Sıradaki içerik:

Yanakları Zayıflatmak İçin Ne Yapılmalı?

e
sv

Sırt Ağrısı Nefes Darlığı Yapar Mı?

avatar

Editör

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sırt ağrıları, günümüzde milyonlarca insanın ortak sorunları arasında yer almaktadır. Yapılan araştırmalara da bakıldığında her beş kişiden birinin sırt ağrısı problemi yaşadığı görülmektedir. Sırt ağrılarına gereken özenin gösterilmemesi yaşamın geri kalan kısmında ciddi sıkıntılara yol açabileceği de yadsınamaz bir gerçektir. Burada korkulması gereken sırt ağrıları değil müdahale için geç kalınmış olmasıdır.

Sırt Ağrısı ve Nefes Darlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sırt ağrılarının tıbben nedenine baktığımızda, sırtımızda ki omurganın her iki tarafında yer alan kasların gerilmesi olduğunu görebiliriz.

Bu kasların uzun müddet gergin halde kalması kas toplarına (tıpta; fibrozit) neden olur. Bu kas topları ağır kaldırma, klima altında uzun süre kalma durumlarında veya en ufak yorgunlukta bile dayanılması güç ağrılara neden olur.

Bu ağrıları azaltmak için sırtımızı kamburlaştırırız ve rahatladığımızı düşünürüz. (ki tamamen yanlış bir uygulamadır)

Nefes darılığı (tıpta; dispne) da herkesin başına gelebilen bir başka ortak sorundur. Dik bir yokuş çıkarken ya da ağır bir fiziksel aktivite sonrasında nefessiz kalmak beklenen ve kontrol edebileceğimiz bir durumdur.

Burada kastedilen nefes darlığı ise, nefes alıp vermenin beklenenden daha zor ve rahatsız edici olduğu, durumun kontrolünüzden çıktığı hissi yaşatan nefes kesilmeleridir.

Sırt Ağrısı Ve Nefes Darlığı

Sırt Ağrısı Ve Nefes Darlığı

 

Sırt ağrıları ile nefes darlığı arasında ki ilişkiyi incelediğimiz de, şiddetli sıt ağrılarının nefes kesilmelerine neden olduğunu göstermektedir. Çeşitli sebeplerle yaşadığımız bir sırt ağrısı sırasında yaptığımız ani hareketler neticesinde nefesimizin kesildiği ve derin nefes alamadığımız durumlarla karşılaşmamız muhtemeldir.

Bu tarzda yaşanacak bir nefes darlığı her insan için korkutucu bir deneyimdir. Bu sorunun nedenini biliyor olmak sorunun çözümü için de önemli bir donedir. Sırt ağrılarının giderilmesi sizi böylesine ürkütücü nefes darlığı tecrübelerinden de koruyacaktır.

Sırt Ağrısı

Sırt Ağrısı

Sırt ağrılarından kaynaklanan nefes darlıklarının ve nefes kesilmelerinin önüne geçmek için buna sebep olan sorunun çözümü şarttır. Bunun için yalnızca ilaç tedavisi kesinlikle kesin çözüm olmamaktadır. Yapılması gerekenleri şöyle sıralamamız sanırım yanlış olmayacaktır;

 • Öncelikle gerilen sırt kaslarının gevşetilmesi gerekmektedir. Bunun için geliştirilen kas gevşeticiler ve lokal merhemler kullanılmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken konu bu merhemlerin vücuda iyice yedirilmiş olması ve bu bölgelerin sıcak tutulması gerekliliğidir.
 • Fizik tedavi yöntemlerinin yanında bu ağrıların temel nedenlerinden biri olan stres unsurunun da ortadan kaldırılması gerekmektedir. Mümkünse stresi tetikleyen unsurlar da radikal değişikliklere gitmek çözüm için yararlı olacaktır.
 • Tedavi sonrası sırt kaslarının güçlendirilmesi amacıyla çeşitli egzersizler de kesinlikle unutulmamalıdır. Özellikle sırt üstü yüzmek sırt kaslarının güçlendirilmesinde ki en etkin egzersizdir. Bir diğer unutulmaması gereken konu da vücudunuzu soğuktan korumak gerekliliğidir. Kumsallar, güneş, deniz ve kaplıcalar sizler için en faydalı yerler olacaktır.
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.