Sıradaki içerik:

Kaşlar Ne Kadar Sürede Uzar ?

e
sv

Kadınlarda Adet Kanaması Kaç Günde Bir Olur ?

480 okunma — 19 Haziran 2017 15:00

Kadınlarda yaşanan adet kanamaları düzenli bir süreklilikte olmakla beraber bazı durumlarda düzensiz eğilim gösterebilir.

Vücuttaki hormonsal ve fizyolojik hareketlerin adet düzensizliğine de yol açabildiğini unutmamalısınız.

Adet kanamalarının (regl dönemi) yaklaşık 2 ile 7 gün arasında sürmesi normal beklenen tahmini âdet süresidir. Kadınların adet dönemi yaklaşık 30 günlük bir süredir, fakat bu sürenin sadece belli bir bölümünde adet kanamaları olur. Adet kanamalarının başladığı süre 30 günlük adet döneminin tam ortasına denk gelmektedir.

Bu bilgiler önemsiz gibi gözükse de aslında gebelik durumlarının oluşmasında temel niteliktedir. Bu konu ile detaylı araştırma yaparak adet döneminizin doğurganlık durumuna nasıl etki ettiğini öğrenebilirsiniz.

Kadınlarda adet kanamaları kaç günde olur

Kadınlarda adet kanamaları kaç günde olur

Normal adet kanaması aralıkları nedir ?

Normal bir adet kanaması ile diğer kanama arasında en az 21 en fazla 35 gün süre geçmesi kabul edilir süreler arasındadır. Bu sürelerin altında veya üzerindeki durumlarda vücut üzerinde gerçekleşmiş bir değişiklik olma ihtimali yüksektir.

Bu değişiklik gebe kalmanız, cinsel bölgenizdeki bir problem, mide rahatsızlıkları, psikolojik problemler gibi farklı farklı olabilir. Bundan dolayı eğer normal beklenen süreden çok farklı dönemlerde adet oluyorsanız, bir doktor tarafından kontrol edilmenizde fayda var.

Adet kanamalarının miktarı ?

Değerlendirilmesi zor fakat ciddi bir konudur. Olası sağlık problemlerinden ötürü fazla kanama gerçekleşmesi, çok ciddi problemlere yol açabilir. Normal adet kanamalarından genellikle günde 3-5 ped değiştirilmesi uygundur.

Fakat adet kanamasının fazlalığından dolayı bu değişiklik sayısı 5 ve üzerine çıkıyorsa, normal kanamalardan farklı bir durum söz konusu olabilir. Sadece 1 ped değiştiriyor olabilirsiniz, bu da oldukça normaldir, kanamanın azlığı bir sorun teşkil etmemektedir.

İlginizi çekebilir : Kadınlarda düzensiz adet kanamaları 

Düzensiz adet kanamaları

Düzensiz adet kanamaları

Adet döneminin aniden kesilmesi ?

Bazı olası durumlarda regl döneminizin ortasında aniden kesilmeler yaşanabilir. Bu durum özellikle psikolojik etkilere bağlı olmakla birlikte, içinde bulunduğunuz sağlık durumundan kaynaklı da olabilmektedir. Örneğin doğum kontrol hapı ve aşırı dozlu ağrı kesici gibi bazı ilaçlar kullanıyorsanız, bu direk adet kanamasının durmasına ve düzensizleşmesine neden olabilirsiniz.

Bunun haricinde stres, menopoz, aşırı kilo kaybı ve aşırı kilo alma, yoğun spor ve egzersiz programları da adet kesilmesine neden olabilecek olası problemler arasındadır. Adet dönemini sağlıklı bir şekilde atlatmak için daha dikkatli davranmalı ve vücudu fazla zorlamaktan kaçınmalısınız.

Adet dönemlerinde dikkat edilmesi gerekenler ?

Öncelikle sağlıklı bir adet dönemi geçirilmesi için kesinlikle bir adet günlüğü tutulmasını öneriyorum. Adet döneminizin başlangıç ve bitiş tarihlerini not alarak, dönemsel olarak ne kadar düzenli ilerlediğini gözlemleyebilirsiniz. Bu günlük için ayrıca mobil uygulamalarda mevcut, adet takvimi mobil uygulamalarını indirerek adet aralıklarınızı oradan da takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir : Adet dönemi nasıl düzene girer ?

Menopoz dönemi öncesi düzensizleşmesi normaldir ?

Adet dönemi düzensizliklerinin tek geçerli sebeplerinden biri, menopoz dönemlerine geçiştir. Bu geçiş süresinde yaşanan adet düzensizlikleri oldukça normal ve olağan durumlardan biridir. Çünkü yumurtalık düzeyleri değişmeye başlamıştır. Bu nedenle menopoz dönemine girecek kadınlar düzensiz adet görmeye başlar.

Adet dönemi nasıl düzene girer ?

Relg dönemlerini düzenli bir şekilde geçirmek kadın sağlığı ve psikolojisi bakımından çok önemlidir. Adet süresini düzene sokmak için mutlaka bir regl takvimi tutmak gerekir.

Bunun haricinde şiddetli adet ağrıları için kanamanızı durduracak ilaçlardan kesinlikle uzak durmanız gerekir, doğal yöntemlerle adet ağrılarına çözüm bulmak daha faydalıdır. Dış etkenler ile müdahele edilmediği sürece regl döneminiz düzene girecek ve sizleri büyük sıkıntılardan kurtaracaktır.

Adet dönemlerinizi takip etmek size sağlığınızın ve ileride eğer niyetinizin varsa hamile kalma şansınızı arttırıcı bir çok ipucu sunacaktır. Çünkü gebelik, adet dönemleri ile yakından bağlantılıdır. Ayrıca birçok sağlık sorunlarının belirtisi de düzensiz adet kanamaları ve aniden oluşan adet kesilmesidir.

Adet geciktirici ilaçları kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum, bu tür ilaçlar evet işe yarar adetinizi geciktirir, fakat sonrasında adet döneminizin uzun süre düzene girmez. Eğer evliyseniz gebelik şansınızı kendi ellerinizle bir süre ertelemiş olursunuz. Bu tür ilaçlar direk olarak hormonal ve özellikle yumurtalıklarınıza etki ettiği için kısırlaştırma tehlikesini de beraberinde getirir.

Yasin BOSTAN

SEO Expert, Google, SEO, SEM, WordPress, Sosyal Medya Geliştiricisi, Profesyonel İçerik Yazarı, SEO Destek Merkezi ve Dijital Pazarlama Ajansı seodem.com'un kurucusu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.