Sıradaki içerik:

Bayanlarda aşırı akıntı neden olur ?

e
sv

Tırnak çökmesi neden olur ?

2273 okunma — 09 Temmuz 2016 15:13

Tırnaklar birçok nedenden ötür bir takım sorunlar yaşarlar. Bunların en başında elbette beslenme sorunları vardır ve kişi vücut adına gerekli besinleri almadığı taktirde o zaman tırnaklarda ve bölgesinde sarı renkler oluşurken zamanla tırnaklarda çökmeler meydana gelebilir.

Bunun yanında bir de daha önceden geçirilen bazı hastalıklar ile bir takım fiziksel ve sert darbeleri ile birlikte bir de her hangi bir sebepten ötürü kullanılan bazı ilaçlar tırnak çökmelerine ve tırnakta bir takım sorunlara neden olabilir.

Bununla birlikte tırnaklarda oluşacak bir takım sorunlar aslına bakılır geliyor olan bir hastalığın da belirtisi olabilir. Bu belirtilerin arasında tırnağın sararması, ayrılması ya da bir takım delik ve benzeri çukurlar bazı hastalıkların kişiyi bulduğunun habercisi de olabilir. Bu tür belirtiler eğer ortaya çıkmaya başlamış ise o zaman ölümcül hastalıkların geliyor olduğunu anlatıyor olabilir. Bunlar kanser, AIDS, ve hatta hepatit gibi birçok kötü ve ölümcül hastalığın sebebi olabilir.

Tırnak çökmesi neden olur

Tırnak çökmesi neden olur

Belirtiler İçin Ne yapmak Gerekir ?

Bu konu hakkında yapılması gereken ilk şey, dün bir zemine oturarak kişi ayak parmağı yüzünün hizasına kadar getirerek dikkatli bir şeklide incelemelidir. Eğer tırnaklar dokunulduğunda kolay bir şeklide kırılıyor ise ya da her hangi bir delik veya da çukur var ise bu durum çok ciddiye alınmalı. Ya da tırnaklarda sarılık ve eğrilik gibi belirtiler söz konusu ise o zaman hemen çok da fazla bir vakit kaybetmeden en yakın bir sağlık merkezine ya da bir hastaneye gidilmesi şarttır. Tırnak çökmesi ve bunun gibi benzeri durumların ölümcül hastalıkların belirtisi olabileceği asla unutulmamalı.

Bu gibi her ölümcül hastalık içi ayak parmaklarında birbirinden farklı belirtilerin oluşabileceği de unutulmamalıdır. Renk açsından tırnaklar yeşil, kırmızı, beyaz ya da sarı olursa ise o zaman bu hastalıklardan her hangi birinin ortaya çıkacağı bilinmeli. Eğer ki tırnakta kırmızı çizgiler oluşuyor ise eğer, o zaman kalp kapağı enfeksiyonu risk olabileceği unutulmamalı.

Özellikle de besin eksikliğinde tırnaklar mat bir renk oluşmaktadır. Eğer ki tırnaklar koyu bir renk almaya başlamış ise o zaman bu yaşlanma belirtisidir ya da kalp yetmezliği gibi bir takım sorunlara işaret ediyor olabilir.

Tehlike Arz Ediyor Olabilir

Aslına bakılırsa herkes tırnaklarını okumayı öğrenmeli. Bunu nedeni ise birçok kötü hastalığın başlangıcını gösteren en iyi yol tırnaklara oluşacak bazı sorunlardır. Bunlar tırnaklarda sarılık, çökme ya da kolay bir şeklide kırılma gibi sebepler kişi ya da kişiler tarafından çok fazla ciddiye alınmalı. Ö

Bunun yanında bir de eğer tırnaklar çok kolay bir şekilde ayrılıyor ya da kırılıyor ise o zaman bu da bir besin eksikliğinden dolayı ortaya çıkmıştır ve bunun sonucunda da tırnaklarda bazı oyuklar görülür ve bu da sedef hastalığı belirtilerin biri olabilir. Yine tırnakta görülebilecek bir takım oyuklar ya da çukurlaşmalar kişi ya da kişileri tırnaklarına ve hatta kendisine pek bakmadığını belirtisidir ve tüm bunlar da yine birçok farklı hastalığın belirtileri olabilir. Örneğin yine sedef hastalığı ya da farklı birçok doku bozukluklarına neden olabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.