabilir. Bunlar da meyve, yoğurt gibi besinlerdir.

Vücut çok fazla aç bırakıldığı zaman bu da uyku sorunlarına sebep olabilir. Aynı zamanda baş ağrısı ve mide bulantısı gibi rahatsızlıklar da oluşabilir.

Sabahları aç uyanmamak için neler yapılabilir

İnsanlar sağlıklı ve düzenli beslenmediği zamanlarda çok çeşitli sağlık problemleri yaşarlar. Bu şikâyetlerden biri de sabah çok aç uyanmak gibi düzensiz ve dengesiz beslenmekten doğan şikâyettir. Sabahları çok aç uyanmak vücudu çok fazla aç bırakmaktan dolayı meydana gelebilir. Aynı zamanda insülin direncinin düşük olması da sabah çok aç uyanma durumuna sebep olabilir. Vücudun günlük iki litre suya ihtiyacı vardır.

Su ihtiyacının karşılanmaması durumu da sabahları aç uyanmanıza sebep olabilir. Kan şekeri düşüklüğü yaşayan insanlar çok sık acıktıklarını hissederler. Bu gibi durumlarda doktorlar yatmadan önce vücudun şeker ihtiyacını dengeleyecek besinler tüketilmesi gerektiğini söylerler. Örneğin sabah çok aç uyanmaktan şikâyet ediyorsanız yatmadan önce bir porsiyon meyve tüketebilirsiniz. Sağlığınız için dengeli ve düzenli beslenmeye özen göstermelisiniz ve bahsettiğimiz gibi bol bol su içmeliyiz.

Yasin BOSTAN

SEO Expert, Google, SEO, SEM, WordPress, Sosyal Medya Geliştiricisi, Profesyonel İçerik Yazarı, SEO Destek Merkezi ve Dijital Pazarlama Ajansı seodem.com'un kurucusu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.