Sıradaki içerik:

En Güzel Beyaz Ayakkabı Modelleri

e
sv

Bebeklerde Göbek Bağı Enfeksiyonu!

avatar

Editör

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yeni doğan bebeklerde en sık görülen sağlık sorunlarından biri göbek iltihabıdır. Omfalit adı verilen bu rahatsızlık yüksek ölüm oranına sahip olması nedeniyle çok dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bebeklerde bu rahatsızlığın görülmesinin en büyük sebebi bağışıklık sisteminin zayıf düşmesidir.

Bebeklerde Göbek Bağı Enfeksiyonu!

Erken doğum olan ve doğum kilosu düşük olan bebeklerde de bu durumun görülme riski fazladır.

Ayrıca bebeğin bağışıklık sistemi güçlü bile olsa uzun süren doğumlarda, anneden enfeksiyon geçmesi, göbek katateri takılması durumlarında da bebeklerde göbek bağı enfeksiyonu görülebilir

Bebeklerde göbek bağı  enfeksiyonunu engellemek için doğumun steril ortamda yapılması, göbek bağı bakımının düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Her ne kadar dikkat edilse de göbek bağı bakteriler için çok elverişli bir üreme bölgesi olduğu için bakteriler üreyerek göbek bağı enfeksiyonuna sebep olabilir.

Bebeklerde göbek bağı enfeksiyonu doğumdan sonra ilk iki hafta içinde görülmektedir. Belirtileri göbekte şişkinlik, iltihaplanma, tahriş ve kızarıklık, ve kötü kokulu akıntı olmasıdır.

Bebeklerde göbek bağı enfeksiyonu yüksek ateşe, ağrıya ve dalgınlığa yol açar. Bu gibi durumlarda acilen doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Bebek Göbek Bağı Enfeksiyonu

Bebek Göbek Bağı Enfeksiyonu

Göbek bakımı yeni doğmuş bebekler için vazgeçilmez bir öncelik taşımaktadır. Birçok doktor ve uzman bebeklerde göbek bağının %70 oranında alkol ile temizlenmesini önerir, bu gerçekten etkili bir yöntem olmasına karşı bazı doktorlar bunun yan etkileri olduğunu bunun yerine göbek bağının nemden ve pislikten uzak tutulmasının iltihaplanmayı önlemek için daha etkili bir yol olduğunu savunmaktadır.

Göbek bağında enfeksiyonu engellemenin en kolay yolu temizliktir. Ancak bebeklerimizi göbek bağı düşene kadar yıkayamayacağımız için bir çok sağlık çalışanı medikal yıkama yöntemini önermektedir.

Yeni doğan bir bebeği yıkamak annelerin korkulu rüyasıdır, ebeveynler suyun sıcaklığı, bebeklerinin kulağına su kaçması, göbek bağının ıslanması gibi durumlardan çok korkarlar ve bu durumu biraz büyütürler.

Unutulmaması gereken bir şey varsa bebeğinizin sağlığı ihmal gerektirmeyecek bir durumdur, bir bebek suyu ne kadar çok severse hayata o kadar pozitif yaklaşacaktır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.