Sıradaki içerik:

Allah’ın Sevgili Kullarından Birinin Rüyası Bakın Neymiş

e
sv

Çocuklarda İştahsızlık Problemi ve Nedenleri!

342 okunma — 04 Temmuz 2019 15:34
iştahsızlık sorunu

Çocuklarda büyüme ve gelişim süreçleri farklıdır. İlk bir yıl büyüme hızı en fazla olduğu dönemdir. Kalori ihtiyacı çok fazladır. Bu dönemden sonra büyüme hızı yavaşlar ve buna bağlı olarak kalori ihtiyacı da normal olarak azalır. Önceki döneme göre iştahsızlık problemi başlar . İştahsızlık 15-20. aylardan sonra belirgin şekilde görülür.

Çocuklarda İştahsızlık Problemi!

Anne babalara tavsiyem her çocuk farklıdır. Çocuklarınızı diğer çocuklarla karşılaştırmayın.

Metabolizma hızı, cinsiyet, çevresel faktörler, genetik, aktivite durumu her çocuk için farklılık gösterir.

Alınan besin miktarı kadar besinin içeriği de çok önemlidir. Çikolata, bisküvi, fast food tarzı besinler öğünlerdeki yemek miktarını belirler ve iştahsızlığa yol açar.

Yemek porsiyonları çocuğun gereksinimine göre ayarlanmalıdır. Her çocuk her besini almak, tüketmek istemeyebilir. Süt içmiyor, peynir yiyorsa problem yoktur.

Sofraya birlikte oturma alışkanlığını çocuğunuza kazandırın. Besin değeri yüksekse yemeğin miktarı için çocuğunuza baskı yapmayın. Eğer yemeğini bitirirsen ”ödül var” şeklinde söylenimlerden kaçının. Bu ilerde daha farklı problemler doğurmaktadır.

Çocuklar büyükleri taklit eder. Siz de kaliteli besinler tüketmeye özen gösterin. Öğünler arasında meyve tüketin ki çocuklarınızda sizi taklit etsin ve meyve yeme alışkanlığını kazansın.

İştah açıcı şuruplardan kaçının. İştahsızlığın nedeni çocuğunuzun anlatamadığı veya sizin anlamadığınız problem veya problemlerden kaynaklanıyor olabilir. Çocuğunuzla konuşun, ona her zaman yakın olun.

Yiyecekleri onların kolay yiyebileceği türde hazırlayın. Örneğin; küçük dilimlenmiş köfteler, bütün halinde değil de dilimlenmiş meyveler şeklinde… Çocuğunuzun öğünlerini ve uyku saatini düzenli hale getirin bu sayede çocuklarda iştahsızlık sorunu bir nebze çözülebilir. Çocuğunuz da uzun süre iştahsızlık sorunu olursa kesinlikle bir uzman doktora başvurmalısınız.

[irp posts=”1048″ name=”Çocuklar Nasıl Beslenmelidir ?”]

[irp][irp]

Yasin BOSTAN

SEO Expert, Google, SEO, SEM, WordPress, Sosyal Medya Geliştiricisi, Profesyonel İçerik Yazarı, SEO Destek Merkezi ve Dijital Pazarlama Ajansı seodem.com'un kurucusu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.