Sıradaki içerik:

Hayatınızdaki Negatif Gelişmeleri Felsefe ile Çözümleyin

e
sv

Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak için Ne Yapmalı?

sağlıklı saçlara sahip olmak

Hem kadın hem erkeklerde, dikkat ettikleri en önemli konulardan bir tanesi saç sağlığı. Erkeklerde çok fazla etkili durum olmayabiliyor, fakat kadınlar için saç çok önemlidir, çünkü kadını kadın yapan aslında saçtır. Kısa saçlı veya küt saçlı dediğimiz kadınlar vardır, fakat saçları vardır, bazı erkekler gibi kel değillerdir.

Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak

Saçlarımızı sağlıklı tutabilmek çok önemlidir. Saçlarınıza ne kadar bakarsanız, saçlarınız bir o kadar sağlıklı uzayacaktır ve parlayacaktır.

Kimileri kısa veya biraz daha uzun olup küt saçlara sahiptir, kimileri uzun saçları sever, hatta bazılarının saçları o kadar uzundur ki, belini geçer. Tabii ki bu kadar uzun saça sahip olanlara, “Siz nasıl saçınıza bakıyorsunuz?” diye sormak istersiniz.

Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 

Hem erkeklerde hem de kadınlar, sağlıklı saçlara sahip olabilme adına dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi, saçların 2-3 güne bir mutlaka yıkanması.

Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak için Ne Yapmalı?

Saçlarınızı yıkamanız lazım ki, saçlarınızda toplanan mikroplardan kurtulun ve aynı zamanda saçlarınızdaki mineral ve vitamin, ayrıca yağı oranı dengelensin. Saçlarınızı sürekli yıkamakta sağlıklı değildir. Hatta saçınızı yıkadıktan sonra, saçınızı tam kurutmamanız gerekiyor ki, nemlenen saçlarınız tekrar beslensin. Bu konular önemli, evet fakat kaç kişi uyguluyor diye soracak olursanız, belki dünya üzerindeki insanların yüzde biri bile uygulamıyordur.

Hangimiz sağlığımızı kaybetmeden sağlığımızı düşünüyoruz, aslında aynı durum. Sağlıklı saçlara sahip olmanın bir diğer yöntemi ise, hem kadınlar hem de saçı olan erkekler için geçerli olup en az altı ay ile bir yıl arasında bir, kuaföre gidip saçınızı kestirmektir.

[irp posts=”3768″ name=”Saç bakım ürünleri tavsiyeleri ve özellikleri”]

Sağlıklı Saçlar için Evde Bakım Önerileri

Saç Kestirmek Cesaret İster

Bazıları için saç kestirmek cesaret isteyebilir, çünkü özellikle bazı kadınlar gerçekten saçlarının kesilmesini hiç ama hiç istemez, fakat saçlarınızın sağlıklı olması için bu da önemli bir kriterdir. Saçlarınızın ucunda çatalların oluşmaması, yani kırılmaması için en azından kendinize zaman ayırıp altı ayda bir veya yılda bir defa saçınızın kırıklarını aldırmaya gidebilirsiniz.

Hatta kadınların sohbetlerinde “Ben bugün kuaföre gittim, saçlarımdaki kırıkları aldırdım,” diyenler olabilir. Saçınızın ne kadar uzun olduğu önemli değil, önemli olan saç uçlarınızın sağlıklı olması, çünkü saçlarınız vitamin ve minerallerini saç uçlarından ve köklerinden alıyor. Bunun yanı sıra, saçlarınızın sağlıklı olması için aslında çok fazla saç bakım ürünleri kullanmamanız gerekir, doktor tavsiye etmediği sürece.

Saç Bakımının Püf Noktaları

Kimilerinin saçlarında sorunlar vardır ve mecburi olarak saç bakım ürünleri veya ilaçlar kullanmaları gerekebilir, bu sıkıntı yaratmaz, fakat birçok kadın özellikle, güzel görünmek için veya saçları biraz daha canlı dursun diye yüzlerce farklı saç bakım ürünleri kullanırlar ve bu ürünlerde bazen saçları yıpratabiliyor.

Kadın yıpranan saçlarını gördükten sonra tedavi görüyor ve sonrasında bir daha saç bakım ürünleri kullanmıyor. Hiç kimse kullanmayın demez, fakat dozunda ve ayarını kaybetmeden kullanmak gerekiyor. Her gün kullanmamanız gerekir. Saçlarınızı yıpratma boyutunda kullanırsanız, sadece hem daha fazla masrafa girersiniz, çünkü eski saçınızı geri kazanabilmek için tedaviye başlayacaksınız, hem de belki eski saçlarınıza kavuşamayabilirsiniz. Bunlar olabilen durumlar.

[irp posts=”4619″ name=”Sac Uzatmak İsteyenlere Tavsiyeler”]

Sağlıklı saçlara sahip olabilmenin bir diğer konusu ise, aslında fiziken konulardan farklı olup psikolojidir. İnsanların psikolojik durumları, saç sağlığınızı etkileyebiliyor, hatta sadece saç değil, bütün sağlığınızı etkileyebiliyor. Depresyonda veya farklı psikolojik sıkıntıları olanların saçları bazen yıpranıp dökülebiliyor.

Saçlarınız aslında o kadar hassas ki, saçlarınıza gerçekten kendi çocuğunuzmuş gibi bakmanız lazım. Bakmayın saçlarınızın kafanızda şekilli durduğuna, saçlarınızın da ilgiye ihtiyacı var. Psikoloji öyle bir durum ki, hem fiziken hem de ruhen insanı etkileyebiliyor ve ne zaman ne yapacağını bilemiyorsunuz. Öyle bir psikolojiye girersiniz ki, bakarsınız saçlarınız yavaş yavaş dökülüyor, fakat nedenini anlayamazsınız ve doktora gidersiniz. Doktorda size şunları sorar; “Özel hayatınız var mı?” ya da “Anneniz var mı?” yani ölmüşte olabilir veya anneniz ile görüşmüyor olabilirsiniz.

“Alkol ve sigara kullanıyor musunuz?” Eğer doktorun sorduğu sorulardan hepsi veya sadece bir tanesi bile “Evet” ise, doktorun size verdiği son cevap, “O zaman saçınızın dökülmesi için yeterli sebepleriniz var, çünkü başka sağlık sorununuz görünmüyor,” der. Gerçekten de öyledir, çünkü kan değerleriniz normaldir, vitamin ve mineral dengeniz normaldir ama saçlarınız dökülüyor ve nedenini bilemiyorsunuz.

Bunun en büyük nedeni psikolojidir. Vücudunuz nasıl sorunlardan kurtulacağını bilemez ve en kötü ihtimalle sağlığınızı etkiler. Saçınızı yıpratan veya döken etkenin sadece psikoloji olmasına gerekmiyor. Psikolojik durumlarınız iyi değildir, bu durum başka sağlık sorunlarına yol açar ve nihayetinde tedavi görürken saçlarınız yıpranabilir veya dökülebilir. Saçlarınıza bakıp ne kadar aslında hassas bir organ olduğunu anlayabilirsiniz.

[irp][irp]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

E-Posta Aboneliği!Bültene Kaydol İçeriklerden Anında Haberdar Ol !

Haftalık e-posta bültenimize abone olun ve en son içerikleri ve özel teklifleri asla kaçırmayın.