Sıradaki içerik:

Cinsel İsteksizliğin Çözümü Nedir?

e
sv

Hafızayı Güçlendiren Besinler Nelerdir?

245 okunma — 07 Eylül 2019 19:05
hafızayı güçlendiren besinler

Öncelerden hafıza kaybı sadece yaşlılıkta görülüyor diye düşünürken şimdi günümüz de hemen hemen herkesin bir sorunu haline gelmektedir.

Yediğimiz bazı yiyecekler ya da yemediğimiz den kaynaklanan eksiklikler. Beynimizin düzgün ve mükemmel çalışmasını arttırdığı bilinen gıdalar vardır.

Bu gıdalar ; beyin gücünü , dikkat , konsantrasyon, hafıza ve yaratıcı düşünmeyi arttırır. Beynimizi güçlendirmek için yediklerimize dikkat etmemiz gerekmektedir.

Hafızayı Güçlendiren Besinler Nelerdir!

1.BALIK :  Omega -3 kaynağıdır.Uzmanların hepsi hafıza kaybını azaltmak ve bunama riskinden kurtulmak için en az haftada 2 kez balık tüketilmesini önermektedir.

Özellikle omega 3 bakımından zengin olan ton balığı , somon balığı gibi yağ bakımından zengin çeşitleri tercih etmek beyninizin ihtiyaç duyduğu yağ asitlerini almak için yeterli olacaktır.

2.SEBZELER :  K vitamini bakımından zengin olan besinler beynin gücünü arttırabilir ve hafızayı geliştirebilir. Bu zengin besinler ; brokoli , kuşkonmaz ve ıspanak gibi sebzelerdir. Kırmızı lahana polifenol içermektedir. Buda Alzheimer riskini azaltır. Kırmızı soğanın da hafızayı güçlendirdiğine dair bazı araştırmalar yapılmaktadır. 

3.MEYVELER : Yaban mersini , ahududu , Frenk üzümü , çilek , böğürtlen hücre hasarına karşı beyni korur. Kırmızı üzüm , kivi , elma , portakal da hafızayı güçlendirir.

4.SU : Günlük 8-10 bardak su beynin düzgün çalışabilmesi için gereklidir. Yani gün içinde e kadar su tükettiğimizi bilmek gerekir. Yeterli miktarda su tüketenlerin beyin fonksiyonları daha iyi çalışır.

5.ISPANAK : B vitamini ve folat açısından zengindir. Yapraklı sebzeler gibi hafızayı güçlendirmekte kullanılır. Güçlü bir hafıza için ıspanak yemeye devam edelim.

6.YUMURTA : A , B , B12 , D  vitamini açısından oldukça zengindir. Beyinin hafızayla ilgili bölümün  gelişmesine yardımcı olur.

7.YEŞİL ÇAY : Düzenli olarak tüketmek vücudumuzun kolesterolü ve homosistein azaltır ve beyin fonksiyonlarını korur.

8.KEPEKLİ TAHILLAR : B6 , B12 vitaminleri ve folik asit içeren esmer pirinç , kepek ekmeği ve yulaf belleği korur ve konstrasyonu arttırır.

9.KURUYEMİŞLER : Kabak çekirdeği , ay çekirdeği , fındık , ceviz zekayı açarak daha net düşünmeye sebep olur.

10.SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ : Yağsız süt, organik yoğurt , az yağlı peynirler  protein miktarıyla odaklanma ve hafızayı geliştirir.

11.ÇİKOLATA : Kakao içeren siyah çikolata endorfin salınımını arttırır. Konsantrasyon artar ve mutluluk hissettirir.

Yasin BOSTAN

SEO Expert, Google, SEO, SEM, WordPress, Sosyal Medya Geliştiricisi, Profesyonel İçerik Yazarı, SEO Destek Merkezi ve Dijital Pazarlama Ajansı seodem.com'un kurucusu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.