Sıradaki içerik:

Çene Bölgesinde Çıkan Sivilceler’den Kurtulmak!

e
sv

Göbek Bağı Düştükten Sonra Ne Yapılmalıdır?

894 okunma — 28 Ekim 2019 18:56
Göbek Bağı Düştükten Sonra Ne Yapılmalıdır?

Göbek bağı anne karnındaki bebeğin besin ihtiyaçlarını anne üzerinden karşılamasını sağlar. Göbek bağı iki atardamar  ve bir toplardamar olmak üzere üç ana damardan oluşur, bu damarlar üst üste sarılmıştır ve bebeğin doğumundan sonra görevini tamamlar.

Göbek Bağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Bebek doğduktan hemen sonra bu göbek bağı kesilerek düğümlenir. Göbek bağının bakımına dikkat etmek gerekir, göbek bağının düşmesi 2 ile 3 hafta arasında sürebilir.

Göbek bağı kesinlikle kuru kalmalıdır, bunun için göbeğin üzerine gazlı bez yapıştırılarak göbek deliğinin olduğu kısım kapatılır.

Eğer bebeğin idrarı veya dışkısı ile bu gazlı bez hiç vakit kaybetmeden değiştirilmelidir. Islanan gazlı bez çıkartıldıktan sonra göbek bağının üzerine doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçlar sürülür ve tekrar gazlı bez ile kapatılır. Eğer uygun görülürse göbek bezi sarılabilir. Göbek çevresinde herhangi bir tahriş, iltihap ve deforme görülürse doktora danışılmalıdır.

Göbek Bağı Kesildikten sonra

Göbek Bağı Kesildikten sonra

Göbek bağı düştükten sonra ne yapılmalıdır ?

Göbek düşene kadar bebeğinize banyo yaptırmamanız gerekir. Göbek bağının erken düşmesini sağlayacak herhangi bir girişimde bulunulmamalıdır, bu durum bebeğinizin sağlığını etkileyebilir. Göbek bağı düştükten sonra göbek bölgesi normal hale gelene kadar o bölgeye özen gösterilmelidir.

Temiz tutulmalı ve kesinlikle dikkat edilmelidir. Göbeğin normal halini alması 1 haftayı bulabilir, endişe edecek bir şey yok bu durum gayet normaldir. Göbek kordonunun bebeğin dışkısı ile ıslanmaması için bebek bezi göbeğin altından bağlanmalıdır. Bu göbek bağının çabuk kurumasını, hastalık bulaşmamasını ve hemen düşmesini sağlar.

Göbek kordonunda akıntı olabilir, temiz bir pamukla sık sık temizlenmesi çabuk kurumasını sağlar. Korkmayın göbek bağında sinir hücresi yoktur, bebeğinizin canı kesinlikle acımaz. Göbek kordonunun çabuk kuruması için herhangi bir kimyasal kullanmayın, göbek bağı kendiliğinden kuruduğunda düşmesi daha çabuk ve kolay olur.

Göbek bağı düşmeden bebeğinizi kesinlikle suyun içine sokmayın, bunun yerine ıslak bir bezle göbeği ıslatmamaya özen göstererek bebeğinizi silebilirsiniz.

Bebek Göbek Bağı Sorunları

Bebek Göbek Bağı Sorunları

Göbek bağı düştükten sonra göbeğin şeklini düzeltmek için herhangi bir girişimde bulunmayın, saten bir işe yaramaz göbek şekli doğuştan gelen bir özelliktir. Göbek bağı düştükten sonra iltihap benzeri bir akıntı olabilir, korkmanıza gerek yok hemen doktorunuza başvurun hocanız  gümüş nitrat içerikli bir ilaç ile akıntıyı durduracaktır.

Eğer göbekten akan iltihap kokuyorsa ve göbek çevresinde tahriş varsa hemen doktorunuza başvurun. Göbek bağı düştükten sonra kanama olabilir, göbeğe hafifçe baskı yapın 10 dakika içinde kanama duracaktır. Kanama durmazsa doktorunuza danışabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.